Průběžné pořadí v cíli:

1. Dahlmeierová (GER) (2)
2. Chevalierová (FRA) (1) +0:03,8
3. Runggaldierová (ITA) (1) +0:46,0

Dobré odpoledne, vítejte při sledování online reportáže z vytrvalostního závodu biatlonistek v rámci šestého podniku Světového poháru 2016/17 z Anterselvy v Itálii. Závod začíná ve čtvrtek 19. ledna ve 14:15.

55. Olga Podčufarovová (RUS)

56. Diana Rasimovičiuteová-Briceová (LIT)

75. Laura Toivanenová (FIN)

76. Victoria Padialová-Hernándezová (ESP)

100. Sanna Markkanenová (FIN)

Šestým podnikem v italské Anterselvě se Světový pohár biatlonistů a biatlonistek překlápí do své druhé poloviny. Česká reprezentace může být dosud nadmíru spokojena s výsledky Gabriely Koukalové, Evy Puskarčíkové nebo Michala Krčmáře. Anterselva je známá specifickými podmínkami spojenými s vysokou nadmořskou výškou. Sportovci budou v Itálii závodit zhruba v 1 650 metrech nad mořem. Program celého prodlouženého víkendu zahájí vytrvalostní závod žen na 15 kilometrů. Biatlonistky se na tuto nejdelší distanci vrhnou od 14:15.

SP v biatlonu Anterselva, sprint Ž: Veronika Vítková
SP v biatlonu Anterselva, sprint Ž: Veronika Vítková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Vytrvalostních závodů se jede každou sezonu nejméně, co se týče individuálních závodů. V tomto ročníku jsou na plánu celkem tři, v Östersundu, zde v Anterselvě a na mistrovství světa v Hochfilzenu. Doposud se tedy jelo jen jednou, a to hned v rámci prvního podniku ve Švédsku. Navzdory dvěma chybám na střelnici vyhrála Laura Dahlmeierová a poveze dnes červený dres. Druhá skončila v Östersundu Francouzka Anais Bescondová a překvapivě třetí Darja Jurkevičová z Běloruska. Z Češek zajela nejlépe devátá Veronika Vítková, Eva Puskarčíková skončila patnáctá a Gabriela Koukalová dokonce se sedmi chybami sedmnáctá. Charvátová s Jislovou ve Švédsku nebodovaly. Průběžné hodnocení disciplíny tedy po jednom závodě vypadá následovně:

SP, Östersund, 15 km Ž: Veronika Vítková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Gabriela Koukalová si v nádherném počasí v Anterselvě našla čas na opalování. Velké úspěchy ale v Itálii nečeká, zatím tam totiž nikdy neskončila na stupních vítězů.

Gabriela Koukalová skončila v šesti posledních individuálních závodech Světového poháru v Novém Městě na Moravě, Oberhofu a Ruhpoldingu šestkrát na stupních vítězů. Tato fantastická bilance ji zcela po zásluze usadila na první příčce celkového hodnocení. Na druhou příčku se po dvou vítězstvích v řadě dostala Finka Kaisa Mäkäräinenová a třetí je Laura Dahlmeierová z Německa. Úžasné umístění v první desítce drží další Češka Eva Puskarčíková.

73. Markéta Davidová (CZE) - 12

SP Ruhpolding, stíhačka Ž: Gabriela Koukalová, Kaisa Mäkäräinenová a Marie Dorinová Habertová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Světový pohár v biatlonu se přesunul do vskutku nádherného prostředí italské Anterselvy. Malé středisko v severní Itálii hostilo v roce 2007 dokonce mistrovství světa.

Všech deset závodnic z elitní desítky hodnocení Světového poháru startuje v první polovině závodu. Od začátku se máme na co těšit, neboť s číslem jedna pojede Kaisa Mäkäräinenová, s číslem dvě Marte Olsbuová a s devítkou domácí naděje Dorothea Wiererová. Tři největší česká želízka v ohni, tedy Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Gabriela Koukalová, se seřadila mezi čísly šestnáct až dvacet. Lucie Charvátová se do závodu vydá s třiapadesátkou. V Anterselvě se představí všechny elitní závodnice s výjimkou Tiril Eckhoffové z Norska. Ta je jedinou absentující členkou první třicítky celkového hodnocení.

SP NMNM, sprint Ž: Kaisa Leena Mäkäräinenová
SP NMNM, sprint Ž: Kaisa Leena Mäkäräinenová | Foto: Milan Kammermayer

Před rokem se v Anterselvě vytrvalostní závody nejely. Místo toho se závodilo ve sprintu, stíhacím závodě a v jednotlivých štafetách. Česká ženská štafeta se prosadila na druhé místo, ale to bylo ze strany české reprezentace na pódiu v Itálii všechno. V Anterselvě se velmi dařilo ruským závodníkům a závodnicím. Olga Podčufarovová ovládla sprint, Jekatěrina Jurlovová stíhací závod a ve štafetě skončily Rusky třetí. Koukalová skončila ve sprintu devátá a ve stíhačce sedmá. Vítková se ve stíhacím závodě oproti osmé příčky ze sprintu propadla na třináctou pozici. Puskarčíková byla dvakrát ve třetí desítce, Charvátová s Jislovou nebodovaly.

SP v biatlonu Anterselva, sprint Ž: Gabriela Soukalová
SP v biatlonu Anterselva, sprint Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Nádherné obrázky z Anterselvy.

V Itálii se teplota vzduchu pohybuje okolo nuly a fouká lehký vítr.

Přesně stovku biatlonistek dnes čeká pět okruhů po třech kilometrech. Ve vytrvalostním závodě se střílí na přeskáčku vleže, vestoje, vleže, vestoje.

Česká reprezentace dnes disponuje pouze čtyřmi závodnicemi. Markéta Davidová se po zastávce v Ruhpoldingu vrátila k juniorské reprezentaci.

Ještě jedna důležitá věc. Ve vytrvalostních závodech se po chybě na střelnici nejede trestné kolo, nýbrž se chybujícímu závodníkovi či závodnici přičte jedna minuta.

Závod právě odstartoval.

Jako první vyrazila jedna z největších favoritek, Finka Mäkäräinenová. Ta čekala na první vítězství v sezoně až do Ruhpoldingu, kde ovládla sprint a stíhací závod. Dnes se pokusí sérii dvou výher v řadě natáhnout.

S číslem dvě vyrazila Norka Olsbuová, která je zatím možná překvapivě nejlepší z Norek v celkovém hodnocení. Olsbuové patří desátá příčka.

Následují závodnice, od kterých se velké výsledky nečekají. Jsou jimi Tang z Číny, Bendiková z Lotyšska a Japonka Tačizakiová.

Na trati je také Rakušanka Hauserová, která po skvělém startu sezony trochu ustoupila ze slávy. Za ní vyráží Finka Laukkanenová, jež v Ruhpoldingu nezávodila.

Dá se očekávat, že Mäkäräinenová nastaví běžeckou laťku na prvních mezičasech velmi vysoko. V Ruhpoldingu ale přidala k tradičně výbornému běhu také parádní střelbu.

Za Polkou Gwizdoňovou startuje domácí hvězda Wiererová a publikum ožívá. Úvodní desítku uzavře Ruska Glazyrinová, ve vytrvalostním závodě v Östersundu šestá.

Po kilometru a devíti stech metrech zatím vede Olsbuová o dvě sekundy před Mäkäräinenovou. Na trati už jsou také Hinzová, Usanovová a Hornová Birkelandová.

Laukkanenova se na mezičasu 1,9 kilometrů zařadila přes Olsbuovou na první místo a překvapivě zatím běží o čtyři sekundy rychleji než krajanka Mäkäräinenová.

Po další Italce Sanfilippová vyjela do závodu Dahlmeierová s červeným dresem.

Kaisa Mäkäräinenová na úvodní střelecké položce nezaváhala, dala si záležet a odjede bez trestné minuty. To Marte Olsbuová si připočítá hned tři minuty!

Číňanka Tang se čistou střelbou zařazuje sedmnáct sekund za Mäkäräinenovou.

V závodě už máme tři české závodnice, Vítkovou, Puskarčíkovou a Koukalovou.

Tačizakiová a Bendiková dvakrát chybovaly, čistá Hauserová se řadí na druhé místo.

Laukkanenova napodobila zkušenější kolegyni z finské reprezentace a je po první střelbě druhá. Gwizdoňová z Polska jednou zaváhala.

Dorothea Wiererová sestřelila pouze čtyři terče z pěti a po průjezdu střelnicí ztrácí na Mäkäräinenovou necelou minutu. V běhu je zatím Italka nejrychlejší.

Glazyrinová na první střelbě nezaváhala, Hornová Birkelandová a Hinzová připisují minutu.

Koukalová je v průběhu prvního běžeckého kola těsně druhá za Wiererovou. Naopak Puskarčíková je zatím vůbec nejpomalejší ze všech.

Laura Dahlmeierová má za sebou první střelbu vleže. S jednou trestnou minutou za první minutý terč jí to stačí na průběžné sedmé místo.

Na střelnici už přijíždí Veronika Vítková.

Ani Vítková se nevyvarovala jedné chybě a je na třinácté pozici.

Bezchybná Sanfilippová je po první střelbě třetí, Pidhrušná přičítá dvě minuty.

Vestoje už to v podání Kaisy Mäkäräinenové zdaleka není taková sláva! Finka zastřílela se třemi omyly. Olsbuová na druhé střelnici se dvěma chybami.

Eva Puskarčíková zastřílela vleže čistě a průběžně je pátá se ztrátou dvanácti sekund na Mäkäräinenovou. Gabriela Koukalová po jedné chybě s mankem osmačtyřicet sekund devátá.

Poměrně jednoznačného vedení se po druhé střelbě ujala Rakušanka Hauserová, která zastřílela znovu za nula. Následuje Tang s jednou chybou a Laukkanenová se dvěma.

Dorinová Habertová zvládla úvodní položku čistě a je o dvě sekundy druhá. Braisazová vleže střílela za jedna, stejně tak Wiererová vestoje.

Hinzová si oproti ležce polepšila a zvládla stojku čistě. Zatím je z toho druhé místo o třicet sekund za Hauserovou. Glazyrinová pokazila dvěma chybami.

Dahlmeierová při druhé střelbě vestoje znovu jednou chybovala a řadí se na páté místo. Ztráta na Hauserovou činí zhruba minutu a půl.

Sanfilippová si po první střelecké položce pokazila dobře rozjetý závod na té druhé. Italka přidala k úvodní nule tři chybné výstřely.

Vítkové se příliš nedaří, k jedné chybě přidala dva omyly vestoje. Po druhé střelbě je dvanáctá, ale bude se v tomto pořadí propadat.

Gabriela Koukalová znovu za jedna a Eva Puskarčíková opět čistá! Po druhé střelbě se rodačka z Harrachova posouvá na první místo, Koukalová je čtvrtá.

Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Domračevová rozjela závod střelecky velmi dobře a figuruje po průjezdu první střelnicí na druhém místě. Mäkäräinenové se povedlo při třetí střelbě zastřílet čistě.

Dorinová Habertová kazí střelbu vestoje dvěma nepřesnými výstřely. Francouzka běží o více než půl minuty pomaleji než Koukalová.

Lisa Theresa Hauserová střílí fantasticky a připisuje si už třetí nulu. Pochopitelně to zatím po druhé ležce stačí na vedoucí pozici.

Wiererová má po třech střelbách tři jedničky a na vedoucí Hauserovou ztrácí více než tři minuty. Hinzová odjíždí s bilancí 1+0+1.

Dunkleeová zahájila střelecky čistě a je pátá. Do první pětky po dvou střelbách se s jednou chybou zařadily Hildebrandová a Chevalierová. Puskarčíková stále první.

Dahlmeierová zapisuje na třetí položce první nulu. Stačí to na druhou příčku, Němka jede za vedoucí Hauserovou o minutu a šest sekund.

Ou, to jsou věci! Lucie Charvátová rozjela závod fantasticky a po první střelecké položce je vůbec nejrychlejší ze všech. To je paráda.

Koukalová na třetí střelbě první ranou minula a následně chybovala ještě jednou. Vítková si připsala další chybu. Koukalová je po třetí střelbě desátá, Vítková devatenáctá.

Co nezvládly Koukalová s Vítkovou, zvládá Eva Puskarčíková! Ta předvedla znovu rychlopalbu vleže a drží vedení o 12,5 sekund před Hauserovou.

Lisa Theresa Hauserová nedokázala napodobit tři nuly a udělala při čtvrté střelbě dvě chyby. Přesto to zatím stačí na první místo.

Vedení Hauserová po čtyřech střeleckých položkách už neplatí, o osmnáct sekund před ni se zařadila Hinzová, celkově se třemi chybami.

Dunkleeová si pokazila závod žalostnou střelbou vestoje. Zapsala čtyři trestné minuty. Hildebrandová je s bilancí 1+0+1 průběžně pátá.

Dahlmeierová se hlásí do boje o stupně vítězů, ba dokonce o vítězství. Poslední dvě střelby zvládla čistě a s celkově dvěma chybami je zatím jasně první.

Lucie Charvátová si vestoje připsala jednu chybu, a to není vůbec špatné vysvědčení. Průběžně to stačí na fantastické čtvrté místo.

Kaisa Mäkäräinenová už je v cíli a staví první čas. Dnes z toho umístění na stupních vítězů nebude. Finka udělala celkem čtyři chyby.

Gabriela Koukalová udělala další dvě chyby a Eva Puskarčíková bohužel pohřbila šanci na vítězství třemi omyly. Průběžně je čtvrtá, Gábina jedenáctá.

Eva Puskarčíková
Eva Puskarčíková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Pořadí po čtvrté střelbě: 1. Dahlmeierová, 2. Dorinová Habertová, 3. Hinzová. Češky: 5. Puskarčíková, 11. Koukalová, 23. Vítková.

V cíli se na první místo před Hauserovou posunula Hinzová. Třetí je Laukkanenová.

