ČMPR
před 20 hodinami
Sedmá soutěž uzavřela Českomoravský pohár rallye 2024.
ČMPR 2024 Rallye Hořovice | Video: ČMPR

Martin Šikl s Petrem Vilímkem s Mitsubishi Lancer Evo IX zvítězili ve 21. ročníku Rallye Hořovice. Stylově tak potvrdili celkový triumf v Českomoravském poháru rallye 2024. Druhé místo v Hořovicích i v absolutním pořadí poháru obsadili Daniel Suk s Vladimírem Štindlem se Subaru Impreza Sti N12.

Loňští vítězové ČMPR a letos průběžně třetí manželé Petr a Olga Zedníkovi do Hořovic svůj vůz Ford Fiesta Rally2 nepřivezli. První dvě posádky po úpravách penalizací za chyby v cíli dělilo 1,3 sekundy. S odstupem více než minuty bronz v sedmém závodu kalendáře ČMPR vybojovali Pawel Bis a Maciej Krzysik s Mitsubishi Lancer Evo IX, kteří se na tratích poháru objevili po deseti letech.

V Hořovicích se jelo po roční pauze, nejelo se ani během dvou let proticovidových opatření. Pořadatelům se při návratu do poháru podařilo připravit dva úseky o délce 8 a 8,40 km. Každý se měl jet čtyřikrát. Zajímavým překvapením bylo zjištění, že se ze třiceti procent bude závodit na šotolině. Náročnost tratí ještě umocnily podzimní podmínky.

"Ráno byla mlha, že jsme neviděli, kde jsou retardéry. Celé dopoledne to hodně klouzalo, hlavně nový asfalt v lese. Rychlostní zkoušky nás překvapily. Hodně se nám líbily, jedna vyloženě moc," chválili Šikl s Vilímkem.

"A šotoliny tam bylo snad ještě víc, než těch slíbených třicet procent. My jsme tady dlouho nejeli, ale co si vybavujeme, tak šotolina směrem na Kařízek už se kdysi jela," zavzpomínali dále členové vítězné posádky.

Do Rallye Hořovice odstartovalo 71 posádek, dokončilo jej 54 z nich. Absolutní pořadí ovládli Šikl s Vilímkem, současně vítězové čtyř rychlostních zkoušek. Nejrychlejší posádkou vozu s jednou poháněnou nápravou byli sedmí Ondřej Donát s Dominikem Helclem (Hyundai i30 N). Mezi "historiky" pak vyhráli celkově jedenáctí Radek Trnka a Ladislav Kinský, kteří jeli se Škodou 120 S a bodovali ve třídě H Classic.

Soutěži se vyhýbaly incidenty s výjimkou momentu, kdy byl nahlášen výjezd sanitky k civilnímu případu v bytovkách. Kvůli nastalému zdržení byla pro jistotu zrušena RZ 3 Záluží - Kařízek. Posádky zamířily na další vložku a do servisní zóny na letišti Tlustice, kde se zpoždění podařilo částečně stáhnout.

Už to vypadalo na úspěšný závěr, ale nakonec ještě jednou zaúřadovala smůla. Poslední rychlostní zkouška závodu i celého ČMPR s názvem Praskolesy - Libomyšl musela být předčasně ukončena po nehodě, při níž byl zraněn divák. Podle aktuálních informací se bohužel jedná o těžké zranění. Zraněný fanoušek je po operaci a zůstává v nemocnici. Věc je v šetření Policie ČR a na další informace se čeká. Pořadatelé Rallye Hořovice i vedení ČMPR vyjadřují lítost a přejí brzké uzdravení.