Bolt vzkázal: Jsem čistý. A rekord mi zůstane navždy

26. 8. 2008 11:15
Testovali mě po každém závodě, říká rekordman
Usain Bolt se v Pekingu podepsal pod tři světové rekordy.
Usain Bolt se v Pekingu podepsal pod tři světové rekordy. | Foto: Reuters

Peking - Jamajský sprinter Usain Bolt předvedl na olympijských hrách úžasné výkony. Zlepšil světový rekord v běhu na 100 i 200 metrů, podílel se také na novém maximu ve štafetě.

Spolu s obdivem úspěšného sportovce se ovšem rojí také spekulace o užívání dopingu. Trojnásobný zlatý medailista je ovšem rázně utíná.

"Byl jsem testován mnohokrát a vždycky to bylo v pořádku. Tvrdě jsme pracovali a předvedli v Pekingu skvělé výkony. Víme, že jsme čistí," citoval Bolta list Daily Mirror.

Jamajčan dlouho běhal jen 200 metrů, na stovce se poprvé představil až před rokem, letos v květnu už ale poprvé překonal světový rekord.

Skvělý čas 9,72 si v olympijském finále ještě vylepšil o tři setiny, přestože posledních dvacet metrů už neběžel naplno. Své soupeře zcela deklasoval.

Stejně tomu bylo i na dvojnásobné trati. Zde ale bylo třeba běžet celou dobu naplno, dvanáct let staré světové maximum fenomenálního Michaela Johnsona bylo považováno za absolutní hranici lidských možností.

Je to rekord navždy

Atletičtí experti i fanoušci očekávali, že čas 19,32 vydrží na prvním místě tabulek o mnoho let déle. Bolt ale v Pekingu předvedl dvoustovku za 19,30 a sám si je dobře vědom, jak skvělý výkon předvedl.

"Můj rekord na stovce se překoná ještě mnohokrát, ale čas na 200metrové trati vydrží už navždy," doufá sprinterská hvězda.

Pochybovači ale nevěří, že takových výkonů mohl dosáhnout bez podpůrných látek. Po skandálech amerických olympijských vítězů Marion Jonesové a Justina Gatlina je spousta lidí skeptických.

Sám Bolt ale tvrdí, že je čistý. Ještě před olympiádou byl na dopingové kontrole čtyřikrát, testován byl také po každém svém závodě.

"Byli jsme testováni opravdu mnohokrát. Kontrolovali mi moč i krev, byl jsem testován po každé soutěži," uzavřel světový rekordman.