Novou vedoucí závodnicí je Laura Dahlmeierová, v cíli je o minutu a devatenáct sekund před krajankou Hinzovou. Němka je teď žhavou kandidátkou na vítězství.

Tak pozor, Anais Chevalierová je s bilancí 0+1+0+0 na prvním místě po čtvrté střelbě. Před Dahlmeierovou je o necelých dvacet sekund. To ještě bude boj.

Gabriela Koukalová se blýskla skvělým běžeckým výkonem a v cíli je průběžně šestá se čtyřmi omyly na střelnici. Charvátová udělala při třetí střelbě dvě chyby a je čtrnáctá.

Puskarčíková dojíždí na pátém místě, škoda přeškoda té čtvrté střelby se třemi chybami. I tak by z toho mohlo být umístění v první desítce.

Mezi favoritky se po třetí nule zařadila také Podčufarovová z Ruska. Průběžně je druhá o 6,5 sekund za Puskarčíkovou.

Dorinová Habertová je v cíli druhá o pětapadesát sekund za Dahlmeierovou. Odsunula tak Puskarčíkovou na šesté místo, Koukalová je devátá.

Chevalierová drží těsné vedení před Dahlmeierovou, 1,1 kilometrů před cílem činí náskok 3,4 sekundy. Francouzku ještě čeká sjezd na stadion.

Po příjezdu čtvrté Hojniszové a páté Hildebrandové klesla Puskarčíková v cíli už na deváté místo. Zcela jistě ji odsune ještě Chevalierová.

Anais Chevalierová náskok neudržela a v cíli je druhá o 3,8 sekund za Dahlmeieorovu. I tak je to ale pro Francouzku skvělý výsledek.

Lucie Charvátová udělala na závěrečné střelecké položce tři chyby a celkově je se šesti omyly po čtvrté střelbě sedmadvacátá. Mohlo by to být na body.

Ruska Podčufarovová bojovala na poslední střelbě o vítězství a následně o stupně vítězů, ale nevyjde ani jedno. Jsou z toho dvě chyby a průběžně páté místo.

Místo Podčufarovové se však do boje o medaili hlásí domácí Alexia Runggaldierová. Po čtvrté střelbě je s jednou trestnou minutou třetí!

Hammerschmidtová finišovala na čtvrté pozici, Akimovová z Ruska na desáté. České biatlonistky jsou tak v tuto chvíli mimo první desítku. Puskarčíková jedenáctá, Koukalová osmnáctá a Vítková až čtyřicátá.

Lucie Charvátová zabojovala a dojela do cíle na třiadvacáté pozici. Na body by to mělo české biatlonistce stačit. Bodovat ale nebude Veronika Vítková.

Runggaldierová má na trati dostatečný náskok před Dorinovou Habertovou a jede si pro třetí místo. Vylepší tím své kariérní maximum, kterým dosud bylo desáté místo.

Skutečně je to tak, Runggaldierová si do cíle přivezla náskok devíti sekund před Dorinovou Habertovou. Nad síly Italky byly pouze Dahlmeierová a Chevalierová.

V závodě už se pohybují biatlonistky se slabší výkonností. Po třech střelbách mají jedinou chybu Kanaďanka Lunderová a Finka Markkanenová. Mohou zabojovat o body.

Veronika Vítková (CZE) (5) +7:08,9 - mimo body

Do hry o pěkné umístění se zapojují ještě Norka Nicolaisenová, Němka Horchlerová a Švédka Brorssonová. Všechny tři figurují po čtyřech střelbách v první dvacítce.

Gabriela Koukalová po šesti umístěních na pódiu v řadě neuspěla ani ve druhém vytrvalostním závodě v sezoně. Laura Dahlmeierová ji svou výhrou připravila o žlutý dres. Za dva dny se v Anterselvě pojede závod žen s hromadným startem.

Nicolaisenová dojela na čtrnáctém místě a pohorší třem Češkám v cíli.

Totéž platí pro osmnáctou Němku Horchlerovou. Pro tyto biatlonistky jsou to skvělé výsledky.

Brorssonová ze Švédska finišuje na jednadvacáté příčce a odsouvá tak Koukalovou i Charvátovou.

O jedenáct sekund překonala Brorssonovou ještě Kanaďanka Lunderová.

Konečné pořadí v cíli:

...

24. Gabriela Koukalová (CZE) (6) +4:02,0

32. Lucie Charvátová (CZE) (6) +4:56,4

61. Veronika Vítková (CZE) (5) +7:08,9

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Hned zítra se v Anterselvě pojede vytrvalostní závod mužů, ještě před tím budeme moci dopoledne sledovat prostřednictvím online reportáže třetí kolo Australian Open mezi Berdychem a Federerem. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.