reklama
 
 

Zvrátí biatlonisté krizi? Ukázalo se, že pracujeme dobře, tvrdí Rybář před Oberhofem

4. 1. 2018 6:06
Biatlonová reprezentace se pokusí zastavit výsledkovou krizi v německém Oberhofu. Zejména muži už by slušný výsledek potřebovali. Slibně vypadá hlavně vzrůstající forma Ondřeje Moravce.

Praha/Oberhof - Do olympijských her zbývá už jen měsíc a pár dní. A český biatlon se potýká s výsledkovou krizí, kterou v současné éře dosud nezažil.

Úvodní trimestr je minulostí, do druhého vstoupí Češi ve čtvrtek, kdy začíná čtyřdenní klání v německém Oberhofu. Znovu bez Gabriely Koukalové, jejíž zdravotní stav se podle všech indicií nelepší.

Trenéři českého národního týmu přes všechny špatné zprávy zůstávají pozitivní. Vrchol sezony se teprve blíží a právě k němu vzhlížejí. Právě na něj ladí formu. Je nabíledni, že pokud se bude dařit v únoru v Pchjongčchangu, po trápení ve Světovém poháru neštěkne pes.

Oberhof přesto může znamenat důležitý zvrat. Češi mocně touží po skvělém výsledku, který by jim do žil nalil čerstvou porci sebevědomí. 

V tvrdé biatlonové konkurenci je sebedůvěra mnohdy klíčovým faktorem. A tak se český tým musí chytat i stébel. Třeba toho v podobě tradiční exhibice na fotbalovém stadionu v německém Gelsenkirchenu, na níž na konci uplynulého  roku uspěli Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec.

"Věřím, že to pomůže jak Evě a Ondrovi, tak i nám všem ostatním. Neexistuje lepší test než závod před téměř padesáti tisíci diváky," pochválil šéftrenér Ondřej Rybář druhé místo, kterým dvojice reprezentantů vyrovnala české maximum z unikátního závodu dvojic. "Ukazuje to, že pracujeme dobře," dodal optimisticky.  

Rybář ocenil především Moravce. Ten je známý tím, že se umí skvěle připravit na nejdůležitější závody. V sezoně zatím paběrkoval i kvůli výraznému podzimnímu tréninkovému manku. On sám i všichni okolo ale věří, že teď přijde rychlý vzestup výkonnosti.

"Ondra je už hodně vyzrálý závodník, ví, na co se v tréninku zaměřit," prohlásil kouč. Moravec na exhibici skvěle běžel a přidal vynikající střelecký výkon. A také Puskarčíková předvedla výrazné zlepšení.

Odpočinku si biatlonisté na konci roku užili jen velmi málo. I kvůli neuspokojivým výsledkům museli znovu tvrdě dřít.

Čtrnáct ze třiadvaceti členů širšího reprezentačního kádru makalo v Jablonci nad Nisou. Šest mužů ladilo formu v Novém Městě na Moravě. Ondřej Moravec se připravoval v Hochfilzenu, Lucie Charvátová v Seefeldu. V Rakousku zůstala také Koukalová.

Jádrem přípravy byl střelecký dril. I pohybu na lyžích si ale závodníci užili dosytosti.

"Hodně jsme se věnovali objemové přípravě, speciální síle a samozřejmě i rychlosti. Vlastně se jednalo o standardní tréninkový blok, poslední před druhým trimestrem a olympijskými hrami, protože pak - před olympiádou - bude navíc příprava ovlivněna časovým posunem. Proto jsme měli v plánu hodně objemů i síly," vysvětlil Rybář v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu.

Oproti posledním přípravám v listopadu před prvními závody Světového poháru přibylo více rychlostních tréninků. "Rychlost chceme získávat též v průběhu závodů samotných," slíbil trenér.

Program v Oberhofu startuje ve čtvrtek po poledni, kdy se jede sprint žen. Do něho zasáhne pětice českých biatlonistek: Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Lucie Charvátová a Veronika Zvařičová. Volno tentokrát dostala Markéta Davidová. 

V pátek je na pořadu dne nejkratší mužská trať. Nominace zatím není známá, v Oberhofu je totiž hned šest Čechů. A všichni startovat nemohou. Jistotou by měli být Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Adam Václavík a Tomáš Krupčík. Ve hře ale jsou také Jaroslav Soukup a nováček Ondřej Hošek.

V sobotu se v Duryňském lese pojedou stíhací závody, v neděli pak štafety.

autor: Aleš Vávra | 4. 1. 2018 6:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama