Dánové vyhráli boj o naději. Bod navíc jim proti Lotyšsku vybojoval parádním nájezdem Jensen

13. 5. 2016 22:26
Forsbergova klička v podání Nicklase Jensena.
Forsbergova klička v podání Nicklase Jensena. | Foto: Reuters

Moskva - Hokejisté Dánska porazili na mistrovství světa v základní skupině A Lotyšsko 3:2 po samostatných nájezdech. Tuhý boj o čtvrtfinálovou naději rozhodl útočník Nicklas Jensen, jenž skóroval již v základní hrací době. Dánové ztrácejí bod na čtvrté Švýcary, ale odehráli o zápas více než oni i šestí Norové.

První větší hrozbou byla pro jednoho z brankářů až Ellerova rána v osmé minutě, ale Merzlikins ji lapil. Na konci 12. minuty ho však po 50 vteřinách přesilovky prostřelil Nicklas Jensen. Puk se od středové konstrukce branky odrazil rychle zpět do hry a Dánové mohli slavit naplno až poté, co jejich trefu potvrdil videorozhodčí.

Zvýšit mohl Ehlers, ale Merzlikins byl proti. Stejně dobře si vedl i při dalším minisouboji s Ellerem a umožnil tak svému celku vyrovnat stav v 18. minutě. Při přesilovce měl spoustu času na kruhu pro vhazování Džerinš a trefil se přesně do horního rohu. Lotyšům na gól stačilo jen 29 vteřin hry v početní výhodě.

Lotyši šance v závěru nevyužili

Obrat ve vývoji zařídil na konci 22. minuty rovněž v přesilovce Daugavinš, jemuž ideálně nabil zpoza branky Bukarts. Ve 29. minutě vyrovnal Poulsen. Dánové pak měli velkou příležitost po vyloučení Širokovse na pět minut a do konce utkání. Během dlouhé přesilovky si zahráli i v pěti proti třem, ale bez gólového efektu.

"Tenhle trest do konce zápasu pohřbil to, jak jsme začali získávat navrch. Po něm už jsme neměli šťávu," litoval lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš.

"My jsme tam potřebovali dát gól. Věděli jsme to, snažili jsme se o něj a neuspěli jsme. Ale nevzdali jsme to a nakonec dosáhli toho gólu, který jsme potřebovali k vítězství," podotkl dánský útočník Lars Eller.

Ve třetím dějství zářili při velkých šancích na obou stranách gólmani. A přišel strhující závěr. V 58. minutě trefil Lauridsen horní tyčku. Následovala přesilovka Lotyšů, v níž neuspěl v obrovské šanci Džerinš. Sotnieks chvilku před sirénou napálil od modré čáry tyčku.

Rozhodnutí nepřišlo ani v prodloužení a následovaly nájezdy. Eller skóroval v první sérii, ve druhé odpověděl za Lotyše skvěle provedeným blafákem do forhendu Indrašis, ale poté, co ve třetí sadě nájezdů svůj pokus nezvládl Daugavinš, rozjásal Dány "Forsbergovou fintou" a zakončením jednoruč Nicklas Jensen.

Dánové tak dali alespoň částečně zapomenout na debakl 1:10 s Ruskem o den dříve. "Všichni víme, že minulý zápas jsme neodehráli dobře. Bylo trapné a nepříjemné u toho být. Ale dnes - i když jsme neodehráli nijak pohledný zápas - jsem hráli srdcem. A získali dva body, které potřebujeme," řekl Eller.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku - skupina A (Moskva):

Dánsko - Lotyšsko 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Nicklas Jensen (Madsen, Green), 29. Poulsen (Boedker, Christensen), rozhodující sam. nájezd Nicklas Jensen - 18. Džerinš (Bukarts, Cibulskis), 22. Daugavinš (Bukarts, Džerinš). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Wiegand (Švýc.) - McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 5:4, navíc Širokovs (Lotyšsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 7788.

Sestavy:

Dánsko: Dahm - M. Lauridsen, D. Nielsen, O. Lauridsen, Nicholas Jensen, Boedker, Lassen, Kristensen - Ehlers, Eller, J. Hansen - Storm, Madsen, Nicklas Jensen - Bjorkstrand, Green, Christensen - Poulsen, Starkov, Bau Hansen. Trenér: Jan Karlsson.

Lotyšsko: Merzlikins - Sotnieks, Galvinš, Siksna, Jerofejevs, M. Širokovs, Freibergs, Cibulskis - Daugavinš, Džerinš, Bukarts - Abols, Skvorcovs, Pavlovs - Meija, Girgensons, Širokovs - Indrašis, Bičevskis, E. Kulda - Keninš. Trenér: Leonids Beresnevs.