Bitvy svádějí v Pekingu i města. Perou se o Hry 2016

Martin Novák Martin Novák
14. 8. 2008 14:04
Vrátí se za 8 let olympiáda na východ Asie?
Olympijská vlaječka Tokia 2016.
Olympijská vlaječka Tokia 2016. | Foto: Martin Novák

Peking (Od našeho zpravodaje) - Středobodem sportovního světa je momentálně Peking.

Vedle tradičních klání zde ovšem začíná i bitva o pořádání olympiády v roce 2016. Té, o níž se nesměle pokoušela i Praha, než byla její kandidatura Mezinárodním olympijským výborem vyřazena.

Japonské Tokio, brazilské Rio de Janeiro i americké Chicago v Pekingu v těchto dnech mocně lobbují za to, aby se sportovní svátek uskutečnil za osm let právě u nich.

Zástupci těchto tří měst pořádají tiskové konference, vystavují vlajky a loga, nechávají se fotografovat na sportovištích i v ulicích.

Olympijské suvenýry jsou v Pekingu na dračku.
Olympijské suvenýry jsou v Pekingu na dračku. | Foto: Martin Novák

Japonci v Pekingu oficiálně odkryli logo i slogan her: Spojování našich světů.

Šéf přípravného výboru Ičoro Kono novinářům novinářům řekl, že japonská metropole chystá odvážný a netradiční projekt. Všechna sportoviště (s výjimkou střelnice a fotbalových stadionů) by totiž byla přímo v centru Tokia.

Sportovci i diváci by to tak měli měli všude velmi blízko. "Na všechna sportoviště to z olympijské vesnice nebude trvat déle než dvacet minut," slíbil Kono. Z jedenatřiceti sportovišť jich prý jedenadvacet už stojí, stačila by jejich modernizace.

Podle dvou na sobě nezávislých průzkumů má konání her v Tokiu podporu zhruba sedmdesáti procent obyvatel země vycházejícího slunce.

Foto: Martin Novák

Možná uspořádáme i zimní hry, vtipkoval brazilský prezident

Velmi aktivní jsou v Pekingu i Brazilci. Kandidaturu osobně podpořil i prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

V hotelu, kde bydlím, je početná brazilská výprava a všichni nosí trička s nápisem Rio 2016. Spoléhají na to, že Španělsko (Madrid je čtvrtým kandidujícím městem), USA i Japonsko už olympiády hostily, takže teď jsou na řadě oni.

"Bylo by dobré, kdyby se olympiáda poprvé konala v Jižní Americe. Kdyby hry zamířily na další kontinent," prohlásil v čínské metropoli předseda přípravného výboru Carlos Roberto Osorio.

Rio kandidovalo už dvakrát - pokaždé neúspěšně. V roce 2004 uspořádaly olympiádu Atény, za čtyři roky se sportovci sjedou do Londýna.

"Jediné sporty, které v Brazílii neprovozujeme, jsou ty na sněhu a ledu. Ale s tím globálním oteplováním, kdo ví. Třeba jednou uspořádáme zimní olympiádu," vtipkoval v Pekingu prezident Lula.

Starosta Chicaga se vydal na prohlídku pekingského metra.
Starosta Chicaga se vydal na prohlídku pekingského metra. | Foto: Martin Novák

Chicago vyslalo do země středu starostu Richarda Daleye. Za doprovodu fotografů a kameramanů se vozil metrem a přemítal, co bude muset město pro olympiádu ještě změnit v dopravě.

"Čeká nás výměna starých souprav za nové," prohlásil. Podle něj je v Chicagu už dnes hotovo zhruba osmdesát procent sportovišť.

O vítězi klání se ovšem nerozhodne v Pekingu, ale až za rok na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kodani.

Foto: Aktuálně.cz
Žívě z Číny:
Co jste o olympiádě nemohli číst jinde
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy