Co vyroste v Londýně? Tajemství, město stavby skrývá

Martin Jůzek
27. 8. 2008 9:48
Co se děje v Londýně čtyři roky před olympiádou?
Olympijské centrum. Takto vypadá stavba olympijské vesničky z nedaleké budovy ve Stratfordu.
Olympijské centrum. Takto vypadá stavba olympijské vesničky z nedaleké budovy ve Stratfordu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn (od našeho zvláštního zpravodaje) - Bude to komorní prostředí, tvrdí londýnští představitelé o nadcházející letní olympiádě. Při prohlížení budoucího Olympijského parku ten dojem nezískáte.

Už teď poznáte, že se v Londýně bude dít něco velkého. Nejrůznější billboardy s olympijskou tematikou jsou všude.

Právě tato metropole totiž byla vybrána za pořadatele příští, jubilejní třicáté letní olympiády. Navíc se stane prvním městem, kam se tato vrcholná sportovní akce vrátí už potřetí v historii.

Čtěte dále: Živě z Londýna: Tady bude olympiáda za čtyři roky

Jedeme metrem, když tu konečně z reproduktoru zasyčí: "Stratford." Jde o signál, že jsme na místě. Vystupujeme na stanici, která se za čtyři roky stane dopravním centrem olympijského ruchu. A už její moderní vzhled říká: "Tady je něco jinak."

(Ne)typické předměstí Londýna

Prosklená vícepatrová budova vypadá jako malé letiště, až podezřele v kontrastu s okolím.

O pár metrů dále je několik autobusových zastávek a přes ulici stojí menší obchodní centrum. Tím veškerý pokrok končí.

Luxusní čtvrť to tedy není. Naopak, tenhle Stratford je typický londýnský "suburb". Představte si pražské Vysočany před několika lety či brněnské Zábrdovice. Nebo jinak řečeno - představte si část města, kde se lidé skoro až bojí večer vycházet.

Místo plných košů se všude válejí odpadky. Místo zahrádky se na trávě rozkládá rozbitý kufr a roztrhaná matrace. Nepřeháním.

Další důkaz? U turniketů metra zrovna probíhá zátah na černé pasažéry. Těžko soudit, zda jde o náhodu, nebo o pravidelnou akci. Nicméně většinou si policisté "vybírají" přistěhovalce, které ve Stratfordu potkáte na každém kroku.

Čtěte také: Obrazem: Pekingský plamen zhasl. Svět hledí k Londýnu

I zastávka, kde se kříží metro se železnicí, se stále ještě staví. Hned za ní to už vypadá podobně jako v Praze na Letné, kde zmizel park a budují tam tunel. Jen s tím rozdílem, že v Londýně zatím tolik nepokročili a nemusí hloubit do země.

Brána zůstala zavřená

Pokud se obyčejný člověk zajímá o to, jak bude Olympijský park či přímo stadiony vypadat, musí se podívat na internet. Pokud chce vidět, jak stavební práce pokročily, má smůlu.

A nejen běžný kolemjdoucí nesmí dovnitř. Brány uzavírají areál, kam neproklouzne ani myš. Za masivními zdmi se smějí pohybovat jen dělníci, architekti a těžká technika. Všude jsou zámky, kamery a samozřejmě i ochranka, která bez platného průkazu nepustí nikoho dovnitř.

"Přístupné to bude až v září, kdy je den pro média," hlásí do telefonu Tom Curry, tiskový mluvčí stavební společnosti LDA.

Marně člověk vysvětluje, že do olympiády zbývají skoro přesně čtyři roky. Marně se zlobí, že v Londýně je právě teď.

Na závěr zkouším, zda nepomůže fakt, že jsem z České republiky. Nepomůže. Naopak, tato věta definitivně zavírá pomyslné dveře. Kdo by tu také čekal reportéry z tak malé země...

Fotograf kroutí hlavou. Ovšem pouze do doby, než vystoupáme do výškové budovy, jedné z mála v této části Londýna. Tam konečně může začít pracovat a jeho spoušť se nezastaví.

Typický obrázek ze starého Stratfordu - cihlové zdi a odpadky na ulici.
Typický obrázek ze starého Stratfordu - cihlové zdi a odpadky na ulici. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Mají co skrývat?

A tak se přece k něčemu dostaneme. Vyrazili jsme do Stratfordu, abychom zjistili, jak taková stavba olympijského areálu vypadá. Na rovinu je třeba říci, že senzaci jsme tedy neobjevili.

Žádné velké konstrukce, pouze mraky prachu, desítky jeřábů a stovky dělníků. Tajemství, co se uvnitř děje, ale těžko někdo ukryje. A z výškového pohledu to platí dvojnásob.

Ze "vzduchu" totiž bylo co sledovat. Areál, který se má rozprostírat mezi rameny řeky Lea (Lee), bude obrovský. Podle plánů zde má kromě Olympijského stadionu vzniknout tzv. Aquatics venue pro plavání nebo hala pro basketbal.

Dominantou Stratfordu, který prý postupně zezelená, se má stát vesnice pro sportovce. Zatím však stavební práce pokročily jen u obřího obchodního centra, kde jsou kromě základů vidět "obrysy" budovy.

Jinak je všude hodně šedo. A nedostanete se tam, kam chcete. Při hledání ředitelské budovy Parku jsme se ptali dělníků, policistů i trafikanta. Nikdo nevěděl. Jen prodavač listu Times poznamenal:

"Ať je to cokoliv a nachází se to kdekoliv, skrývají to dobře. A to ještě olympiáda nezačala."

Kdo ví... Jedno je jisté. Za několik měsíců se tato místa změní k nepoznání a téměř už za tři roky by měla být většina stadionů a sportovišť dokončená. A v roce 2012 se na Londýn upře zrak celého světa.

Bude tu nejsledovanější sportovní akce, kterou symbolizuje pět kruhů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Liberec poprvé v sezoně zdolal Brno, po obratu na ledě Komety je už šestý

Hokejisté Brna podlehli v jediném dnešním utkání, které zbylo na programu 43. kola extraligy po problémech řady týmů s nákazou koronavirem, na domácím ledě Liberci 1:4.

Kometa v duelu tabulkových sousedů ještě po polovině zápasu vedla, ale hosté skóre otočili a potřetí za sebou naplno bodovali. K posunu na šesté místo pomohl Bílým Tygrům dvěma góly útočník Marek Zachar. Branku a nahrávku zaznamenal další forvard Tomáš Filippi.

43. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 22. R. Pavlík (Vincour, Rákos) - 36. Zachar (Ordoš), 49. Birner (Štibingr, Filippi), 59. Zachar (P. Jelínek), 60. Filippi (M. Ivan). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Šimánek. Vyloučení: 0:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Brno: Jakub Sedláček - Tansey, Bartejs, Kučeřík, Holland, Gulaši, Fajmon - L. Horký, P. Holík, Mueller - R. Pavlík, Rákos, Vincour - Meluzín, Ostřížek, Malý - Matěj Svoboda, Dočekal, Šik. Trenér: Kalous.

Liberec: Kváča - Šmíd, Štibingr, M. Ivan, Aubrecht, Derner, J. Šedivý - Birner, Filippi, A. Najman - Ordoš, Gríger, Zachar - Rychlovský, P. Jelínek, Čederle - J. Šír, Faško-Rudáš. Trenér: P. Augusta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy