SP v biatlonu • Pokljuka • 14:15

Vytrvalostní závod žen

Konečné pořadí

1. Julia Džimová (UKR)
2. Monika Hojniszová (POL)
3. Markéta Davidová (CZE)

Vítejte u online reportáže z vytrvalostního závodu žen v rámci SP v biatlonu ve slovinské Pokljuce. Závod začne ve středu 6. prosince 2018 ve 14:15.

Přeji příjemné čtvrteční odpoledne! Po jednodenním zpoždění dnes vytrvalostní závod zdárně absolvovali muži biatlonisté a my se pomalu můžeme těšit na stejný souboj v podání žen. V Pokjuce se pojede patnáct kilometrů a biatlonistky musí zvládnout celkem čtyři střelby. Pochopitelně se bude pálit dvakrát vleže a dvakrát vestoje.

V dnešním ženském závodě bude mít Česko celkem pět zástupkyň. Největší šance se dávají aktuální jedničce české reprezentace Veronice Vítkové, nicméně silným želízkem v ohni bude také Eva Puskarčíková, která už zajela nejeden výborný výsledek.

 

Spíše překvapit dnes může zbylá trojice českých závodnic. Jedná se o Jessicu Jislovou, Markétu Davidovou a Lucii Charvátovou. Ta dnes uzavře celé startovní pole, které čítá 102 závodnic.

Mezi největší favoritky dnešního závodu bude stoprocentně patřit Kaisa Mäkäräinenová z Finska. U vítězky loňského hodnocení světového poháru se objevovaly spekulace ohledně konce kariéry, nicméně nic takového sympatická Finka nepotvrdila a dnes může bojovat o další vítězství.

 

Kromě finské biatlonistky musíme počítat s Anastasiou Kuzminovou ze Slovenska či Dorotheou Wiererovou. Ve prospěch těchto biatlonistek hraje fakt, že Darja Domračevová ukončila kariéru a zatím velmi nejistá účast v závodech je u Laury Dahlmeierové.

Dnešní vytrvalostní závod je velmi specifickou disciplínou. Také proto si naděje na vítězství může dělat širší okruh závodnic. Například na předních pozicích v hodnocení této disciplíny se loni nacházely biatlonistky, které v celkovém pořadí SP zrovna nezářily. Malý křišťálový glóbus totiž po loňské sezóně pozvedla Naděžda Skardinová a do nejlepší pětky se ještě vlezly dvě ukrajinské závodnice. Jednalo se o druhou Julii Džimovou a čtvrtou Valj Semerenkovou. Pro názornost, všechny tyto závodnice byly v celkovém hodnocení SP až ve druhé desítce.

STARTOVNÍ LISTINA

 

1. Rosanna Crawfordová (CAN)

2. Karin Innerhoferová (AUT)

3. Susan Dunkleeová (USA)

4. Veronika Vítková (CZE)

5. Dorothea Wiererová (ITA)

6. Linn Perssonová (SWE)

7. Julia Simonová (FRA)

8. Iryna Krjuková (BLR)

9. Federica Sanfilippová (ITA)

10. Ingrid Landmark Tandrevoldová (NOR)

13. Eva Puskarčíková (CZE)

14. Anastasia Kuzminová (SVK)

28. Jessica Jislová (CZE)

35. Kaisa Mäkäräinenová (FIN)

39. Paulina Fialková (SVK)

45. Ivona Fialková (SVK)

72. Markéta Davidová (CZE)

95. Terezia Poliaková (SVK)

102. Lucie Charvátová (CZE)

ZÁVOD PRÁVĚ ZAČAL.

START

Postupně startují první závodnice a na trati již máme také Veroniku Vítkovou. Hned za ní pojede jedna z velkých favoritek, Dorothea Wiererová.

START

Odstartováno má desítka závodnic. Brzy se můžeme těšit na start Evy Puskarčíkové, která svůj závod zahájí s číslem 13.

START

Puskarčíková je na trati a stejně tak i Anastasia Kuzminová. Se Slovenkou by Češka mohla vytvořit kvalitní tandem.

1,7 km

Veronika Vítková se pomalu blíží k první střelbě. Po 1700 metrech si drží stejný mezičas jako Dorothea Wiererová. Na aktuálně vedoucí Perssonovou ztrácí tři vteřiny.

1. střelba

Výborně zastřílela Veronika Vítková, která na první ležce odpálila všech pět terčů. Na druhou stranu, čas byl výrazně pomalejší než u Wiererové, která jde o 15 vteřin na čelo.

1,7 km

Eva Puskarčíková závod rozběhla pomaleji než Veronika Vítková. Důležitá ale bude první střelba, ke které už se druhá česká závodnice blíží.

1. střelba

I v podání Evy Puskarčíkové to vypadalo na čistou položku, ale bohužel přišla posledním výstřelem chyba.

1. střelba

Ani Anastasia Kuzminová si neodpustila jednu nepřesnost. Jenže Slovenka je neskutečně rychlá a i s jednou trestnou minutou je třetí.

1,7 km

V závodě už máme také Jessicu Jislovou, která si zatím vede podobně jako Veronika Vítková. Na prvním mezičase za ní zaostává jen o dvě vteřiny.

2. střelba

Velká škoda. Wiererová jednou chybou dala šanci Veronice Vítkové, ale ta bohužel netrefila poslední terč druhé střelby.

2. střelba

Po druhé střelbě se vedení ujímá Susan Dunkleeová, která je stále bezchybná.

1. střelba

Úvodní střeleckou položku má za sebou Jessica Jislová, která se s jednou chybou řadí na průběžné 23. místo. Vede Herrmannová, která má skvělý běžecký čas a zatím nulu na kontě chyb.

2. střelba

Na druhé střelbě uspěla Eva Puskarčíková, jež sestřelila všechny terče. Zaznamenává tak zlepšení, neboť je šestá.

7,7 km

Veronice Vítkové to zatím příliš neběží po 7700 metrech má stejný počet chyb jako Wiererová, ale časem je o minutu pomalejší.

1. střelba

Neskutečný výpadek Kaisy Mäkäräinenové. Tempo měla Finka fantastické, ale hned na první střelbě dala čtyři chyby.

3. střelba

Aspoň trochu si polepšila Veronika Vítková. Ta sice stále neběží ideální závod, ale druhou nulou na třetí střelbě zaznamenává progres.

1. střelba

Po první střelbě je aktuálně nejlepší Hanna Öbergová ze Švédska. Pozor ale na Herrmannovou, která sice chybovala na druhé střelbě, avšak jede jí to skvěle.

3. střelba

Anastasia Kuzminová si závod kazí další chybou. Naopak Puskarčíková má nulu a řadí se na průběžné čtvrté místo. Nutno ale říci, že tři střelby zatím absolvovalo jen 14 závodnic.

10,7 km

Skvěle jede Dorothea Wiererová. Italka už má jednu chybu z druhé střelby, ale přesto je teď o tři vteřiny rychlejší než bezchybná Dunkleeová.

2. střelba

Kaisa Mäkäräinenová tentokrát bezchybná. Jenže po čtyřech minelách z úvodní střelby má stále obrovskou ztrátu.

4. střelba

Wiererová mohla útočit na první pozici a tu i přes další jednu chybu získává. Jenže do závěrečného kola vstoupila zatím jen čtveřice biatlonistek.

4. střelba

Ani Veronika Vítková si na čtvrté střelbě neodpustila chybu. Kvůli slabému běhu je navíc až čtvrtá.

7,7 km

Skvělý závod nadále jede Hanna Öbergová, která má na kontě dvě nuly a po 7700 metrech je o půl minuty rychlejší než Denise Herrmannová.

4. střelba

Ohromná škoda. Puskarčíková měla na čtvrté střelbě skvěle našlápnuto, ale poslední výstřel závodu poslala mimo terč. Řadí se tak na šesté místo. V případě, že by Eva nechybovala, byla by třetí.

3. střelba

Mäkäräinenová si připisuje druhou nulu, nicméně vinou první střelby je stále až ve třetí desítce.

4. střelba

Po čtvrté střelbě je na tom zatím nejlépe Lisa Vittozziová, která má pět vteřin náskoku na Wiererovou. Třetí je pak Susan Dunkleeová. Českou vlajku drží nejvýše sedmá Puskarčíková, Veronika Vítková je průběžně dvanáctá.

1. střelba

Výborný vstup do závodu zapisuje Markéta Davidová, jež má první nulu a díky skvělému času je sedmá.

CÍL

Veronika Vítková je v cíli na čtvrtém místě. Ztráta na první Wiererovou činí více než dvě minuty.

13,7 km

Výrazně už se k cíli přiblížila dvojice Kuzminová - Puskarčíková. Slovenka zatím drží sedmou pozici, Češka je o místo horší.

CÍL

Docela spokojená může být Eva Puskarčíková, která do cíle dojíždí na průběžném šestém místě. Před ní dojela na pátou pozici Anastasia Kuzminová.

3. střelba

Jessica Jislová si na třetí položce připisuje první nulu. Jenže celkově má čtyři trestné minuty a řadí se hluboko do pole poražených.

4. střelba

Tři nuly ze čtyř střeleb má Kaisa Mäkäräinenová. Jenže na té první chybovala hned čtyřikrát, čímž si závod naprosto zpackala. Momentálně je osmnáctá.

CÍL

Máme změnu na prvním místě v cíli. Lisa Vittozziová předvedla velmi dobrý výkon a o šest vteřin jde před Dorotheu Wiererovou. Mezitím se Puskarčíková posunula na osmou příčku, Vítková na třináctou.

2. střelba

Skvěle! Davidová má druhou nulu, čímž se posouvá na fantastickou druhou pozici. Mezitím Charvátová jednou chybovala na první položce.

CÍL

Zklamaná dnes bude Hanna Öbergová, která měla fantastickou první polovinu závodu, ale poté dvakrát chybovala. V cíli je nyní třetí.

4. střelba

Pozor ale na Moniku Hojniszovou! Kde se vzala, tu se vzala, Polka je s jednou chybou po čtvrté střelbě na čele.

4. střelba

No a výborně si vede také Lotyška Bendiková a Paulina Fialková ze Slovenska. Obě po čtvrté střelbě útočí na pódium.

CÍL

Paulina Fialková měla v závodě dvě chyby, ale díky skvělému běhu je v cíli na první pozici. Parádní zpráva pro slovenský biatlon.

3. střelba

Neuvěřitelné! Mladičká Markéta Davidová má třetí nulu a aktuálně je jen o půl vteřiny za vedoucí Hojniszovou!

2. střelba

Abychom nezapomínali na poslední českou biatlonistku, Lucie Charvátová má na kontě dvě chyby, což ji řadí do osmé desítky.

CÍL

V cíli je aktuálně nejrychlejší Paulina Fialková, která o necelé dvě vteřiny porazila Bendikovou. Puskarčíková je aktuálně na 15. místě, Vítková na 23. místě a Jislová po čtyřech chybách až na 39. pozici.

CÍL

Monika Hojniszová absolvovala skvělý závod a řadí se na první pozici. O třináct vteřin Polka porazila Paulinu Fialkovou.

11,4 km

Markéta Davidová je už jen kousek od poslední střelby. Na mezičase po 11,4 kilometrech je stále druhá, přičemž na čelo ztrácí šest vteřin a sama má půlminutový náskok.

4. střelba

Obrovská škoda pro Markétu Davidovou. Čtvrtý výstřel čtvrté střelby šel mimo, ale aktuálně je stále třetí!

13,7 km

Markétě Davidové vůbec nedochází síly a na předposledním mezičase už je před Bendikovou. To znamená průběžnou druhou pozici!

14,4 km

Davidová má za sebou dalších sedm set metrů a pořád je druhá. Na Hojniszovou ztrácí 13 vteřin, ale náskok na třetí Paulinu Fialkovou se snížil.

4. střelba

Je tady nečekaná změna na čele po čtvrté střelbě. S číslem 94 jde na první pozici Julia Džimová!

CÍL

Fantastický výkon Markéty Davidové! Mladá Češka udržela nastolené tempo a v cíli je aktuálně druhá. Pódium by Davidové nemělo utéct.

CÍL

AKTUÁLNÍ POŘADÍ V CÍLI

 

1. Monika Hojniszová (POL)

2. Markéta Davidová (CZE)

3. Paulina Fialková (SVK)

4. Baiba Bendiková (LAT)

5. Lisa Vittozziová (ITA)

---

22. Eva Puskarčíková

34. Veronika Vítková

64. Jessica Jislová

13,7 km

Julii Džimové dochází síly! Z výrazného náskoku po čtvrté střelbě má Ukrajinka na Hojniszovou náskok jen dvě vteřiny.

14,4 km

To je obrovský souboj o vítězství. Džimová se drží a před Hojniszovou je o tři vteřiny. Uvidíme, která z biatlonistek si nechala více sil do závěru.

CÍL

Je rozhodnuto. Julia Džimová si skvěle rozložily síly a v závěru dokázala ještě navýšit svůj náskok. Na prvním místě je o pět vteřin, což znamená vítězství!

CÍL

KONEČNÉ POŘADÍ

 

1. Julia Džimová (0) 43:06.6

2. Monika Hojniszová (1) +5.9

3. Markéta Davidová (1) +16.5

4. Paulina Fialková (2) +19.5

5. Baiba Bendiková (0) +20.8

---

26. Eva Puskarčíková (2) +1:59.7

38. Veronika Vítková (2) +3:02.8

74. Jessica Jislová (4) +5:39.6

81. Lucie Charvátová (5) +6:56.9

Dnešní vytrvalostní závod biatlonistek je tedy u konce a z vítězství se raduje Julia Džimová. Jako jedna z mála absolvovala Ukrajinka 15 km trať se čtyřmi střelbami bez chyby a zapsala si své první vítězství ve světovém poháru. Na parádní druhé místo dosáhla Monika Hojniszová z Polska, ale především nás musí těšit třetí pozice mladičké Markéty Davidové. Česká biatlonistka zaznamenala dosud životní výsledek, čímž nás namlsala vzhledem k dalším závodům ve slovinské Pokljuce.

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online reportáží na shledanou.

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy