Zemětřesení ve slovenském biatlonu. Od sester odchází klíčový muž, stálice končí

Rudolf Černík Rudolf Černík
24. 4. 2020 9:05
Nejen český biatlon prochází změnami, turbulentní období zastihlo i Slováky.
Paulínu Fialkovou už nepovede specialista na běh Martin Bajčičák
Paulínu Fialkovou už nepovede specialista na běh Martin Bajčičák | Foto: Luboš Vácha

Od sester Fialkových odchází po čtyřech letech klíčový muž, Paulínu a Ivonu už nebude trénovat specialista na běh Martin Bajčičák.

Jediný vítěz závodu Světového poháru v běhu na lyžích v samostatné éře Slovenska přijal nabídku z Polska, kde povede jako hlavní kouč reprezentační tým běžkyň. Informovala o tom slovenská veřejnoprávní televize RTVS.

"V podstatě si mě vyžádala dvojnásobná olympijská vítězka Justyna Kowalczyková. Doufám, že naše spolupráce bude klapat," uvedl 43letý odborník, že dostal nabídku, která se téměř nedala odmítnout.

"S Paulínou a Ivonou jsme se dohodli, že půjdeme každý svým směrem. Pro mě je to šance se trenérsky posunout, pro ně šance výkonnostně povyrůst," doplnil.

"Přinesl do naší přípravy jiný pohled, jiný systém a odrazilo se to i ve výsledcích. Jsem mu za to vděčná," citovala RTVS Paulínu Fialkovou, jež se pod Bajčičákovým vedením zařadila mezi světovou špičku.

Z reprezentantky bude možná kuchařka, či policistka

S biatlonem navíc nadobro skončila reprezentační stálice Terézia Poliaková. Jednatřicetiletá biatlonistka jezdila Světový pohár od roku 2012, podílela se jako členka ženské štafety na pátém místě na olympiádě v Pchjongčchangu 2018 i šesté příčce na mistrovství světa o rok později.

"Už to opravdu stačilo. Pořád jsem se spoléhala na to, že to bude lepší, ale nebylo. To mě už nebavilo. Ani zdravotně na tom nejsem nejlépe," uvedla pro slovenský deník Šport.

"Ještě mě zkoušeli přemluvit a lámat, abych vydržela do olympiády v Pekingu, že to jsou už jen dva roky. Pro mě je to až za dva roky," vysvětlila Poliaková. "Chtěla jsem končit s dobrým pocitem ze závodů, i když to se mi, bohužel, nepodařilo," povzdechla si biatlonistka, která na letošním světovém šampionátu v Anterselvě doběhla v individuálních závodech dvakrát až v deváté desítce.

S kariérou se rozhodla skončit i kvůli budoucnosti. "Přemýšlela jsem nad tím vším během této pandemie a vyšlo mi, že to bude nejlepší řešení. Byla jsem i u svých lékařů a ti mi řekli, že pokud chci děti, měla bych dát svému tělu pauzu," prozradila Poliakové slovenskému listu.

Kam nasměruje další životní kroky, o tom ještě nemá jasno. "Vidím se buď u sportu, například jako kondiční trenérka. Anebo v gastronomii, jsem dobrá kuchařka," usmála se nyní už bývalá biatlonistka, ovšem ani tím její výčet možností nekončil. "Možná ve státní správě. Třeba budu drsná policistka. Neumím si pro sebe představit sedavé zaměstnání," doplnila.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy