"Kapitán, který ztrapňuje Španělsko." Morata udivil prohlášením a přiživil kritiku

jzp jzp
11. 7. 2024 12:57
Šest výher v šesti zápasech, skóre 13:3 a účast ve finále. Španělští fotbalisté prožívají v Německu fantastické Euro. Ne všechno je ale ideální. Kapitán mužstva Álvaro Morata je z neustálé kritiky tak otrávený, že v reprezentaci možná skončí.
Španělský útočník Álvaro Morata ve čtvrtfinále Eura 2024 proti domácímu Německu
Španělský útočník Álvaro Morata ve čtvrtfinále Eura 2024 proti domácímu Německu | Foto: Reuters

Když pořadatelé po semifinále Španělsko - Francie naháněli neukázněného diváka, který vběhl na hřiště, jeden z nich podklouzl a zasáhl Moratu do nohy tak nešikovně, že španělský forvard z toho kulhal.

Podle trenéra Španělů Luise de la Fuenteho by nemělo jít o nic vážného, a tak Morata nejspíš bude připravený na nedělní finále proti Anglii.

Část španělských fanoušků by ale dost možná uvítala, kdyby potlučená noha připoutala kapitána mančaftu na lavičku náhradníků.

Morata totiž doma není žádným vzývaným polobohem, nýbrž kontroverzní postavou.

V minulosti několikrát zažil, že na něj někteří španělští příznivci při zápase pískali. Naposledy před asi čtvrt rokem v přátelském duelu s Brazílií na slavném madridském stadionu Santiago Bernabéu.

Kritizovaný je i na probíhajícím Euru, kde se v šesti kláních trefil jedinkrát. Vystřelil jedenáctkrát, na bránu čtyřikrát.

Na jednom gólu je vedle Moraty dalších šest Španělů. Lépe si vedou dvougólový záložník Fabián Ruiz a třígólový křídelník Dani Olmo.

Morata nese neutuchající kritiku nelibě. "Být šťastný je pro mě ve Španělsku těžké. Jinde je to rozhodně lepší, protože mě tam lidé respektují. Ve Španělsku nepanuje respekt k ničemu a k nikomu," řekl ještě před semifinále s Francií deníku El Mundo.

Dokonce naznačil, že po Euru dá národnímu týmu sbohem. "Může se to stát. Nechci o tom teď moc mluvit, ale je to pravděpodobné," podotkl.

Je otázka, do jaké míry dává pranýřování Moraty smysl. Vysoký hrotový hráč dal totiž za La Roju, jak se přezdívá španělské reprezentaci, celkem 36 branek, suverénně nejvíc z aktivních fotbalistů.

V historické tabulce kouká na záda jen Fernandu Torresovi (38 gólů), Raúlovi (44) a Davidu Villovi (56).

S průměrem 0,46 gólu na zápas je na tom Morata sice hůř než Villa, ale lépe než zbylí dva jmenovaní. 

Útočníkovy nářky a úvahy, že opustí národní výběr, vyvolaly pochopení, ale i další vlnu kritiky.

"Morata, kapitán, který ztrapňuje Španělsko nejen svou bídnou formou na Euru," hlásal titulek listu El Confidencial

"Kdo je Morata, aby takto hanobil Španělsko? Neudělal to jednou, ale hned při několika příležitostech před Eurem i během něj. Tento kapitán nereprezentuje Španělsko. Ztrapňuje ho svými výroky, které - tím, že je opakuje tak často - vyvolávají přesvědčení, že je s ním ve Španělsku špatně zacházeno nebo že tam dokonce čelí osobnímu pronásledování," napsal autor textu Ulises Sánchez-Flor.

Podle něj by měl Morata jakožto kapitán odvracet kontroverze a zůstat nad věcí.

Hvězdy se zastal trenér Španělska de la Fuente. "Však víte, co si o Moratovi myslím," líčil médiím. "Zacházení, které se mu jako hráči národního týmu dostává, je naprosto nespravedlivé. Já jsem mu za jeho přístup na trávníku i mimo něj nesmírně vděčný. Je příkladem pro všechny."     

Morata by po Euru mohl opustit nejen reprezentaci, ale i Španělsko jako takové. Momentálně je hráčem Atlética Madrid, ale podle deníku Gazetta dello Sport má namířeno do italského AC Milán.

 

Právě se děje

Další zprávy