Zákaz fluoru zbrzdí na trati i biatlonisty. Ale chceme přechodné období, hlásí Hamza

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 7. 2020 6:31
Nejen běžci na lyžích, sjezdaři nebo snowboardisté, ale do toho i biatlonisté budou muset v nadcházejících sezonách řešit přechod na ekologické bezfluorové mazací vosky. Mezinárodní biatlonová unie IBU si chce ale v červenci odhlasovat přechodné období, které by zmírnilo dopady tak zásadního zákazu.
Nové Město na Moravě, SP v biatlonu (Markéta Davidová)
Nové Město na Moravě, SP v biatlonu (Markéta Davidová) | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Servismani všech lyžařských a snowboardových disciplín skřípají zuby už od zimy, kdy Mezinárodní lyžařská federace FIS odklepla zákaz používání vosků s přídavkem fluoru už od nadcházející zimní sezony. Srovnatelná máza totiž podle nich zatím není a závodníci jsou výrazně pomalejší.

IBU se k ekologickým restrikcím zavázala také, ale rozhodně nechce být tak přísná a důsledně kontrolovat a případně i trestat závodníky už od následujícího Světového poháru.

"Určitě se to bude týkat i nás, ale na přelomu července a srpna máme schůzi výkonného výboru, na které bychom rádi odhlasovali nějaké přechodné období," přiznal Aktuálně.cz viceprezident IBU a šéf českého biatlonu Jiří Hamza.    

Už teď ale Hamzův kolega z vedení IBU Američan Max Cobb pracuje ve skupině, kterou vede český funkcionář Roman Kumpošt a která hledá způsoby, jak technicky zajistit kontrolu závodníků, a testuje detekční zařízení.

"Byla by to komplikace pro všechny. Ale asi si nepomůžeme, když budeme někde kňučet, uvidíme, jak rozhodne výbor," dodal Hamza.

Zastánci zákazu argumentují tím, že fluor ve voscích je toxický, škodí přírodě a i servisním týmům, které na přípravě lyží a prken pracují. Do budoucna tak začne velký boj o to, který tým vymyslí alternativu srovnatelnou s neekologickými vosky.

Jednotlivé sportovní svazy nyní čekají investice do vývoje. Čeští biatlonisté například disponují vlastním strukturovacím strojem na skluznice. Do budoucna by tak mohli spolupracovat lyžaři spolu se Svazem lyžařů ČR.

"Nabízí se to, pokud budou mít zájem, jsme tomu rozhodně otevření. Se šéfem Svazu lyžařů Lukášem Heřmanským jsem v kontaktu a rozhodně jsme schopní najít společnou řeč," uvedl prezident českého biatlonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy