Emotivní Phelps vzkazuje: Věřte mi, jsem čistý!

zh, Reuters
15. 8. 2008 10:00
Je až příliš dobrý, podezírají ho někteří

Peking - Fenomenální americký plavec Michael Phelps vyhrál své šesté zlato a  vzkazuje všem pochybovačům, že může dokázat svou čistotu.

Po pátečním  polohovém závodu na 200 metrů mu zbývá k vyrovnání rekordu Marka Spitze z roku 1972 poslední zlato a poslední světový rekord.

Na tiskové konferenci se ho novináři ptali, co by řekl na podezření, že předvádí až příliš dobré výkony na to, aby to mohla být pravda. Pochybnosti se navíc zvýšily s několika případy dopujících amerických sportovců.

Dále čtěte: Phelps plní drzý plán, má už šesté zlato z Pekingu

Phelps má alibi: Vzorky navíc

Phelps reagoval velmi emotivně:

„Každý si může říkat, co chce. Já ale vím, že jsme čistý. Účastnil jsem se programu „Projekt důvěry" s Americkou  antidopingovou komisí, chtěl jsem podstoupit ještě více testů, abych to prokázal. Lidé se mohou ptát, na co chtějí, ale fakta jsou fakta a já mám výsledky jako důkazy."

Čtěte také: Je fenomén Phelps normální člověk? Odpověď zní: Ne

„Projekt důvěry" je dobrovolný testovací program, s nímž spolupracují kromě Phelpse také desetibojař Bryan Clay či sprinter Allyson Felix.

Účastníci poskytují dodatečné vzorky krve a moči, které jdou nad rámec běžného testovacího programu.

Americký plavec se navíc angažuje i v organizaci „Mé vítězství", která vyzývá mladé sportovce, aby dali slib soutěžit bez dopingu.

Talent a dřina, ne doping

Michael Phelps, jenž v součtu s minulou olympiádou v Aténách momentálně vlastní bezkonkurenčních 12 zlatých, vysvětloval novinářům, co vše musel pro své úspěchy udělat.

Jelikož má nabitý program a soutěží napříč disciplínami, musí mít mnohem delší tréninky, v nichž by vypiloval všechny čtyři styly, nahonil kondičku a rychlost.

„Nejde spoléhat jen na talent. Je za tím i hodně tvrdé práce a obětavosti.

Olympijský rekordman se objevuje na startu ve Vodní kostce každou chvíli. Zatímco soupeři po semifinále odpočívají, on se účastní další disciplíny.

„Jde o kombinaci všeho. Snažím se spát nejvíc, jak to jen jde, snažím se co nejvíc si odpočinout a mezitím trénovat nejlépe, jak to jde," dodal Phelps


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pod lavinou zahynul talentovaný rakouský motokrosař Hofer

Při sobotním lavinovém neštěstí na hoře Lackenspitze zahynul i talentovaný rakouský motokrosař René Hofer. Informovala o tom agentura APA. V lavině přišli o život tři členové jedenáctičlenné výpravy.

Devatenáctiletý Hofer byl továrním jezdcem KTM. Letos v říjnu vybojoval vítězství ve Velké ceně Pietramuraty ve třídě MX2. V konečném pořadí mistrovství světa obsadil šesté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy