Derby fotbalových "S": rekordy, jubilanti a slavní přeběhlíci

Derby fotbalových "S": rekordy, jubilanti a slavní přeběhlíci
Když jsme u těch jubileí: před rokem na jaře vyhrála Sparta 2:0 dvěma góly Leonarda Kweukeho. A jeho druhý zásah byl 50. sparťanským gólem v ligových derby sehraných po rozpadu federace.
Jaroslav Hřebík se pyšní velmi úspěšnou bilancí: jako kouč v derby "S" nikdy neprohrál. Na lavičce Sparty i Slavie zaznamenal po jednom vítězství a remíze.
Martin Hašek, který v sobotním zápase po Hřebíkově boku povede Spartu, odehrál v letenském dresu celkem 10 derby. To jeho protějšek Martin Poustka tak zářivou kariéru neměl, ligu nikdy nehrál.
František Straka zase do dějin Slavie vstoupil jako její jediný trenér v moderní éře, který mužstvo nevedl ani v jednom derby sezony. Po neúspěchu proti Spartě na podzim střídal Michala Petrouše, před jarním derby byl sám odvolán.
Foto: Eduard Erben

Praha - Zní to neuvěřitelně, ale sobotní derby Slavie a Sparty už ponese pořadové číslo 277. Vydejme se na malou procházku historií posledních derby, v nichž hrály svou roli rekordy, velká jubilea i slavní přeběhlíci.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 36 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy