Déšť změnil biatlonový sprint v loterii. Los vyhrál Jay

14. 2. 2010 23:15
Biatlon mužů na 10 km zkazilo počasí. Šlesingr 18.
Biatlonista Vincent Jay se raduje z vítězství na OH
Biatlonista Vincent Jay se raduje z vítězství na OH | Foto: Reuters

Vancouver - Ve chvíli, kdy do cíle biatlonového sprintu mužů dojel vítěz Jay, spustil se z oblohy hustý déšť se sněhem. A bylo po závodě.

Počasí určilo senzační výsledek první mužské biatlonové disciplíny na hrách ve Vancouveru. Francouz Vincent Jay získal při své premiéře na olympiádě zlatou medaili. Na stupně vítězů ho doprovodil druhý Nor Emil Hegle Svendsen a třetí Chorvat Jakov Fak.

Z českých reprezentantů zvládl úvodní závod nejlépe Michal Šlesingr, který ale dojel až osmnáctý.

Sibérie rozhodla

Favorité, kteří startovali na trať až ve chvíli, kdy propukla počasová sibérie, propadli. Například fenomenální Nor Bjoerndalen skončil až 17. Další důkaz, jak počasí ovlivnilo závod: do první šestky se vešlo šest startovních čísel mezi 1 až 10. V úvodu totiž nad areálem ještě nebylo po mracích ani památky.

Borci z popředí závodů světového poháru to budou mít o to těžší ve stíhacím závodu ve středu, do kterého se nastupuje podle výsledků dnešního sprintu.

Pro Bjoerndalena bude tedy velmi obtížné uspět i v tomto závodě, stejně jako pro Šlesingra. Další Čech, Moravec, dokonce do stíhačky ani nepostoupil, ačkoliv minul jen tři terče. Skončil 67.

Vítek doběhl na 28. místě. Jaroslav Soukup finišoval na 52. pozici.

Závod tak připomněl ženský sprint na minulé olympiádě, kde vyhrála za podobných okolností velmi překvapivě Francouzka Baverelová - Robertová.

Biatlon, sprint mužů na 10 km:

1. Jay (Fr.) 24:07,8 min. (0 tr. okruhů), 2. Svendsen (Nor.) -12,2 (1), 3. Fak (Chorv.) -14,0 (0), 4. Bauer (Slovin.) -17,4 (1), 5. Deryzemlja (Ukr.) -40,7 (2), 6. Leguellec (Kan.) -49,8 (1), 7. Hurajt (SR) -1:07,2 (1), 8. Ferry (Švéd.) -1:12,4 (0), 9. Teela (USA) -1:13,9 (2), 10. Čerezov (Rus.) -1:18,1 (2), ...18. Šlesingr -1:43,1 (1), 28. Vítek -2:05,9 (1), 52. Soukup -3:02,6 (2), 67. Moravec (všichni ČR) -3:32,0 (3).