Zlato Davidové bídu nezakryje. Zázraky se nedějí, je to tvrdá realita, říká Rybář

av av
25. 2. 2021 6:25
Český biatlon si na světovém šampionátu v Pokljuce užil jednu pohádkovou euforii. Zlatý úspěch Markéty Davidové ve vytrvalostním klání je povzbuzením do další práce, nemůže ale zakrýt mnohé aktuální problémy a nedostatky.
Markéta Davidová, mistryně světa.
Markéta Davidová, mistryně světa. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Jedna medaile, ta nejcennější, byla ve Slovinsku zároveň jediným individuálním českým umístěním v elitní desítce.

Pěkné jedenácté místo si vyjeli Ondřej Moravec i Michal Krčmář, jednoznačná česká jednička Davidová přidala ještě sympatickou třináctou pozici. A to bylo v první dvacítce z českého pohledu všechno. 

"Pokud budu hodnotit biatlon jako celek, tak máme medaili z mistrovství světa a to je úspěch. Na druhou stranu musíme být nohama na zemi a hodnotit i vystoupení jednotlivců. U některých jde o výrazné zklamání. Máme na čem pracovat," hodnotil české vystoupení na stránkách svazu trenér mužů a sportovní ředitel Ondřej Rybář.

Na loňském šampionátu v Anterselvě se Češi prokousali k celkem patnácti bodovaným pozicím, nyní jich bylo o pět méně. Bez bodu zůstali třeba Lucie Charvátová, Jessica Jislová nebo Jakub Štvrtecký.

Světová špička se českému biatlonu stále více vzdaluje.

Krutou pravdu v Pokljuce podtrhly zejména štafetové závody, všechny čtyři skončily pro český biatlon velkým neúspěchem. Do elitní desítky se v nich vešla jen ženská štafeta, která dojela desátá. Muži byli třináctí, mix jedenáctý a dvojice šestnáctá.

Za Davidovou je obrovská díra

"Zázraky se nedějí. Když jsme v minulosti bojovali ve štafetách o přední příčky, tak jsme měli čtyři závodníky, kteří byli schopní jezdit ve Světovém poháru do třicítky. Ty teď nemáme a to je tvrdá realita," uznal Rybář.

Mužský tým výsledkově spasili dva nejzkušenější, Krčmář a Moravec. Pro druhého jmenovaného šlo o poslední vystoupení na velké akci.

"Jsem rád, že se Ondra před sezonou ještě rozhodl pokračovat. Týmu znatelně pomohl," chválil Rybář šestatřicetiletého matadora.

Problémy mají i ženy, za Davidovou je obrovská díra. V Pokljuce bodovala už jen Eva Puskarčíková, její běžecká výkonnost ale vzbuzuje velké otazníky. Ve vytrvalostním závodu udělala jedinou chybu, přesto dojela až na konci čtvrté desítky.

"Zabývám se tím, jak změnit ostatní, aby se přiblížily mistryni světa. Nemůžeme to změnit teď a tady, bude to dlouhodobá práce. Musíme přijít na to, co bylo špatně, a zlepšit to do zbytku sezony a do dalších let," prohlásil trenér ženské části reprezentace Egil Gjelland.

Rybář vyzývá k trpělivosti

Nutná generační obměna v českém biatlonu zatím probíhá výrazně pomaleji, než se očekávalo. Vypovídajícím příkladem je Jakub Štvrtecký.

Dvaadvacetiletý závodník loni pronikl mezi elitu velice slibně, ve Světovém poháru nasbíral 68 bodů a měl být prvním zástupcem nové generace, který se začne pravidelně prosazovat mezi nejlepšími. V aktuální sezoně ale paběrkuje, bodoval jen v jediném závodě.

Bodově jen o něco lépe je na tom čtyřiadvacetiletý Milan Žemlička, který na MS zaujal čistou střelbou ve čtyřpoložkovém závodě. Šance už dostávají i Mikuláš Karlík, Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Eliška Teplá nebo Tereza Voborníková.

U nikoho z nich ale zásadnější průlom nepřichází, a tak Rybář vyzývá k trpělivosti.

"Probíhá generační výměna. Musíme počkat, až se mladí závodníci propracují k tomu, že budou držet krok s těmi nejlepšími. Neuděláme to lusknutím prstu. Musíme být trpěliví a počkat si, až přijde čas mladých," uvedl zkušený kouč.

"Mikuláš Karlík a na začátku sezony i Tomáš Mikyska jsou prvními vlaštovkami, které ukazují, že tu máme talentovanou mládež. Ale je před nimi hodně práce," dodal Rybář.

Šanci nabrat další zkušenosti budou mít v březnu, kdy se v Novém Městě na Moravě uskuteční hned dvě zastávky Světového poháru. Od 4. do 14. března se ve Vysočina aréně pojede celkem dvanáct závodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Habeck zkritizoval Spojené státy za vysoké ceny energií, producenti plynu podle něj profitují z dopadů války

Německý ministr hospodářství Robert Habeck kritizuje Spojené státy a další spřátelené dodavatelské země za předražené ceny plynu. Podle jeho názoru producenti plynu profitují z dopadů války na Ukrajině. Habeck to řekl deníku Neue Osnabrücker Zeitung.

"Některé země, i spřátelené, někdy dosahují astronomických cen. To s sebou samozřejmě přináší problémy, o kterých musíme mluvit," řekl německý ministr. Počítá proto s tím, že "o tom Evropská komise bude hovořit i se spřátelenými státy."

Obzvláště kritický byl německý politik směrem ke Spojeným státům. "Obrátily se na nás, když ceny ropy vystřelily vzhůru, a i v Evropě se kvůli tomu uvolňovaly rezervy ropy. Myslím, že taková solidarita by byla dobrá i ke zmírnění cen plynu," apeloval Habeck na Washington.

Nátlak ministr vyvíjel i na Brusel. Evropská unie "by měla spojit svou tržní sílu a zorganizovat chytré a synchronizované nákupní chování unijních států, aby se jednotlivé země vzájemně nepřeplácely a netlačily ceny na světových trzích nahoru." Tržní síla Evropy je podle něj obrovská, musí se jen využít.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

ČUS: Na sportovní činnost by mohly být příští rok nižší dotace než letos

 Na samotnou sportovní činnost od provozu klubů a sportovních svazů přes výchovu talentované mládeže až po přípravu a závody reprezentantů by mohly být příští rok dotace nižší než letos. Upozornila na to Česká unie sportu (ČUS). Vláda ve státním rozpočtu na rok 2023 navrhla na takzvané neinvestiční náklady asi o 700 milionů korun méně, než by měla Národní sportovní agentura (NSA) rozdělovat letos. Vedle peněz schválených přímo v rozpočtu na rok 2022 měla k dispozici ještě zhruba tři čtvrtě miliardy z nespotřebovaných výdajů z roku 2021 a má přislíbenou půlmiliardu v nové verzi rozpočtu, kterou nyní projednávají poslanci.

Celkem by se tak letošní státní dotace na sportovní činnost mohly vyšplhat na 5,647 miliardy korun. Na rok 2023 zatím vláda v této části výdajů navrhuje celkem přibližně 4,940 miliardy korun. "To znamená, že by bylo méně prostředků než v roce 2022. Přitom to bude první rok drahých energií pro klubová sportoviště a rok většiny kvalifikací na olympijské hry v roce 2024," řekl ČTK generální sekretář ČUS Jan Boháč.

před 46 minutami

Siniaková dohrála v Munastíru ve druhém kole po porážce s Liuovou

Vítězná série tenistky Kateřiny Siniakové po šesti zápasech skončila. Ve 2. kole nového turnaje WTA v Munastíru podlehla Američance Claire Liuové 5:7 a 2:6. Světová deblová jednička naposledy získala 19. září titul v Portoroži, který byl pro ni prvním singlovým triumfem po více než pěti letech.

Šestadvacetiletá Siniaková na Jasmin Open v Tunisku prošla do druhého kola po skreči Chloé Paquetová z Francie. S Liuovou se dnes utkala poprvé v kariéře.

Další zprávy