Bostonští forvardi Pastrňák a Zacha pomohli k porážce Toronta

před 2 hodinami
David Pastrňák v NHL přispěl gólem a asistencí k výhře Bostonu 4:3 v prodloužení nad Torontem, kde také asistoval Pavel Zacha. Lukáš Dostál předvedl třicet zákroků, ale neodvrátil prohru Anaheimu 1:2 na ledě New York Rangers, za které asistoval Filip Chytil.
David Pastrňák, útočník Bostonu Bruins
David Pastrňák, útočník Bostonu Bruins | Foto: Reuters

Tomáš Hertl dvěma přihrávkami podpořil výhru Vegas 7:3 nad San Jose, kde na straně poražených brankář Vítek Vaněček inkasoval sedmkrát ze 42 střel.

Petr Mrázek pustil tři branky z 29 střel při prohře Chicaga 2:4 v Dallasu. Martin Nečas připravil první gól Caroliny, jež zvítězila v Seattlu 4:1.

Boston prohrával 0:1 a 1:2, přičemž poprvé vyrovnal v přesilové hře díky trefě Pastrňáka. Český útočník skóroval pošesté v sezoně ze své typické parkety v levém kruhu a zakončil kombinaci Pavla Zachy a Brada Marchanda.

"Je to skvělé vítězství, navíc proti našemu rivalovi. Ohromné," rozplýval se Pastrňák. "Ještě více šťastný jsem za to, jak jsme hráli a bojovali. Týkalo se to každé lajny," doplnil. Obrat z 1:2 na 3:2 obstarali ještě ve druhé třetině Justin Brazeau a Mark Kastelic.

Boston byl blízko výhře už v základní hrací době, ale Auston Matthews poslal zápas trefou v předposlední minutě do prodloužení. Hostující kanonýr se ale poté podepsal chybou i pod rozhodující akci.

Při hře ve třech vystihl Pastrňák v útočném pásmu přihrávku Matthewse, naznačil střelu, ale přihrál Marchandovi. Kapitán Bostonu na první pokus neuspěl, ale z dorážky zařídil domácím bonusový bod.

"Trošku jsem zpanikařil, protože jsem už předtím zahodil dvě šance, které měly skončit gólem. Jsem rád, že jsem nás tím nepotopil a že jsem ještě dostal možnost nápravy," řekl Marchand, který vstřelil první gól sezony.

V New Yorku platil bezbrankový stav až do 45. minuty, než překonal Dostála ranou z mezikruží Ryan Lindgren. Po Chytilově akci padl druhý gól.

Český útočník mohl u pravé tyčky zakončovat, což očekával i Dostál a skokem chtěl zmařit šanci. Chytil se ale vydal k zadnímu mantinelu a přihrál Kaapo Kakkovi. Ten ještě vylepšil akci pasem na Williama Cuylleho a ten zakončil do prázdné branky.

Anaheim už jen zdramatizoval utkání v 53. minutě trefou Olena Zellwegera. Dostál byl za svůj výkon vyhlášen třetí hvězdou zápasu. "Byl skvělý," vyzdvihl trenér Anaheimu Greg Cronin českého brankáře.

"V první třetině na něj šlo osmnáct střel, další šest sedm mířilo vedlo. Chytá úžasně. Po sedmi zápasech je jednoznačně naším MVP (nejužitečnějším hráčem)," chválil kouč.

Dostál je v lize mezi brankáři šestý v úspěšnosti zásahů (93,6 procenta) a desátý v průměru inkasovaných gólů na zápas (2,17).

Anaheim už jen zdramatizoval utkání v 53. minutě trefou Olena Zellwegera. Dostál byl za svůj výkon vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Hertl bodoval potřetí v řadě a během série vstřelil tři góly a na čtyři přihrál. Zkušený centr si proti svému bývalému klubu připsal obě přihrávky u branek Bretta Howdena, který zvyšoval v 17. minutě na 3:0 a v závěru stanovil konečnou podobu výsledku.

Při první gólové akci jej Hertl našel křížným pasem volného u pravé tyčky. Při druhé český útočník vybojoval u hrazení puk a rozjel akci, kterou zakončil Howden do prázdné branky.

NHL:

Buffalo - Detroit 5:3 (2:1, 2:2, 1:0)

Branky: 12. a 24. T. Thompson, 5. Zucker, 36. Byram, 60. Quinn - 15. DeBrincat, 24. Rasmussen, 32. Raymond. Střely na branku: 39:25. Diváci: 15.017. Hvězdy zápasu: 1. T. Thompson, 2. Dahlin, 3. Quinn (všichni Buffalo).

Philadelphia - Minnesota 7:5 (2:0, 1:3, 4:2)

Branky: 2., 49. a 59. Couturier, 4. Seeler, 39. Mičkov, 45. Konecny, 58. Ristolainen - 36. a 43. M. Foligno, 35. Faber, 40. Eriksson Ek, 54. Middleton. Střely na branku: 23:26. Diváci: 18.238. Hvězdy zápasu: 1. Couturier (Philadelphia), 2. Kaprizov (Minnesota), 3. Konecny (Philadelphia).

Los Angeles - Utah 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky: 34. a 42. Edmundson, 28. Clarke - 36. Keller, 50. Cooley. Střely na branku: 23:25. Diváci: 15.116. Hvězdy zápasu: 1. Edmundson, 2. Clarke, 3. Kempe (všichni Los Angeles).

Boston - Toronto 4:3 v prodl. (0:0, 3:2, 0:1 - 1:0)

Branky: 23. Pastrňák (Zacha), 33. Brazeau, 34. Kastelic, 63. Marchand (Pastrňák) - 21. Knies, 28. Rielly, 59. Matthews. Střely na branku: 34:23. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Matthews (Toronto), 3. Kastelic (Boston).

Montreal - St. Louis 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Branky: 9. Evans, 22. Dach, 35. Newhook, 46. Caufield, 57. Armia - 22. Parayko, 25. Neighbours. Střely na branku: 26:31. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Dach, 2. Savard, 3. Evans (všichni Montreal).

Tampa Bay - Washington 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 26. Chaffee, 43. Point, 44. Geekie. Střely na branku: 21:32. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Geekie, 3. Chaffee (všichni Tampa Bay).

NY Rangers - Anaheim 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Branky: 45. Lindgren, 52. Cuylle (Chytil) - 53. Zellweger. Střely na branku: 32:33. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim 57:57 minuty, inkasoval dva góly ze třiceti střel a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Cuylle (oba NY Rangers), 3. Dostál (Anaheim).

Calgary - Winnipeg 3:5 (1:2, 1:0, 1:3)

Branky: 1. Backlund, 38. Andersson, 45. Kadri - 2. Ehlers, 18. Connor, 42. Samberg, 57. Perfetti, 59. Appleton. Střely na branku: 29:35. Diváci: 16.886. Hvězdy zápasu: 1. Connor (Winnipeg), 2. Zary (Calgary), 3. Ehlers (Winnipeg).

NY Islanders - Florida 3:6 (3:1, 0:2, 0:3)

Branky: 2. Cholowski, 7. Palmieri, 12. Nelson - 27. a 50. M. Tkachuk, 14. Reinhart, 39. Samoskevič, 47. Bennett, 58. Forsling. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15.807. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Lundell (oba Florida), 3. Palmieri (NY Islanders).

Nashville - Columbus 4:3 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 31. F. Forsberg, 41. C. Smith, 45. Carrier, 62. Marchessault - 24. Marčenko, 27. Aston-Reese, 44. Werenski. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Carrier, 3. L'Heureux (všichni Nashville).

Dallas - Chicago 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Branky: 49. a 60. Duchene, 10. Dadonov, 35. Benn - 50. Donato, 55. Bedard. Střely na branku: 30:24. Petr Mrázek odchytal za Chicago 58:23 minuty, inkasoval tři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 89,7 procenta. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Heiskanen, 3. Benn (všichni Dallas).

Vancouver - Pittsburgh 4:3 (0:1, 4:1, 0:1)

Branky: 25. E. Pettersson, 25. Sherwood, 26. J.T. Miller, 30. Bains - 8. Beauvillier, 22. Rust, 54. Malkin. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.748. Hvězdy zápasu: 1. Bains (Vancouver), 2. Malkin (Pittsburgh), 3. Lankinen (Vancouver).

Vegas - San Jose 7:3 (3:0, 2:2, 2:1)

Branky: 17. a 58. Howden (na obě Hertl), 2. Pearson, 4. Eichel, 32. W. Karlsson, 40. Dorofejev, 52. Stone - 31. Granlund, 40. Sturm, 54. Kunin. Střely na branku: 42:26. Vítek Vaněček odchytal za San Jose celý zápas, inkasoval sedm gólů ze 42 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 17.686. Hvězdy zápasu: 1. Howden, 2. W. Karlsson, 3. Stone (všichni Vegas).

Seattle - Carolina 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 51. McCann - 5. A. Svečnikov (Nečas), 37. Drury, 56. Jarvis, 58. Orlov. Střely na branku: 19:39. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Daccord (Seattle), 2. Drury (Carolina), 3. McCann (Seattle).