Mimořádná zpráva

Dallas Mavericks

Třetí nejlepší střelecký výkon historie Utahu na výhru nestačil

Basketbalista Donovan Mitchell předvedl třetí nejlepší střelecký výkon historie play off NBA, ani jeho 57 bodů však Utahu nepomohlo odvrátit porážku 125:135 po prodloužení s Denverem., který se tak ujal vedení v sérii. Vstup do play off se povedl obhájci titulu Torontu, které přehrálo Brooklyn 134:110. Boston zdolal Philadelphii 109:101 a Los Angeles Clippers zvítězili nad Dallasem 118:110. Play off se stejně jako závěr základní části dohrává v uzavřeném komplexu na Floridě kvůli pandemii.

Více bodů než Mitchell nastříleli v play off jen Michael Jordan, který v roce 1986 dal za Chicago 63 bodů, a Elgin Baylor. Ten v roce 1961 zaznamenal v dresu Los Angeles Lakers 61 bodů. Oba shodně proti Bostonu. Dosavadním rekordem Utahu bylo 50 bodů v podání Karla Maloneho z roku 2000.

Přitom dlouho nic nenaznačovalo tomu, že Mitchell předvede takovou střeleckou explozi, když po třech čtvrtinách měl 29 bodů. Pak ale začal pořádně řádit. V poslední části zaznamenal 22 bodů, když v závěrečných devíti minutách byl u všeho. Mezi jeho 22 bodů se pěti body vklínili spoluhráči a to po Mitchellových asistencích.

Zároveň ale Mitchell 106 vteřin před koncem zbytečně ztratil míč, Denver z protiútoku snížil na rozdíl jediného bodu a pak šel dokonce dvakrát do vedení. Hvězda Utahu však pokaždé srovnala a šlo se do prodloužení. V něm Mitchell dal dalších šest bodů, ale zastínil ho Jamal Murray, který v nastavení dal 10 ze svých 36 bodů a dovedl Denver k vítězství. Utah muk tomu pomohl hned pěti ztrátami míče v prodloužení.

"Ta ztráta v závěru mě hodně mrzí. Je to moje vina a hrozná chyba. Úplně to změnilo celé utkání. Tahle sekvence nás stála vítězství. Ale nesmíme se tím moc zabývat, je to jen první zápas a další nás čekají," prohlásil Mitchell, jemuž chyběl hvězdný spoluhráč Mike Conley, který odjel k narození svého syna.

Také Dallasu nestačil skvělý výkon Luky Dončiče. Slovinská hvězda zaznamenala 42 bodů, sedm doskoků a devět asistencí, ale dobrá obrana Clippers ho také donutila k 11 ztrátám. Ty vedly k rychlému vedení Clippers o 16 bodů, ale Dallas se díky Dončičovi zvedl, sám se ujal vedení o 14 bodů, ale pak se nechal vyloučit za protesty druhý klíčový hráč Mavericks Kristaps Porzingis a Clippers zvítězili. I díky 29 bodům a 12 doskokům Kawhiho Leonarda a 27 bodům Paula George.

Jasný průběh mělo vítězství Toronta, která už ve druhé čtvrtině vedlo o 33 bodů a jasně Brooklyn přehrávalo. Fred VanVleet k tomu pomohl 30 body včetně osmi trojek z deseti pokusů. Celkem Raptoři dali 22 trojek, což je nový klubový rekord v play off.

Osobní rekord v play off zaznamenal také Jayson Tatum, který 32 body pomohl Bostonu zdolat Philadelphii. Té chyběl zraněný Ben Simmons, který musí na operaci a sezona mu skončila, naopak do hry se i přes nedávné zranění vrátil Joel Embiid, ale ani jeho 26 bodů a 16 doskoků Sixers nepomohlo.

Philadelphia přitom na začátku poslední čtvrtiny vedla po šňůře 15:0 o šest bodů, ale vzápětí Boston předvedl svou vlastní šňůru 9:0, získal vedení zpět a už ho nepustil. Sixers ještě minutu před koncem snížili na tři body, ale Celtics zápas dovedli k výhře přesnými trestnými hody.

Play off NBA v Orlandu - 1. kolo:

Východní konference - 1. zápasy:

Toronto - Brooklyn 134:110, Boston - Philadelphia 109:101.

Západní konference - 1. zápasy:

Denver - Utah 135:125 po prodl., LA Clippers - Dallas 118:110.

Toronto prodloužilo sérii vydřenou výhrou nad Brooklynem

Basketbalisté Toronta prodloužili svou rekordní vítěznou sérii v NBA na čtrnáct zápasů. Proti Brooklynu sice přišli o osmnáctibodové vedení, ale nakonec úřadující mistři uspěli 119:118. Nets nepomohlo ani osobní maximum Carise LeVerta v podobě 37 bodů, minul však možnou vítěznou střelu.

Toronto, hrající bez hvězdného rozehrávače Kylea Lowryho, v úvodu třetí čtvrtiny vedlo už o 18 bodů a ještě na začátku poslední čtvrtiny drželo dvouciferné vedení. Pak ale Brooklyn pod vedením LeVerta začal stahovat a 35 vteřin před koncem srovnal. Pro Raptors pak vybojoval faul Pascal Siakam a jedním proměněným trestným hodem rozhodl.

Brooklyn měl ještě možnost duel zvrátit na svou stranu, ale LeVert, který dal v poslední čtvrtině 15 bodů, rozhodující střelu neproměnil. Raptory táhnul Fred VanVleet s 29 body, Siakam přidal 20 bodů.

Na vítězné vlně se drží i lídr soutěže Milwaukee, které přehrálo Orlando 111:95 a vyhrálo třináctý z posledních 14 zápasů. Nadále mají Bucks sezonu rozjetou na to, aby jako teprve třetí tým v historii dosáhli na 70 výher. Janis Adetokunbo zaznamenal 18 bodů, 18 doskoků a devět asistencí.

O překvapení se postarala Minnesota, která po velké obměně kádru na konci přestupního období zvítězila 142:115 nad Los Angeles Clippers a ukončila šňůru třinácti porážek. Timberwolves si k tomu pomohli klubovým rekordem 26 trojkami. Hvězdou zápasu byl nováček Jordan McLaughlin, který si vytvořil osobní maximum v bodech (24) i asistencích (11). Nová posila z Denveru Malik Beasley dal 23 bodů, Karl-Anthony Towns 22 a přidal 13 doskoků a devět asistencí.

Clippers, za které dal 29 bodů Kawhi Leonard, tak přišlo o druhé místo v Západní konferenci, na které se posunul Denver. Ten zvítězil 117:108 nad Phoenixem. Jamal Murray se o to postaral 36 body. Phoenix nezachránilo ani 28 bodů a 19 doskoků Deandreho Aytona.

Los Angeles Lakers zvítězili 125:120 nad posledním týmem soutěže Golden State Warriors. Lakers vedli až o 21 bodů, ale v koncovce dovolili soupeři duel zdramatizovat. LeBron James táhl Lakers s 22 body, 11 asistencemi a osmi doskoky, Anthony Davis přidal 27 bodů. Za Warriors debutovala nová posila z Minnesoty Andrew Wiggins 24 body.

New Orleans dokázali porazit Indianu 124:117 i bez nové hvězdy Ziona Williamsona, který odpočíval kvůli bolavému kotníku. Chyběl navíc i další člen základní sestavy Brandon Ingram. Zastoupil je ale Jrue Holiday, který dal 14 ze svých 31 bodů v posledních 146 vteřinách zápasu.

Také Dallas dokázal vyhrát bez dvou největších hvězd Luky Dončiče a Kristapse Porzingise. Při výhře nad Charlotte 116:100 zářil Seth Curry, jenž proměnil prvních deset střel a celkem zaznamenal 26 bodů.

Sacramentu pomohl k výhře 122:102 nad San Antoniem 31 body Buddy Hield, který nejrychleji v historii NBA pokořil hranici 800 trojek. Stačilo mu na to 296 zápasů. Dosud byl nejrychlejší Stephen Curry, který to dokázal v 305 duelech. Dnes Hield proměnil devět trojek z deseti pokusů.

NBA:

Charlotte - Dallas 100:116, Detroit - New York 92:95, Golden State - LA Lakers 120:125, Indiana - New Orleans 117:124, Minnesota - LA Clippers 142:115, Orlando - Milwaukee 95:111, Phoenix - Denver 108:117, Sacramento - San Antonio 122:102, Toronto - Brooklyn 119:118.

Basketbalisté Toronta vylepšili klubový rekord na 13 výher v řadě

Obhájci titulu v NBA Toronto Raptors natáhli rekordní klubovou sérii výher na 13 zápasů. Díky vítězství 115:106 na palubovce basketbalistů Indiany se v tabulce Východní konference udrželi na druhém místě před Bostonem. Celtics si v pátek poradili s oslabenou Atlantou 112:107 a připsali si šestý triumf za sebou. Lepší jsou v tomto ohledu jen hráči jediného kanadského celku v lize.

Toronto si v hale šesté Indiany prakticky po celý zápas udržovalo mírný náskok, necelé tři minuty před koncem ho hosté zvýšili na dvouciferný rozdíl. Hlavní zásluhu na tom měl střídající Terence Davis.

Nedraftovaný nováček dal 11 ze svých 17 bodů v rozhodující poslední čtvrtině, k tomu ještě doskočil osm míčů. Nejlepším střelcem zápasu byl s 22 body Serge Ibaka, domácí pivot Domantas Sabonis k 19 bodům přidal 16 doskoků. Raptors prohráli naposledy 15. ledna.

Boston dovedl k vítězství nad nejhorším týmem soutěže, hrajícím navíc bez své největší hvězdy Trae Younga, s 32 body Jayson Tatum, autor sedmi trojek. Po 16 bodech přidali Enes Kanter a nováček Romeo Langford.

"Už jsem se cítil na hřišti daleko lépe. Chvíli mi trvalo, než jsem se dostal do rytmu, ale když jsem to trochu rozběhal, rázem mi přišlo, že sem patřím už dlouho," prohlásil potěšený Langford. Atlantu nespasilo ani 30 bodů a deset doskoků Johna Collinse.

Nejlepší tým soutěže v domácím prostředí Philadelphia zvítězila nad Memphisem 119:107 a ukončila sérii čtyř porážek. "Tohle jsme už fakt potřebovali," nechal se slyšet Ben Simmons, který zaznamenal 22 bodů a deset asistencí. Zastínil ho nicméně Turek Furkan Korkmaz, jenž si i díky sedmi proměněným trojkám vylepšil osobní rekord na 34 bodů.

Výhru Washingtonu 119:118 nad Dallasem trefil takřka se závěrečným klaksonem Bradley Beal, autor 29 bodů a osmi asistencí. Nový osobní rekord má od pátku také Kelly Oubre, který 39 body pomohl Phoenixu porazit Houston 127:91.

NBA:

Boston - Atlanta 112:107, Indiana - Toronto 106:115, Oklahoma City - Detroit 108:101, Philadelphia - Memphis 119:107, Phoenix - Houston 127:91, Sacramento - Miami 105:97, Utah - Portland 117:114, Washington - Dallas 119:118.

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si přetrhl Achillovu šlachu a sezona pro něj skončila.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. Obavy z vážného zranění potvrdilo vyšetření magnetickou rezonancí a klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, se bude léčit minimálně do konce sezony. Vyloučena není ani operace.

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.