Nevídaná kanonáda. Edmonton prodloužil finále Stanley Cupu, McDavid má rekord

16. 6. 2024 5:53
Hokejisté Edmontonu roznesli doma Floridu 8:1 a snížili stav finále NHL na 1:3. Connor McDavid si připsal čtyři body (1+3) a třetí přihrávkou v zápase stanovil nový rekord soutěže v počtu asistencí v jednom play off (32).
Sestřih 4. zápasu finále NHL mezi Edmontonem a Floridou | Video: NHL.com

Dvakrát skóroval Dylan Holloway a poprvé v sérii bodoval Leon Draisaitl (0+2). Sergej Bobrovskij střídal ve 25. minutě po páté inkasované brance.

Série, ve které nenastupuje žádný český hráč, pokračuje na ledě Floridy pátý zápasem ve středu 19. června ve 2:00 SELČ.

Edmonton zachránila ve třetí minutě dvakrát tyčka a v oslabení udeřil v čase 3:11 Janmark, na nějž navázal v osmé minutě Henrique. Florida rychle odpověděla tečí Tarasenka, ale ještě v úvodní třetině vrátil domácím dvougólový náskok Holloway.

Na začátku prostřední části se poprvé ve finále trefil McDavid a ve 25. minutě vyhnal Nurse na střídačku Bobrovského, kterých v součtu předchozích tří utkání pustil jen čtyři góly. Stolarz udržel čisté konto pouze do 34. minuty, ve které jej překonal Nugent-Hopkins v přesilové hře pět na tři. Výhru zpečetili v závěru Holloway s McLeodem.

Za bezgólového stavu trefili tyč během pár sekund útočníci Floridy Tkachuk i Reinhart a vzápětí se prosadil v přečíslení dva na jednoho Janmark. Autor prvního gólu připravil i druhou změnu skóre a po jeho pasu zvýšil Henrique z hranice brankoviště.

Tarasenko snížil tečí střely od modré čáry a moc nechybělo, aby hosté vyrovnali. Verhaeghe ale nepřekonal v přečíslení dva na jednoho Skinnera, který se rychle přemístil proti střele do odkryté branky a vytáhl klíčový zákrok večera.

Edmontonu vrátil dvougólový náskok z rychlého protiútoku Holloway, který vyzrál na Bobrovského bekhendovou kličkou.

Druhou třetinu ovládl Edmonton a korunoval střeleckou aktivitu 17:4. Už po 73 sekundách hry zamíříl McDavid z dalšího brejku přesně z levého kruhu. A ve 25. minutě vyhnal Nurse ranou z mezikruží Bobrovského z branky.

Hrdina předchozích tří duelů inkasoval pětkrát z šestnácti střel. Jeho náhradníka Stolarze zachránila tyč po střele McDavida, ale brzy kapituloval. Domácí využili svou první přesilovou hru v sérii, když se z dorážky trefil Nugent-Hopkins.

Šestý gól padl v dvouminutové hře pět na tři, protože Florida trestala důraz Hymana na brankovišti. Tkachuk dostal menší trest za pár úderů McDavidovi, který nejevil žádný zájem prát se. Dvě minuty udělili rozhodčí i Bennettovi za hrubost na Hymana.

Florida byla ve třetí třetině aktivnější, na střely vyhrála 15:8, ale Lundell trefil jen tyč. Domácí šetříli své klíčové hráče, McDavid odehrál v závěrečné části pouze čtyři střídání. Přesto vymyslel v 55. minutě sedmý gól, při kterém Holloway zakončil rychlou kombinaci do odkryté branky.

Kapitán Edmontonu tím překonal rekord, který držel v počtu přihrávek v jednom play off Wayne Gretzky. Skóre uzavřel výstavní ranou z mezikruží McLeod.

Finále Stanleyova poháru - 4. zápas:

Edmonton - Florida 8:1 (3:1, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Janmark (C. Brown), 8. Henrique (Janmark, Ekholm), 15. Holloway (Draisaitl, Kulak), 22. McDavid (Hyman, Bouchard), 25. Nurse (McDavid, Hyman), 34. Nugent-Hopkins (Draisaitl, McDavid), 55. Holloway (McDavid, Perry), 57. R. McLeod (Holloway, Foegele) - 12. Tarasenko (Forsling, Lundell). Rozhodčí: Hebert, Rooney - Berg, Daisy. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 35:33. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Holloway, 3. Janmark (všichni Edmonton). Stav série: 1:3.

Edmonton: S. Skinner- Bouchard, Ekholm, Broberg, Nurse, Ceci, Kulak - Hyman, McDavid, Nugent-Hopkins - Perry, Draisaitl, R. McLeod - C. Brown, Henrique, Janmark - Holloway, Ryan, Foegele. Trenér: Kris Knoblauch.

Florida: Bobrovskij (25. Stolarz) - Ekblad, Forsling, Montour, Mikkola, Kulikov, Ekman-Larsson - Reinhart, Barkov, Rodrigues - M. Tkachuk, Bennett, Verhaeghe - Tarasenko, Lundell, Luostarinen - Okposo, Stenlund, Lorentz. Trenér: Paul Maurice.