11. 9. 2008 17:00
Bronz mají diskař Zvolánek a koulařka Berná
Čeští reprezentanti už na paralympiádě vybojovali 14 medailí.
Čeští reprezentanti už na paralympiádě vybojovali 14 medailí. | Foto: Reuters

Peking - I pátý den paralympijských her byl pro české barvy úspěšným. Bronzové medaile ve čtvrtek vybojovali atleti Martin Zvolánek a Eva Berná.

Martin Zvolánek, který je po úrazu ochrnutý na dolní polovinu těla, obsadil se ziskem 1098 bodů třetí místo v hodu diskem v kategorii F32/51. Při nejlepším pokusu doletěl jeho disk do vzdálenosti 10,78 metru.

Jeho pokus dokonce překonal světový rekord - i když jen na chvíli. V tomtéž kole jej totiž přehodil Slovinec Flere.

"Bylo příjemné vidět na tabuli rekord vedle svého jména," usmíval se bronzový závodník. "Škoda, že to nestačilo na vyšší medaili. Bronz pro mě ale znamená opravdu hodně," ujišťuje Zvolánek.

Další čeští závodníci na medaile nedosáhli - Radim Běleš skončil pátý a František Serbus sedmý.

O něco později přidala už čtrnáctou medaili do české sbírky také koulařka Eva Berná. Ve finále kategorie F37/38 vyslala své náčiní do vzdálenosti 10,84 metru, což jí vyneslo zisk 1057 bodů a bronzovou medaili. Dvaadvacetiletá spastička Berná tak obhájila bronz z předchozí paralympiády v Aténách.

"Jsem moc spokojená. Je to skvělý výsledek," radovala se po závodě Berná, která jen těsně - o dva centimetry - zaostala za svým osobním maximem.

Další české reprezentantky ve vrhu koulí Vladimíra Bujárková a Nela Zabloudilová obsadily 12. a 13. pozici.

Boccisté budou hrát o bronz se Španěly

Dařilo se i dalším českým paralympionikům. Dvojice Radek Procházka - Ladislav Kratina postoupila do semifinále v boccii. Reprezentanty Brazílie však nezdolali. V pátek tak budou bojovat o bronzové medaile proti páru ze Španělska.

Pro boccisty byla semifinálová prohra trpká. "Určitě jsme byli celou dobu lepší. O to víc vás pak mrzí, když prohrajete. Je to obrovská smůla, naopak Brazilci měli velké štěstí," řekl po zápase Kratina.

Procházka jeho slova potvrzuje. "My jsme házeli opravdu dobře, přesto to na postup do finále nestačilo. Mrzí nás to, ale i bronzová medaile by byla skvělá," těší se boccista na páteční souboj o medaile.

Čeští boccisté - Ladislav Kratina a Radek Procházka
Čeští boccisté - Ladislav Kratina a Radek Procházka | Foto: Dan Pavlis

Boccia je sport vozíčkářů, který se podobá petanque. Na začátku hry vyhodí jedna strana bílý míček, takzvaný jack, a potom se snaží hodit své ostatní míčky blíže jacku než soupeř. Hra tak vyžaduje nejen sílu a přesnost, ale také taktické myšlení.

"Boccia je dobrá v tom, že u ní musíte hodně přemýšlet a přitom mít i sílu. Tak abyste měli dobrou taktiku a dokázali jí i naplnit," vysvětluje český reprezentant Procházka. "Mně se na ní líbí, že stírá rozdíly v handicapech," přidává svůj postřeh Kratina.

Lukostřelkyně končí, dál jdou Drahonínský a Klich

Nedařilo se naopak českým zástupkyním v lukostřelbě - Lenka Kuncová i Markéta Sidková vypadly v osmifinále. Na jejich vyřazení se podepsali zejména vydatně povzbuzující diváci.

"Bylo to nepříjemné, ten hluk všude kolem. Neudělalo to moc dobrotu. U nás na závodech na to nejsme vůbec zvyklí, stěžovala si po závodě Sidková. Její kolegyně Kuncová vysvětluje: "Je potřeba luk slyšet, člověk jde po sluchu."

Jedinými českými zástupci  v individuální lukostřelbě tak budou David Drahonínský, který postoupil rovnou z kvalifikace, a Jiří Klich. Ten byl po výborném výkonu spokojený: "Každou sadu jsem se zlepšoval a zlepšoval."

Česká republika 13. v hodnocení národů

Český paralympijský tým se v celkovém hodnocení národů díky dalším cenným kovům posunul na výborné 13. místo. Mezi osmapadesáti účastníky zaujímá Česká republika toto velmi slušné umístění díky třem zlatým, dvěma stříbrným a devíti bronzovým medailím.