FC Fastav Zlín

FC Fastav Zlín

Fotbalový klub založený v roce 1919, který se díky odmítnutí postupu od druhého Varnsdorfu jako třetí tým Fotbalové národní ligy 2014-15 vrátil po šesti letech do nejvyšší soutěže.

Zlín se v nejvyšší československé soutěži poprvé objevil v letech 1969 až 1971 pod název TJ Gottwaldov. Už pod hlavičkou FC Svit Zlín hrál v prvních třech sezonách samostatné české ligy. Po působení v druhé lize přišla zatím nejdelší prvoligová éra, FC Tescoma Zlín v nejvyšší soutěži vydržela od ročníku 2002-03 plných sedm sezon.

Největší úspěchy zažil tým v poháru, jenž v roce 1970 vyhrál a vybojoval si tak účast v Poháru vítězů pohárů, kde vypadl v prvním kole s Eindhovenem. Druhé vítězství Zlínští přídali v roce 2017.

Postup z lavičky vybojoval Zlínu kouč Bohumil Páník, který klub vede stále vede. V sezoně 2016-17 patřilo Fastavu v ligové tabulce šesté místo.

Bývalý fotbalista Zlína či Slavie Železník ukončil kariéru

Fotbalista Lukáš Železník ve 30 letech ukončil profesionální kariéru. Bývalý útočník Zlína, Slavie, Mladá Boleslavi a naposledy Opavy o tom informoval na sociální síti instagram.

Železník byl bez angažmá od loňského prosince, kdy se s Opavou dohodnul na předčasném ukončení smlouvy. "Dlouho jsem se rozhodoval, kam má cesta bude pokračovat, a nebylo to lehké, když celý život milujete tuhle hru. Ale nastal čas poznat i život z té druhé stránky. Nyní mě čeká nová výzva a já se na ni nesmírně moc těším," uvedl zlínský odchovanec na Instagramu.

V nejvyšší soutěži Železník odehrál 105 zápasů, ve kterých zaznamenal 16 gólů a 11 asistencí. Nejpovedenější období prožil na podzim 2015, kdy za tehdejšího nováčka Zlín vstřelil osm ligových gólů a v zimě přestoupil do Slavie. V pražském klubu se ale bývalý kapitán "Ševců" kvůli zranění a velké konkurenci neprosadil.

"Nezapomenutelných 25 let tohoto krásného sportu, který jsem od malička snil hrát na profesionální úrovni. Podařilo se mi to a jsem šťastný, že jsem mohl tenhle život zažít. Poznal jsem spoustu skvělých přátel, lidí a míst," uvedl Železník.

Pokračovat