Jízda jako z Discopříběhu. Lyžovalo se v Písku i na Proseku, na oleji a v montérkách

Jízda jako z Discopříběhu. Lyžovalo se v Písku i na Proseku, na oleji a v montérkách
O smysluplnosti této cesty svědčí i fakt, že místní klub už vyslal do širší lyžařské reprezentace hned několik odchovanců, například nedávného juniorského mistra republiky Štěpána Kroupu nebo někdejšího seniorského reprezentanta Petra Brandtnera (na snímku). Alespoň podle Hrabákových slov využívají v současnosti umělý svah jako jediný klub v republice.
Důvodů, proč sjezdovka nikdy nepřitáhla davy, bylo hned několik. Tím hlavním asi byla specifičnost povrchu, na kterém se jezdilo. Plastové rohože, které se dodnes používají v zimních střediscích na obzvlášť namáhaných místech, se musely třikrát za hodinu kropit, aby byly sjízdné. Lyžaři si také museli mazat prkýnka speciálním olejem, který vyráběl bratislavský Slovnaft, aby na svahu získali dostatečný skluz a o rohože příliš nedrhli (foto). A to mělo své nepříjemné důsledky.
Poničené a umazané lyže a kombinézy sice byly nepříjemné, ale mnohem více odrazovaly potenciální lyžaře zdravotní důsledky tvrdých pádů na umělou hmotu. Na svah se tak vydávali zejména zkušenější sjezdaři, zatímco školou povinná mládež si někdy doslova drsnou zábavu nechávala ujít. "Zkraje to bylo poměrně hodně využívané, ale pak lidé zjistili, že je to svým způsobem nebezpečné, takže pak zájem upadal a jak přišla po revoluci možnost jezdit ven, tak upadl definitivně," vysvětluje Gustav Šmíd, který vedl stavbu sjezdovky.
"Bobovka" zde funguje dodnes. Na 780 metrů dlouhé dráze podle Kantora zaznamenají ročně na 600 tisíc jízd, což je oproti předchozímu provozu sjezdovky nesrovnatelné číslo.
Foto: Profimedia.cz
Postavit sjezdovku na okraji Prahy zní ambiciózně, ale už v 80. letech se lyžovalo na umělém povrchu na Proseku a dodnes je v provozu podobný areál v Písku. Podívejte se, jak se lyžovalo na umělé hmotě v Československu.
 

Právě se děje

před 35 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy