Chránil ruské zájmy za 4,5 milionu. Bývalý šéf biatlonu dostal tříletý trest vězení

ČTK ČTK
12. 4. 2024 15:00
Bývalý dlouholetý prezident Mezinárodní biatlonové unie IBU Anders Besseberg dostal kvůli korupci od norského soudu trest vězení ve výší tří let a jednoho měsíce. Besseberg, který stál v čele IBU čtvrt století od jejího založení v roce 1993, vinu popřel a uvedl, že se odvolá. Napsala to agentura Reuters.
Anders Besseberg
Anders Besseberg | Foto: Twitter

Besseberg byl obžalován z toho, že za úplatu kryl dopingové případy ruských sportovců. Podle vyšetřovatelů se osmasedmdesátiletý norský funkcionář nechal mezi lety 2009 a 2018 uplácet mimo jiné drahými hodinkami, zahraničními loveckými výpravami, prostitutkami či možností jezdit zdarma luxusním vozem.

Podle zprávy nezávislé komise, kterou nové vedení IBU zveřejnilo v lednu 2021, Besseberg a jeho pravá ruka, generální ředitelka Nicole Reschová, dlouhá léta za úplatu chránili ruské zájmy. Vedle jiných požitků za to Nor údajně od ruských funkcionářů inkasoval minimálně 200.000 dolarů (nyní 4,5 milionu korun).

Besseberg odstoupil z funkce v roce 2018 krátce po razii rakouské policie v sídle IBU v Salcburku. Prezidentem unie je nyní Švéd Olle Dahlin a viceprezidentem šéf českého biatlonu Jiří Hamza, který patřil k velkým Bessebergovým kritikům.

 

Právě se děje

Další zprávy