Celému světu příkladem: Olympiáda zná dvě hrdinky

Martin Jůzek
1. 3. 2010 10:55
Rochettová a Majdičová dostali ocenění Terryho Foxe
Bronzová Joannie Rochettová
Bronzová Joannie Rochettová | Foto: Reuters

Vancouver - Co mají společného Joannie Rochettová a Petra Majdičová? Ani jedna z těchto dvou sportovkyň nevyhrála zlato, přesto je však svět považuje za velké osobnosti právě skončené olympiády ve Vancouveru.

Obě totiž překonaly osobní neštěstí a dosáhly na bronzovou medaili.

Jejich boj proti osudu nezůstal bez odezvy - obě ženy převzaly olympijské ocenění Terryho Foxe, které připravil tamní organizační výbor spolu s rodinou Foxe. Kanadský běžec proslul v osmdesátých letech svým během i s amputovanou nohou.

Velká tragédie potkala kanadskou krasobruslařku Rochettovou.

Čtěte dále: Kanaďanka závodila i přes smrt matky. Teď má bronz

Dva dny před začátkem olympijské soutěže, na níž patřila k adeptkám na medaili, jí zemřela přímo ve Vancouveru matka Therese. Čtyřiadvacetiletá olympionička se rozhodla vyjet na led a zajistila si bronz.

"Chtěla bych lidi inspirovat jiným způsobem a příběhem, ale stalo se tohle. Uběhl týden ode dne, kdy moje maminka zemřela a já si pořád neuvědomuji, že už tu s námi není. Ani mi nedochází, že jsem získala medaili... Moje pocity jsou tak smíšené," řekla.

Slzám se neubránila ona ani většina těch, kteří byli na předávání tohoto Foxova ocenění. Mezi nim nechyběl ani John Furlong, šéf organizačního výboru.

O šest let starší Majdičovou potkalo sportovní neštěstí. Mohla být jednou z nejlepších žen olympiády, očekávalo se, že bude prohánět Polku Kowalczykovou a Norku Björgenovou. Jenže měla smůlu.

Při tréninku se na běžecké trati zranila, spadla ze stráně do potoka a do sprintu nastoupila ve velkých bolestech. Asi málokdo, kdo viděl závod, zapomene na to, jak Slovinka dojela třetí do cíle. A jak ji museli pomáhat na stupně vítězů.

Ukázalo se, že má čtyři zlomená žebra. "Mělo to cenu. Šla jsem příkladem a ukázala jsem, že o svůj sen máte bojovat a nevzdávat ho," dodala Majdičová.

Čtěte více: Železná Majdičová má zlomená žebra. Na olympiádě končí

 

Právě se děje

před 14 minutami

Po střetech v Hongkongu je 18 lidí zraněných, tři z nich těžce

Nejméně 18 lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi protivládními demonstranty a policisty v Hongkongu. Tři ze zraněných jsou ve vážném stavu. Protestující blokovali ulice a stanice metra, házeli zápalné láhve a kameny. Policie proti nim zasáhla vodními děly, slzným plynem a gumovými projektily. Zadrženo bylo 89 osob, informovala v pondělí agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Známý český výrobce hudebních nástrojů Amati Kraslice je v insolvenci

Krajský soud v Plzni vyhlásil insolvenční řízení nad výrobcem hudebních nástrojů Amati - Denak Kraslice. Firma s britskými vlastníky je zadlužená. Chce navrhnout vlastní reorganizaci, řekl jednatel firmy Jiří Štípek. Firma vyrábí žesťové a dřevěné hudební nástroje a nyní dluží mzdy zaměstnancům. Část už firmu opustila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy