Češi? Někdy je lepší hrát s Francií. Portugalsko je obezřetné, má i nevýhodu

jzp jzp
18. 6. 2024 6:14
Portugalci vstupují do fotbalového Eura v Německu jako jedni z hlavních favoritů. Před kláním proti Česku, startujícím dnes ve 21:00, však nesrší žádnými nabubřelými prohlášeními. Snad i proto, že nejsou lepší ve všech parametrech.
Cristiano Ronaldo a Diogo slaví branku v domácí přípravě proti Irsku, kterou Portugalci vyhráli 3:0.
Cristiano Ronaldo a Diogo slaví branku v domácí přípravě proti Irsku, kterou Portugalci vyhráli 3:0. | Foto: Reuters

Podle analytického serveru Opta mělo Portugalsko před startem turnaje asi devítiprocentní šanci na titul. Na vyšší číslo dosáhly jen Anglie, Francie, Německo a Španělsko.

I z toho je patrné, proti jakému obrovi Češi nastoupí. 

Sami ho moc dobře znají. V poslední sezoně Ligy národů mu podlehli 0:2 a 0:4. Oba týmy teď sice mají pozměněné složení, ale tržní hodnota toho portugalského je asi zhruba pětapůlkrát vyšší. Favorit je stále jasný.

Řeči o povinných bodech či snad formalitě však na portugalské straně zpravidla neuslyšíte. Ani od reprezentantů, ani od osobností mimo mančaft.

"Česko má silný tým. Neříkám, že je na úrovni Německa, Španělska nebo Francie, ale někdy se v mužstvech, které na papíře nejsou nejsilnější a nejfavorizovanější, dějí zvláštní věci. Stává se, že hráči právě s tímto vědomím překonávají sami sebe," sdělil stanici RFI bývalý portugalský brankář Rui Correia.

"Někdy je možná lepší hrát proti Německu nebo Francii než proti týmu, který je na papíře horší. Když čelíme silnějšímu mužstvu, býváme soustředěnější a možná nemáme takovou tendenci chybovat," dodal gólman, který zažil jako náhradník Euro 1996, kde Češi přehráli Portugalce díky nezapomenutelnému lobu Karla Poborského. 

Od té doby však prohráli všechny čtyři vzájemné zápasy.

Před tím nadcházejícím i tak vzbuzují respekt, neodepisuje je ani Rui Amorim, portugalský trenér třetiligového Znojma.

"Češi jsou extrémně soutěživí, důrazní a pracovití, také respektují týmovou hierarchii. Nebudu překvapený, pokud uvidíme boj až do samotného konce. Předpokládám, že Portugalsko díky vyšší individuální a hlavně kolektivní kvalitě zvítězí, ale myslím, že se proti Čechům nadře," řekl 47letý kouč zpravodajské agentuře Lusa.

Portugalsko má výhodu téměř ve všem. Téměř.

Na Česko nestačí fyzickými proporcemi. S průměrnou výškou kolem 182 centimetrů má jeden z nejnižších mančaftů na Euru. Naopak Česko s téměř 186 centimetry patří k nejvyšším výběrům, lépe jsou na tom jen Srbové a Dánové.

Poměrně výrazný výškový rozdíl může hrát roli při standardních situacích.

"Musíme si na to dávat pozor," prohlásil stoper portugalské reprezentace Rúben Dias.

"Nedávno jsem dokonce četl komentář, že Češi jsou vysocí a silní, zatímco my jsme přesný opak. To si ale nemyslím. Možná máme nižší hráče, než je obvyklé, ale podle mě jsme ve fyzičnosti dobře vybalancovaní," podotkl.

"Já od Čechů očekávám hodně agresivní fotbal," přidal Diasův kolega z obrany Joao Cancelo. "Mají velmi vysoké hráče, dobře fyzicky vybavené a agresivní. Musíme být dobře organizovaní, když ztratíme míč. Zkusíme vstřelit rychlou branku, abychom naší hře dodali klid." 

Ještě před soubojem Česko - Portugalsko si to v 18:00 rozdají zbylé dva týmy v "efku" - Turecko a Gruzie.

 

Právě se děje

Další zprávy