Celému světu příkladem: Olympiáda zná dvě hrdinky

Martin Jůzek
1. 3. 2010 10:55
Rochettová a Majdičová dostali ocenění Terryho Foxe
Bronzová Joannie Rochettová
Bronzová Joannie Rochettová | Foto: Reuters

Vancouver - Co mají společného Joannie Rochettová a Petra Majdičová? Ani jedna z těchto dvou sportovkyň nevyhrála zlato, přesto je však svět považuje za velké osobnosti právě skončené olympiády ve Vancouveru.

Obě totiž překonaly osobní neštěstí a dosáhly na bronzovou medaili.

Jejich boj proti osudu nezůstal bez odezvy - obě ženy převzaly olympijské ocenění Terryho Foxe, které připravil tamní organizační výbor spolu s rodinou Foxe. Kanadský běžec proslul v osmdesátých letech svým během i s amputovanou nohou.

Velká tragédie potkala kanadskou krasobruslařku Rochettovou.

Čtěte dále: Kanaďanka závodila i přes smrt matky. Teď má bronz

Dva dny před začátkem olympijské soutěže, na níž patřila k adeptkám na medaili, jí zemřela přímo ve Vancouveru matka Therese. Čtyřiadvacetiletá olympionička se rozhodla vyjet na led a zajistila si bronz.

"Chtěla bych lidi inspirovat jiným způsobem a příběhem, ale stalo se tohle. Uběhl týden ode dne, kdy moje maminka zemřela a já si pořád neuvědomuji, že už tu s námi není. Ani mi nedochází, že jsem získala medaili... Moje pocity jsou tak smíšené," řekla.

Slzám se neubránila ona ani většina těch, kteří byli na předávání tohoto Foxova ocenění. Mezi nim nechyběl ani John Furlong, šéf organizačního výboru.

O šest let starší Majdičovou potkalo sportovní neštěstí. Mohla být jednou z nejlepších žen olympiády, očekávalo se, že bude prohánět Polku Kowalczykovou a Norku Björgenovou. Jenže měla smůlu.

Při tréninku se na běžecké trati zranila, spadla ze stráně do potoka a do sprintu nastoupila ve velkých bolestech. Asi málokdo, kdo viděl závod, zapomene na to, jak Slovinka dojela třetí do cíle. A jak ji museli pomáhat na stupně vítězů.

Ukázalo se, že má čtyři zlomená žebra. "Mělo to cenu. Šla jsem příkladem a ukázala jsem, že o svůj sen máte bojovat a nevzdávat ho," dodala Majdičová.

Čtěte více: Železná Majdičová má zlomená žebra. Na olympiádě končí

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy