Bitvy svádějí v Pekingu i města. Perou se o Hry 2016

Martin Novák Martin Novák
14. 8. 2008 14:04
Vrátí se za 8 let olympiáda na východ Asie?
Olympijská vlaječka Tokia 2016.
Olympijská vlaječka Tokia 2016. | Foto: Martin Novák

Peking (Od našeho zpravodaje) - Středobodem sportovního světa je momentálně Peking.

Vedle tradičních klání zde ovšem začíná i bitva o pořádání olympiády v roce 2016. Té, o níž se nesměle pokoušela i Praha, než byla její kandidatura Mezinárodním olympijským výborem vyřazena.

Japonské Tokio, brazilské Rio de Janeiro i americké Chicago v Pekingu v těchto dnech mocně lobbují za to, aby se sportovní svátek uskutečnil za osm let právě u nich.

Zástupci těchto tří měst pořádají tiskové konference, vystavují vlajky a loga, nechávají se fotografovat na sportovištích i v ulicích.

Olympijské suvenýry jsou v Pekingu na dračku.
Olympijské suvenýry jsou v Pekingu na dračku. | Foto: Martin Novák

Japonci v Pekingu oficiálně odkryli logo i slogan her: Spojování našich světů.

Šéf přípravného výboru Ičoro Kono novinářům novinářům řekl, že japonská metropole chystá odvážný a netradiční projekt. Všechna sportoviště (s výjimkou střelnice a fotbalových stadionů) by totiž byla přímo v centru Tokia.

Sportovci i diváci by to tak měli měli všude velmi blízko. "Na všechna sportoviště to z olympijské vesnice nebude trvat déle než dvacet minut," slíbil Kono. Z jedenatřiceti sportovišť jich prý jedenadvacet už stojí, stačila by jejich modernizace.

Podle dvou na sobě nezávislých průzkumů má konání her v Tokiu podporu zhruba sedmdesáti procent obyvatel země vycházejícího slunce.

Foto: Martin Novák

Možná uspořádáme i zimní hry, vtipkoval brazilský prezident

Velmi aktivní jsou v Pekingu i Brazilci. Kandidaturu osobně podpořil i prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

V hotelu, kde bydlím, je početná brazilská výprava a všichni nosí trička s nápisem Rio 2016. Spoléhají na to, že Španělsko (Madrid je čtvrtým kandidujícím městem), USA i Japonsko už olympiády hostily, takže teď jsou na řadě oni.

"Bylo by dobré, kdyby se olympiáda poprvé konala v Jižní Americe. Kdyby hry zamířily na další kontinent," prohlásil v čínské metropoli předseda přípravného výboru Carlos Roberto Osorio.

Rio kandidovalo už dvakrát - pokaždé neúspěšně. V roce 2004 uspořádaly olympiádu Atény, za čtyři roky se sportovci sjedou do Londýna.

"Jediné sporty, které v Brazílii neprovozujeme, jsou ty na sněhu a ledu. Ale s tím globálním oteplováním, kdo ví. Třeba jednou uspořádáme zimní olympiádu," vtipkoval v Pekingu prezident Lula.

Starosta Chicaga se vydal na prohlídku pekingského metra.
Starosta Chicaga se vydal na prohlídku pekingského metra. | Foto: Martin Novák

Chicago vyslalo do země středu starostu Richarda Daleye. Za doprovodu fotografů a kameramanů se vozil metrem a přemítal, co bude muset město pro olympiádu ještě změnit v dopravě.

"Čeká nás výměna starých souprav za nové," prohlásil. Podle něj je v Chicagu už dnes hotovo zhruba osmdesát procent sportovišť.

O vítězi klání se ovšem nerozhodne v Pekingu, ale až za rok na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kodani.

Foto: Aktuálně.cz
Žívě z Číny:
Co jste o olympiádě nemohli číst jinde
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy