...
6. Šlesingr (CZE) (1) +0:42,9
9. Krčmář (CZE) (1) +0:46,7
24. Moravec (CZE) (4) +2:23,2

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže ze závodu biatlonistů s hromadným startem v rámci devátého, posledního podniku Světového poháru 2016/17 z Osla. Závod začne v neděli 19. března ve 13:30.

30. Fredrik Gjesbakk (NOR)

Je to tady, definitivně poslední závod Světového poháru 2016/2017 v biatlonu je na spadnutí. Prestižní seriály vrcholí závody v Oslu, celý ročník uzavře závod mužů s hromadným startem na patnáct kilometrů. Na start se postaví také trojice Čechů, Ondřej Moravec, Michal Krčmář a Michal Šlesingr. Moravec bude bojovat o průnik do elitní desítky celkového pořadí všech disciplín, oči široké biatlonové veřejnosti se však upínají na souboj Schemppa a M. Fourcada o malý křišťálový glóbus. Němec má náskok dvaadvaceti bodů, a tak má situaci ve svých rukách. Ale jen částečně. Závod začíná ve 13:30.

Gabriela Koukalová skončila v dopoledním závodě žen na druhém místě za Eckhoffovou a získala druhý malý křišťálový glóbus. Veronika Vítková se blýskla čtvrtou pozicí.

Na prvních třech příčkách celkového hodnocení Světového poháru není už dlouho co řešit. Martin Fourcade si zajistil šestý triumf po sobě už v korejském Pchjongčchangu, druhé místo si pohlídá Rus Anton Šipulin a třetí skončí Johannes Thingnes Bö z Norska. O další pozice se ještě může strhnout v posledním závodě zajímavá bitva. Pro české fanoušky není bez zajímavosti, že Ondřej Moravec je ještě ve hře o desítku. Z dvanácté pozice ztrácí na desátého Lessera jen jedenáct bodů. Jedenáctý Doll přitom v závěru sezony stejně jako Lesser neoplývá žádnou zázračnou formou. Posun je určitě v silách českého závodníka.

67. Adam Václavík (CZE) - 42

Takhle pózovala Gabriela Koukalová s malým křišťálovým glóbem ze závodu s hromadným startem. Na konci biatlonové sezony už podle všeho myslí na jiné sportovní disciplíny.

Závody s hromadným startem se v této sezoně nejvíce dařily Simonu Schemppovi, který tak v Oslu odstartuje s červeným číslem. Schempp skončil třetí v Novém Městě na Moravě, ovládl závody v Oberhofu a na mistrovství světa v Hochfilzenu a přidal ještě sedmé místo v Anterselvě. Martin Fourcade byl v Itálii a v Rakousku pátý, v Novém Městě na Moravě zvítězil a v Oberhofu skončil třetí. Na Schemppa ztrácí před posledním kláním dvaadvacet bodů. V Anterselvě zvítězil stříbrný medailista z Hochfilzenu Johannes Thingnes Bö. Češi v tomto závodě v letošní sezoně na stupně vítězů nikdy nedosáhli.

42. Jaroslav Soukup (CZE) - 8

V Oslu se jel závod s hromadným startem naposled před rokem na konci mistrovství světa. Před domácími fanoušky a norským králem triumfoval Johannes Thingnes Bö, který porazil druhého Martina Fourcada a třetího Oleho Einara Björndalena. Čechům závod tolik nevyšel, Michal Šlesingr skončil sedmnáctý, Michal Krčmář dvaadvacátý a Ondřej Moravec vůbec nestartoval.

Avšak v roce 2008 v Oslu Michal Šlesingr vyhrál doposud jediný závod ve Světovém poháru ve své kariéře. V "masáku" tehdy porazil dnes již nezávodícího Rusa Kruglova a třetího Nora Hanevolda. Totéž napodobil o pět let později Ondřej Moravec, který pod můstkem v areálu Holmenkollen porazil M. Fourcada s Lesserem a rovněž v Oslu získal své jediné prvenství v kariéře. Tak čeho se dočkáme dnes?

Organizátoři trať před mužským závodem znovu ještě prosolili, tak aby byla rychlejší. Závodníci se v tuto chvíli už štosují na startu, Světový pohár za pár okamžiků vyvrcholí.

V Oslu panuje tradičně výborná atmosféra, dopoledne udělala divákům radost Eckhoffová. V mužském závodě mají Norové zastoupení rovnou pěti biatlonistů.

Závod právě začal.

Poslední závod sezony odstartoval, nejrychleji vyrazil na patnáct kilometrů Šipulin.

Zpočátku se nejede žádné rychlé tempo, do čela už se protlačil Eberhard. Čeští závodníci se drží spíše v prostředku balíku. V úvodu závodu se skutečně taktizuje.

Z pravé strany trati se snaží na vedoucí příčky propracovat Hofer s Garaničevem. Za Eberhardem se v tuto chvíli nejblíže drží Šipulin a M. Fourcade.

V Norsku panuje nádherné počasí a závodníci projíždějí okolí kostelíka na kopci. V pozadí se rýsuje nádherná scenérie Osla. Je to důstojné zakončení Světového poháru.

Zatáčku, kde dopoledne spadla Aymonierová, projeli biatlonisté bez problémů. Český trojlístek se drží spíše ve druhé polovině pole.

Sedmnáctý Moravec ztrácí na Eberharda sedm sekund, třiadvacátý Krčmář se drží o čtyři vteřiny zpět. Šlesingrovi patří před příjezdem na stadion šestadvacáté místo.

Třicítka závodníků už sjíždí ke střeleckým stavům, celého hada vede Eberhard.

Martin Fourcade má problémy se zbraní a hlásí se o zásobník u organizátorů.

Michal Šlesingr s Michalem Krčmářem zastříleli čistě, Ondřej Moravec musí na dvě trestná kola. Martin Fourcade ztrácí na vedoucího Edera jednadvacet sekund.

autor: Ondřej Zoubek | 19. 3. 2017