S Berbrem mi komunikace drhla, Malík byl šikovný manažer, tvrdí Koželuh

Marek Janoš Marek Janoš
16. 6. 2021 15:37
Tři roky vedl STES, dceřinou marketingovou společnost Fotbalové asociace ČR. V roce 2016 vedení firmy nečekaně opustil, údajně i vlivem zásahu Romana Berbra. "Naše vztahy v té době nebyly ideální," říká Luboš Koželuh, který dříve působil také jako šéf hokejové Sparty či Plzně. Nyní je jeho pracovní náplní golf, pořádá největší ženský golfový turnaj v Česku, červnový Czech Ladies Open.
Luboš Koželuh
Luboš Koželuh | Foto: ČTK

Jak vnímáte současné fotbalové dění?

Určitě to bedlivě sleduju, hodně mě to zajímá, ale už se v tom nijak neangažuju.

Od vašeho konce ve vedení STES je to pět let. Jak sledujete dynamické období po vašem konci, kdy do fotbalu výrazněji vstoupili čínští partneři a obecně prostředí prošlo velkou změnou?

Všichni cítí, že fotbal je velký fenomén. Má obrovskou váhu, to si lidé asi začali uvědomovat před volební hromadou, kdy registrovali všechny okresní a krajské konference. Tomu se žádný jiný sport ani nepřibližuje. Na druhou stranu je ve fotbale podle mne  velmi důležitá první liga, kde se tvoří kvalita a vychovávají reprezentanti. Když se bude dařit jí, tak se bude dařit celému fotbalu. Čím lepší bude liga, tím lepší bude zázemí pro největší talenty a na tom mohou kluby profitovat. Přeju si, aby se dařilo první lize.

Je v tomto v posledních letech klíčová role Slavie?

Je to obrovský prvek, který je relativně nový. Je to až neuvěřitelné, jak se jí po sportovní stránce daří. Já osobně jsem ale zažil Pavla Vrbu v Plzni i v reprezentaci a fandím mu, aby byl úspěšný i ve Spartě a začali na Slavii tlačit. Jako Plzeňák věřím i v oživení Viktorie, aby si udržela pozici silného klubu v Česku. Byla by velká škoda, kdyby o ni nějakým způsobem přišla.

Ve STES jste měl na starosti sponzory pro český fotbal. Jak složitá je situace v době koronaviru? Chybí fanoušci na stadionech, a tedy příjmy ze vstupného…

Musí to být pro hokej i pro fotbal velká rána, příjmy ze vstupného budou chybět, protože na to management vždycky spoléhá z hlediska cashflow v průběhu sezony. Je to důležitá část v rozpočtu. Pro kluby to musí být těžké, rok a půl jim chybí tyto příjmy. Musí hledat alternativní cesty, nebo ubírat na nákladové stránce. Pracoval jsem v managementu klubu dvanáct let a je to hodně stresující neustále hlídat cashflow, nyní to musí být ještě horší.

Vás v čele STES vystřídal Martin Malík. Jak jste to vnímal?

Martin pode mnou řídil ligovou část STES, byl šikovný manažer. Potom se jen posunul do pozice, ze které jsem odešel, a následně se stal i předsedou svazu. Rozhodně na to schopnosti měl a zvládal to. Na jedné straně mu ubyla práce, kdy se liga marketingově osamostatnila a STES zůstal národní tým, na druhé straně mu velký objem práce z pozice předsedy přibyl.

Co říkáte na proměnu výkonného výboru, kterou přinesly uplynulé volby?

Osobně jsem tipoval, že to bude hodně vyrovnané. Já držím na Karla Poborského, ale myslím si, že je nakonec lepší, že to vyhrál funkcionář jako je Petr Fousek. Musíme se všichni nechat překvapit, jak se to vyvine. V průběhu Eura žádné změny nečekám, pak se uvidí, jak to Petr Fousek dokáže uchopit.

Výkonný výbor se skládá ze zástupců obou táborů, ale řekl bych, že je tam o něco více nových lidí. Určitě bych osobně doporučoval, aby tam v nějaké pozici ve vedení nebo u národního týmu byl Vladimír Šmicer. Je to dobrý člověk s obrovským fotbalovým renomé a nebránil bych se zároveň tomu, aby Karel Poborský zůstal v současné vedoucí pozici u akademií.

Když jste končil ve STES, tak se hovořilo o tom, že v tom měl prsty Roman Berbr. Vnímal jste to tak?

Byla to hodně náročná práce a lidi ve vedení spolu musí vycházet a musí fungovat vzájemná komunikace. Když jsem končil, tak naše komunikace a spolupráce začala drhnout, už nebyla ideální. Už jsem neměl radost z práce, navíc mě zlomil neúspěch na Euru ve Francii. Stálo nás velké úsilí a plno energie vše připravit, ale nepovedl se sportovní výsledek a efekt zmizel do ztracena.

Nyní se zabýváte golfem. Jak jste se k němu vůbec dostal?

Bylo to na přelomu století, kdy jsem řídil hokejovou Spartu. Dělali jsme tehdy golfovou sérii pro partnery klubu, tehdy jsem přičuchl k amatérskému golfu. Své dvě dcery jsem přivedl ke golfu, starší Eva se v současné době už více věnuje trénování, ale profesionální turnaje stále hraje. Mladší Tereza je úspěšná amatérská golfistka, reprezentantka, je nominována i na červencové ME, po kterém by ráda přestoupila k profesionálkám, kde již jako amatérka úspěšně odehrála několik turnajů Ladies European Tour a nižší série Let Access Series. Zajímavostí je, že obě  jsou  mistryněmi světa ve skigolfu, což je disciplína, kdy se jede obří slalom na lyžích a následně se hraje golf, výsledky se sčítají. Mistrovství světa v této moderní sportovní kombinaci se účastní i hvězdní lyžařští specialisté v čele Bodie Millerem

Jak si stojí Česká republika na golfové mapě?

Na to, jak jsme malá země, tak jsme celosportovně aktivní. Co se týče organizace a produkce sportovních eventů, jsme obecně vysoko. Speciálně v golfu jsme hodně vidět, v Česku se organizují velké mužské i ženské turnaje.

Do toho spadá také turnaj Czech Ladies Open, který pořádáte.

Czech Ladies Open je turnaj ze světové série, jedné ze dvou největších ženských sérií. Už třetí rok v řadě je turnaj v Berouně součástí prestižní Ladies European Tour. Ohlasy na první dva ročníky byly pozitivní, organizačně byly zvládnuté a hráčky, partneři i diváci byli spokojeni.

Liší se nějak od ostatních turnajů této série?

Neliší, ani nemůže, aby mohl být součástí evropské tour. V Berouně se hraje o 5,5 milionu korun, čímž patří mezi turnaje s nižšími prémiemi v rámci Ladies European Tour, ale stále je plnohodnotný.

Mohou hráčky přeskakovat z evropské tour do americké LPGA?

Pokud chtějí hrát jednu z tour, tak se tam dostávají přes kvalifikační turnaje a následně hrají o kvalitu své hrací karty a pozici pro další roky. Je to tvrdý konkurenční boj, protože si hráčky budují pozici pro následující rok.

To se týká i Kláry Spilkové?

Měl jsem s Klárou dohodu, že pokud nebude startovat v Americe, tak by měla startovat v Česku, jako to bylo loni. Nakonec ovšem v Americe startovat bude, ale nám se podařilo zajistit plnohodnotnou náhradu, tváří turnaje bude Sandra Gal. Německá hráčka, která má české rodiče a je česky mluvící, beru ji jako naši reprezentantku. Hraje stabilně LPGA, bude hlavní hvězdou turnaje. Je to i vítězka jednoho z turnajů LPGA a byla několikrát členkou týmu Evropy v Solheim Cupu který je obdobou mužského Ryder Cupu.

V turnaji ale budou mít české hráčky poměrně velké zastoupení, že?

Startovní pole bude mít 132 hráček a v poli bude deset nejlepších amatérek a profesionálek, takže tam Česká republika bude mít výraznou stopu a šance českých hráček bude i na této úrovni. Loni jich prošlo mezi 50 profesionálek cutem pět, což byl obrovský úspěch. Pokud by se něco podobného znovu povedlo, tak by to bylo výborné. Snažíme se flighty hráček kombinovat tak, aby české hráčky hrály s nejzajímavějšími zahraničními jmény. Jsou koncentrovány do jedné části a pro golfového fanouška to bude zajímavé.

Dostanou se fanoušci vzhledem k opatřením přímo na turnaj?

Určitě ano. Platí jen aktuální pravidla pro hromadné akce, diváci musí mít potvrzení o testu, očkování, prodělání covidu nebo čestné prohlášení. Limit počtu diváků je pro nás úplně dostačující. Programové bloky českých hráček s největšími hvězdami budou v pátek odpoledne od druhé hodiny, v sobotu mezi desátou a druhou hodinou. Finálové vyvrcholení turnaje je v plánu v neděli od dvanácti hodin. Turnaj bude v přímém přenosu vysílat O2 TV, a to jak v sobotu, tak v neděli.

Jak koronavirus ovlivnil golf jako takový?

Z hlediska financí je to složité tím, že doba tomu nepřeje. Podařilo se nám ale pokrýt rozpočet a můžeme si troufnout turnaj organizovat, ale je to daleko složitější než v době před koronavirem. Navíc se omezení týkají také pravidel okolo tour, hráčky se pohybují v bublinách a nemají moc volnosti. Vyzkoušeli jsme si to už před rokem a  bereme to už téměř jako normální situaci.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do Varšavy, dostala humanitární vízum

Letadlo s běloruskou atletkou Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z olympijských her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost. Atletka letěla z Tokia pod ochranou polské diplomacie nejprve do Vídně, kde po několika hodinách nastoupila do letadla mířícího do polské metropole.

Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. "Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat," řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.

Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsal už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Atén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, jehož pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.

Běloruský dům ve Varšavě rovněž uvedl, že dnes do polské metropole z Ukrajiny přicestuje manžel atletky Arseň Zdanevič. Stejně jako jeho žena i on obdržel polské humanitární vízum.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Tisíce Libanonců žádají potrestání viníků výbuchu v Bejrútu, policie je rozhání vodními děly

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

K přístavu pochodoval dav tisíců lidí. Mnozí nesli libanonské vlajky a fotografie zemřelých. Později se u přístavu uskutečnila modlitba za oběti neštěstí. Při recitaci veršů koránu nad davem prolétly armádní vrtulníky, které vypustily červený a zelený dým, tedy v barvách libanonské vlajky.

Bezpečnostní složky mezitím použily vodní dělo a slzný plyn proti demonstrantům, kteří na ně u parlamentu házeli kameny. Zraněno tam podle libanonského Červeného kříže bylo osm lidí. Ke střetům mezi stoupenci znesvářených stran podle Reuters došlo také v jiné části města, což si vyžádalo dva zraněné. Tam svědci zaznamenali střelbu do vzduchu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy