Čínská strana i vláda Lioua chápe. Musí se ale vrátit

Red Spo
19. 8. 2008 21:30
K atletovu zranění vydala strana vyjádření
Liou Siang nebyl ve své kůži, bylo jasné, že se něco děje, přesto zaklekl do bloků.
Liou Siang nebyl ve své kůži, bylo jasné, že se něco děje, přesto zaklekl do bloků. | Foto: Reuters

Peking - Čína dál velebí svého hrdinu, překážkáře Liou Sianga, navzdory jeho odstoupení ze závodu kvůli zranění.

Liou se stal v zemi hrdinou po zlaté medaili v Aténách 2004. Pro Čínu se jednalo o první zlato v mužském atletickém závodě pod pěti kruhy.

Celá země věřila, že atlet svůj triumf zopakuje. Nemělo jít jen o jedno z mnoha čínských olympijských vítězství, ale i o důležité poselství největším rivalům z USA:

"Dobýváme další a další sportoviště, včetně atletického oválu, kde Američané doposud dominovali. Už nám nepatří jen stoly pro stolní tenis."

V totalitním komunistickém režimu je osud předpokládaného olympijského hrdiny záležitostí státní a stranickou.

Čtěte také: Čína a její atletický smutek: Liou Siang odkulhal

Své prohlášení k jeho odstoupení tedy vydal čínský viceprezident a vrcholný představitel čínské komunistické strany Si Jinping.

"Každý pochopí, že Liou Siang musel vzdát soutěž kvůli zranění," píše se v prohlášení pro státní média.

Druhý muž Číny nicméně závodníka vyzývá, aby zranění překonal a vrátil se, aby "získal ještě větší slávu pro rodnou zemi".

V oficiální zprávě se také píše, že vedení strany je "velmi znepokojeno zraněním Liou Sianga a věří, že se mu dostane rychlé léčby a brzkého uzdravení."

Čínské vedení zřejmě vyjadřuje mohutnou podporu překážkářovi záměrně. Nechce totiž, aby mezi lidem zkysla tolik pěstovaná a podporovaná pozitivní olympijská nálada.

Svalové zranění?
Svalové zranění? | Foto: Reuters

Liou už slíbil návrat. Sklíčený sportovec se nechal slyšet, že kvůli nepřekonatelné bolesti a vyhlídce dlouhodobého vážného zranění neměl jinou šanci, než závod vzdát.

"Cítím nesmírnou lítost. Bylo tu tolik lidí, co mě podporovalo. Říkal jsem si, že musím běžet, ale prostě to nešlo," vyjádřil se v úterý pro China Sports Daily nešťastný Liou.

Čínský klid po šokujícím odstoupení superhrdiny lze vysvětlit i jejich dosud jasným prvenstvím v pořadí národů.

Domácí sportovci zatím vybojovali 43 zlatých, což už nyní je o sedm více než v Aténách 2004. Největší soupeři, Spojené státy, zvládly doposud jen 26 nejcennějších kovů a v atletice se jim zatím nedaří tolik, jak by očekávaly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Na D5 u Žebráku havarovalo až 40 aut. Záchranáři aktivovali traumaplán pro případ více zraněných. D5 je v místě směrem na Prahu neprůjezdná

Zdroj: ČTK
Další zprávy