30 let od Hillsborough. Vinili fanoušky, obří tragédii ale způsobila nedbalá policie

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 4. 2019 11:20
Podle první vyšetřovací verze se jednalo o nešťastnou náhodu a na vině bylo i chování některých fanoušků. Podle posledního soudního rozhodnutí z roku 2016 byla tragédie způsobena policejní nedbalostí.
15. dubna 1989, fotbalový stadion Hillsborough v anglickém Sheffieldu.
15. dubna 1989, fotbalový stadion Hillsborough v anglickém Sheffieldu. | Foto: ČTK

A až předloni za ni bylo obviněno šest lidí. Při nejtragičtějším sportovním neštěstí v dějinách Británie zahynulo před 30 lety, 15. dubna 1989, na fotbalovém stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu 96 lidí a 766 bylo zraněno.

Osudový zápas semifinále Anglického poháru mezi mužstvy FC Liverpool a Nottingham Forest začínal v 15:00 místního času, ale ještě 20 minut předtím stály davy fanoušků před turnikety. S blížícím se výkopem stoupala nervozita, a tak policie rozhodla otevřít další bránu, sloužící jako východ. Poté se dav asi 5000 fanoušků Liverpoolu vrhl na stadion, kde ovšem narazil na ocelové zátarasy.

Zápas byl přerušen po šesti minutách.
Zápas byl přerušen po šesti minutách. | Foto: ČTK

Zápas byl po šesti minutách od výkopu zastaven. To už ale v tlačenici umírali lidé udušením, ušlapáním. Na místě či týž den v nemocnici zemřelo 94 lidí a na 760 dalších bylo zraněno. Čtyři dny poté podlehl zraněním 14letý chlapec a poslední obětí se stal Tony Bland (22), který zemřel v březnu 1993 poté, co jeho rodiče dosáhli u soudu práva na jeho odpojení od přístrojů; stal se tak i prvním pacientem, jemuž to v Anglii soud umožnil.

Vyšetřování příčin neštěstí se táhne již 30 let. Podle první vyšetřovací verze z roku 1991 se jednalo o nešťastnou náhodu. Po dalších soudních tahanicích nařídil nové prošetření událostí v prosinci 2012 nejvyšší soud po dlouholetých protestech příbuzných obětí, kteří nesouhlasili s tvrzením, že šlo o nešťastnou náhodu a že na vině bylo i chování některých fanoušků.

Soudní porota v dubnu 2016 rozhodla, že tragédie byla způsobena policejní nedbalostí. Vyšetřování příčin neštěstí odhalilo množství pochybení v zajištění bezpečnosti i při následném zásahu záchranářů. Panovalo také podezření, že policie se snažila krýt vlastní pochybení. Velitel policie na stadionu se ve své činnosti dopustil "velké nedbalosti" a k nebezpečné situaci pro diváky při zápase přispěly i další chyby policie, rozhodla porota. Chování fanoušků Liverpoolu podle ní k tragédii nepřispělo.

V červnu 2017 bylo za tragédii obviněno šest lidí. Je mezi nimi i David Duckenfield, jenž na stadionu odpovídal za policejní akci. Duckenfield čelí obvinění ze zabití 95 lidí, způsobeného hrubou nedbalostí. Tehdejší šéf policie hrabství Norman Bettison je obviněn ze zneužití veřejného úřadu kvůli údajnému lhaní po neštěstí. Právní zástupce policie byl obviněn ze snahy o maření výkonu spravedlnosti v souvislosti s manipulací výpovědí svědků během vyšetřování.

Od 15. dubna 1989 už na fotbale v Británii nebylo nic jako dřív.
Od 15. dubna 1989 už na fotbale v Británii nebylo nic jako dřív. | Foto: ČTK

Tragédie vedla k přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření na britských fotbalových stadionech, mimo jiné k zavedení míst k sezení pro všechny diváky či k opatřením ohledně prodeje alkoholu na stadionech, bariér, plotů či turniketů.

Podle dostupných údajů je nejhorší podobnou událostí v historii 318 mrtvých po střetu fanoušků v roce 1964 na Národním stadionu v Limě, druhé nejhorší neštěstí se stalo v ghanské Akkře v roce 2001, kde po násilnostech a panice bylo ušlapáno 127 lidí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy