Devětatřicet let, žádný věk. Budějovický Vondrka otočil utkání s Vítkovicemi

8. 2. 2022 20:29
Hokejisté Českých Budějovic v přímém souboji o páté místo v extraligové tabulce udolali Vítkovice 3:2 a odskočili soupeři na rozdíl tří bodů. V dalších dohrávkách porazily Karlovy Vary Třinec 3:2 v prodloužení, dva body berou i Rytíři z Kladna po vítězství v Mladé Boleslavi.
Michal Vondrka v souboji s vítkovickým brankářem Alešem Stezkou
Michal Vondrka v souboji s vítkovickým brankářem Alešem Stezkou | Foto: ČTK

Hosty poslal v utkání 43. kola v 16. minutě do vedení Petr Fridrich, ale Jihočeši dali v závěrečné třetině tři góly a skóre otočili. Dvěma brankami a asistencí se blýskl devětatřicetiletý veterán Michal Vondrka. Motor porazil Vítkovice poprvé po třech zápasech a zvítězil popáté za sebou. Naopak Slezané prohráli potřetí z posledních čtyř kol.

"Týmy okolo nás jsou tam nasáčkované, párkrát se prohraje a můžete být o pár míst dole. Furt se hraje o hodně, to mám rád. Jsem rád, že se pohybujeme v těchto vodách, že mezi námi a tou čtyřkou není nějaká velká mezera. Samozřejmě že člověk na to pomýšlí. Těch zápasů je ještě hodně a může se to nějak zamíchat," řekl novinářům Vondrka.

Jihočeši, jimž kvůli zranění chyběl kapitán Gulaš a už ve třetím utkání po sobě také brankářská jednička Hrachovina, začali aktivně a hned po 19 sekundách měli ideální možnost otevřít skóre. Polák při úniku sekl Vondrku, ale mladík Koláček, který se trefil při posledních dvou nájezdech, tentokrát trestné střílení neproměnil.

Ještě na konci rušné první minuty zahrozil na opačné straně Flick, jehož další střelu o chvíli později vykopl Strmeň. Motor získával převahu, tvrdou Vrablíkovu ránu ale vyrazil Stezka a na konci 13. minuty po Ondráčkově pokusu za již překonaným vítkovickým gólmanem zasáhla obrana. Do vedení se o necelé tři minuty později dostali hosté. Solovjovovo nenápadné nahození od modré čáry tečoval mladík Fridrich a připsal si první branku od konce listopadu.

Slezanům vedoucí gól viditelně pomohl a v úvodu druhého dějství byli aktivnější, domácí však několik závarů s vypětím sil ubránili. Do tempa Jihočechy dostala těsně před polovinou utkání jejich první přesilovka. V ní si do dobré pozice vybrusil obránce Šenkeřík, ale jubilejní 300. zápas v extralize gólem neoslavil.

Čtvrtá vítkovická formace po brance z první třetiny i dál hrozila a Fridrichův nebezpečný nástřel zalehl Strmeň. Ve své druhé přesilovce měli na opačné straně blízko k vyrovnání domácí především při šanci Valského, který ve 34. minutě po nápadité přihrávce od spoluhráče netrefil odkrytou branku.

"Dlouho jsme drželi nadějné vedení 1:0. Měli jsme ještě další šance, ale stejně tak i domácí. Jako klíčový moment vidím neproměněné přesilové hry. S tím jsme si neporadili vůbec dobře, mohli jsme odskočit na 2:0," řekl vítkovický trenér Miloš Holaň.

Domácí na startu třetí třetiny dohrávali přesilovku a brankáře Stezku zachránila branková konstrukce. Ve 46. minutě už Motor v další početní výhodě srovnal. Šenkeříkův švih od modré čáry doplachtil až do sítě, ale domácí zadák se trefy ve svém jubilejním zápase nedočkal ani tentokrát, neboť kotouč ještě tečoval Ondráček.

Jihočechy branka nabudila. V další velké šanci ještě propadl Stezkovi puk těsně vedle tyče, ale na začátku 48. minuty už domácí dokonali obrat. Štencel objel branku a Vondrka z dobré pozice propálil Stezku a k asistenci u vyrovnávacího zásahu si připsal i gól. Motor otočil stav během minuty a půl.

"Hrál proti nám kvalitní a silový soupeř, dlouho byl stav 0:1. My jsme si pak pomohli přesilovkou, dali jsme gól na 1:1 a dostali se zpátky do zápasu. Pak to začalo lítat nahoru dolů a my byli trochu šťastnější," řekl trenér Motoru Jaroslav Modrý.

Vzápětí mohl po brejku dvou na jednoho zvýšit Holec, ale odkrytou branku přestřelil a Slezané to z nenápadné akce potrestali. Necelých 10 minut před koncem krátce po vhazování zaskočil Strmeně Stehlík. V dramatickém závěru si ale Motor vzal vedení zpět. V polovině 57. minuty se Jihočeši dostali do přečíslení, které po Holcově přihrávce svým druhým gólem v utkání zakončil dnešní kapitán domácích Vondrka.

"Na hattrick jsem moc nemyslel. Když soupeř hraje v závěru power play, hlavní úkol je to ubránit. Samozřejmě když by to vypadlo, můžete jet a nějaká vidina tam je. Ale já byl rád, že když jsme vyhodili a podíval jsem se na hodiny, bylo pět sekund do konce. Byl jsem fakt šťastný," řekl Vondrka.

"Takovými detaily a hloupostmi jsme si utkání prohráli. Při závěrečném inkasovaném gólu tři minuty před koncem zbytečně blázníme dopředu, přitom jsme chtěli hrát dobře dozadu. Věděli jsme, že Motor má rychlé kontry. Domácí čekali na brejky, které se jim povedly. Tahle prohra hodně mrzí," dodal Holaň.

Dohrávka 43. kola hokejové extraligy:

České Budějovice - Vítkovice 3:2 (0:1, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 46. J. Ondráček, (Šenkeřík, Vondrka), 48. Vondrka (Štencel), 57. Vondrka (Holec, Valský) - 16. Fridrich (Solovjov, Chlán), 51. J. Stehlík (Marosz). Rozhodčí: Pilný, Šindel - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

České Budějovice: Strmeň - Vráblík, Štencel, Piskáček, Štich, Bindulis, Šenkeřík, Bučko - Chlubna, Koláček, Vondrka - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Abdul, Pech, J. Ondráček - Valský, Holec, D. Voženílek. Trenér: Modrý.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Solovjov, Plášil, Pedan, J. Stehlík, Koch, L. Kovář - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - M. Kalus, Flick, R. Bondra - Půček, Marosz, Bernovský - Fridrich, Chlán, Lednický. Trenér: Holaň.

Mladá Boleslav - Kladno 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 00 - 0:1)

Branka a nahrávka: 65. Wood (Kubík). Rozhodčí: Šír, Kubičík - Frodl, Lederer. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 931.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Jánošík, Pláněk, D. Moravec, Fillman, Lintuniemi - D. Šťastný, Fořt, P. Kousal - Kantner, Kotala, Lunter - J. Stránský, Bičevskis, Flynn - A. Raška, Závora, Bernad. Trenér: R. Rulík.

Kladno: Bow - Dotchin, Arzamascev, Wood, Ticháček, Baránek, J. Suchánek, Donaghey - Hlava, Plekanec, M. Beran - Pytlík, Kubík, Melka - M. Indrák, M. Filip, O. Bláha - Jágr, Kuťák, Babka. Trenér: D. Čermák.

Dohrávka 40. kola hokejové extraligy:

Karlovy Vary - Třinec 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Pulpán (Koblasa, O. Beránek), 51. T. Mikúš (Koblasa, Pulpán), 63. Redlich (O. Beránek) - 37. Marcinko (Chmielewski, Martin Růžička), 41. Hrehorčák (M. Adámek). Rozhodčí: Pešina, Kika - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Karlovy Vary: Habal - Plutnar, M.Rohan, Parkkonen, Dlapa, T. Havlín, Pulpán, Weinhold - Flek, T. Mikúš, T. Rachůnek - O. Beránek, Kulich, Hladonik - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

Třinec: Mazanec - M. Adámek, Jaroměřský, Teper, D. Krenželok, J. Michálek, M. Zbořil - Martin Růžička, P. Vrána, Hrehorčák - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Svačina, Marcinko, Chmielewski - Dravecký, R. Szturc, Bakoš - Kofroň. Trenér: Varaďa.

Dohrávka 44. kola hokejové extraligy:

Olomouc - Litvínov 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Kolouch (Navrátil), 38. Lichanec (V. Burian, Dujsík), 53. J. Knotek (Ondrušek, Navrátil), 56. Kusko (Olesz, Rašner) - 19. Estephan (P. Zdráhal). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Malý, Bohuněk. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Olomouc: Lukáš - Rašner, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček - Bambula, Klimek, Kunc - J. Doktor, J. Knotek, Kusko - Navrátil, Kolouch, Olesz - Mácha, Lichanec, V. Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Litvínov: Neužil - Irving, D. Kolář, D. Zeman, Demel, Hrbas, Strejček, Stříteský - P. Zdráhal, Estephan, Zygmunt - Slavík, M. Sukeľ, A. Kudrna - Fronk, V. Hübl, P. Straka - Havelka, Gerhát, M. Chalupa. Trenér: V. Růžička.

1. Třinec 46 28 4 6 8 150:97 98
2. Hradec Králové 46 25 7 4 10 151:101 93
3. Pardubice 46 20 11 4 11 152:122 86
4. Plzeň 46 21 4 7 14 142:125 78
5. České Budějovice 45 20 5 3 17 134:124 73
6. Vítkovice 45 18 6 4 17 113:119 70