Famózní Phelps: Nic není nemožné. A rozplakal se

Ondřej Roubínek
17. 8. 2008 12:00
Američan si vyplaval i milion dolarů
Americký hrdina Michael Phelps ovládl olympijské hry v Pekingu.
Americký hrdina Michael Phelps ovládl olympijské hry v Pekingu. | Foto: Reuters

Peking - Byl to zřejmě nejsledovanější příběh letošních letních olympijských her. A skončil absolutním happy endem.

Teprve třiadvacetiletý americký plavec Michael Phelps získal v neděli osmou zlatou medaili a překonal letitý rekord Marka Spitze v počtu získaných nejcennějších kovů na jedněch hrách.

"Nedokážu dost dobře popsat, co právě prožívám. V hlavě mám tolik pocitů a jsem neuvěřitelně vzrušený," prohlásil Phelps.

Michael Phelps se svou rekordní osmou zlatou medailí.
Michael Phelps se svou rekordní osmou zlatou medailí. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Phelps to dokázal. Získal osmé zlato a přepsal historii
Je fenomén Phelps normální člověk? Odpověď zní: Ne

"První věc, kterou teď chci udělat, je obejmout moji matku. Všehovšudy jsem ji tady viděl tak třicet vteřin," byla jeho první myšlenka poté, co vstoupil do sportovní historie.

"Bez svých týmových kolegů bych to nikdy nedokázal," nezapomněl Phelps poděkovat členům amerického týmu, kteří mu pomohli ke třem štafetovým triumfům.

Nic není nemožné

"Nic není nemožné," prohlásil majitel celkem šestnácti olympijských medailí. "Tolik lidí říkalo, že se to nedá zvládnout. Ale všechno, co je potřeba, je představivost. To je něco, co jsem se naučil a co mi pomáhá," uvedl dojatý Michael Phelps.

"Jedna z věcí, kterou si teď opravdu přeji, je lehnout si aspoň na pět minut do mé vlastní postele a jen tak relaxovat," pokračoval hlavní hrdina pekingské olympiády.

Po medailovém ceremoniálu se konečně prodral lavinou novinářů a fotografů ke tribuně, na které mu držela palce celá rodina v čele s jeho matkou Debbie.

"Jen mi pogratulovala," poznamenal Phelps. "A pak začala brečet. A já jsem začal brečet a pak i má sestra začala brečet. Neměli jsme moc času na nějaké povídání," prozradil třiadvacetiletý fenomenální plavec.

Michael Phelps v objetí se svou dojatou maminkou.
Michael Phelps v objetí se svou dojatou maminkou. | Foto: Reuters

Za rekord milion dolarů

Ten si za svůj rekord připíše mimo jiné i milion dolarů jako bonus od sponzorů, ale rozhodně prý nehodlá usnout na vavřínech.

Po krátkém volnu a oslavách s kamarády začne zase tréninková dřina, kterou by měl Phelps zúročit na mistrovství světa v Římě v roce 2009.

"Matka mi řekla, abych se už začal připravovat, protože ona chce jet do Říma. Takže o tlak na sportovní výsledky mám postaráno od ní," usmíval se pokořitel šestatřicet let starého rekordu krajana Marka Spitze.

Phelps také zdůraznil, jak je rád, že byl před olympiádou i v jejím průběhu více než čtyřicetkrát podroben dopingové kontrole.

Sám je totiž členem "Projektu důvěry", kde se spolu s například desetibojařem Bryanem Clayem nechávají dobrovolně testovat nad rámec běžných dopingových kontrol. Američan chce, aby lidé věděli, že on nepodvádí.

Čtěte více: Emotivní Phelps vzkazuje: Věřte mi, jsem čistý!

 

Právě se děje

Další zprávy