České derby vyhrál Valach Mister Aviation

ČTK Sport ČTK, Sport
23. 6. 2013 19:00
Valach Mister Aviation vyhrál 93. ročník Českého derby a vybojoval rekordní sedmé vítězství v prestižním dostihu tříletých koní pro trenéra Františka Holčáka.
Ilustrační foto. České derby vyhrál Valach Mister Aviation
Ilustrační foto. České derby vyhrál Valach Mister Aviation | Foto: Reuters

Most - Valach Mister Aviation vyhrál 93. ročník Českého derby a vybojoval rekordní sedmé vítězství v prestižním dostihu tříletých koní pro trenéra Františka Holčáka.

K triumfu v druhém závodu Trojkoruny jej na mostecké dráze přivedl Ján Havlík. Slovenský žokej úspěchem v Českém derby navázal na triumfy ve stejných klasikách v Rakousku a doma na Slovensku.

Vítězný hnědák v závěru 2400 metrů dlouhého dostihu odrazil nápor šampiona Velké jarní ceny Talara. Ten se těsně před cílem pod vedením Jiřího Chaloupky dotáhl na úroveň lídra, Mister Aviation se ale vybičoval k mocnému finiši a těsně uhájil při pátém startu premiérové vítězství v kariéře, podle oficiálního výroku po tuhém boji o hlavu.

"Ideálně jsme vyjeli z balíku. V cílové rovině se pak trochu ohlížel, ale dotáhl to domů. Je to jedno z mých největších vítězství," radoval se v televizním rozhovoru Havlík.

"Je to příjemný pocit dosáhnout rekordního zápisu v derby, člověk musí být pokorný a jít postupně nahoru. Ján Havlík předvedl fantastický výkon a jsem rád, že jsem s ním zahájil spolupráci," řekl trenér Holčák serveru galopp-reporter.cz.

Holčák vloni připravil na vítězství Kadynyho, díky němuž vyrovnal v čele historických tabulek výkony trenérů Františka Vítka a Jaroslava Maška. Hned po roce se v čele statistik osamostatnil.

Na Kadynym se před rokem radoval poprvé v kariéře v derby Chaloupka, který se tentokrát musel spokojit s druhým místem. Třetí skončil o dvě a půl délky zpět Taggerton pod Jaroslavem Línkem, za ním následovala nejlepší ze tří klisen na startu Beryaska.

Na startu v Mostě, kam se České derby poprvé v historii muselo přesunout kvůli povodním v pražské Velké Chuchli, bylo 16 koní. Bookmakery nejvíce favorizovaný Mister Westminster, kterého připravuje Josef Váňa, doběhl jedenáctý.

České derby Rádia Impuls v Mostu, rovinový dostih (2400 m, tříletí koně, dotace 2,5 milionu korun) - druhý závod Trojkoruny:

1. Mister Aviation (ž. Havlík, tr. Holčák, stáj Monte Negro), 2. Talar (ž. Chaloupka), 3. Taggerton (ž. Línek), 4. Beryaska (ž. Foret), 5. Rabbit Motivman (ž. Verner). Čas: 2:31,97. Výrok: tuhý boj hlava - 2 1/2 - 1 - 1 - hlava.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy