Krutá realita pro slovenský biatlon. Fialkovy tajemně mlčí, mladí bojují o Peking

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 1. 2021 7:25
Situace ve slovenském biatlonu rozhodně není dobrá. Jako by nestačilo, že se v předolympijské sezoně muži trápí a sbírají body spíš poskrovnu, tradiční opory sestry Paulína a Ivona Fialkovy musely kvůli důsledkům onemocnění koronavirem objíždění závodů přerušit. Šéf národního svazu tak začíná mít strach o nominace pro boje pod pěti kruhy.
Paulína Fialková
Paulína Fialková | Foto: Luboš Vácha

Při pohledu na biatlonové žebříčky a výsledkové listiny musí nejednomu slovenskému fanouškovi naskočit na čele ustaraná vráska. Nejlepším slovenským biatlonistou je až 57. Michal Šíma. Ve čtvrtečním sprintu v německém Oberhofu se nejúspěšnější Slovenky seřadily na 83. a 84. místě.

"Přichází krutá realita slovenského biatlonu, na kterou všichni upozorňovali. Bez Kuzminové a teď i bez Fialkových je to na čtyřech mladých, aby se do roka dvou, maximálně třech dokázaly zvednout a doplnit tým," uvedl pro sportky.sk šéf slovenského biatlonu Peter Vozár.

Kolem přerušené sezony sester Fialkových obchází řada tajemství. Obě svůj záměr odjet domů z Oberhofu a podstoupit zdravotní testy oznámily prostřednictvím sociálních sítí a pak se uzavřely před světem. Jejich konec dál nekomentoval ani nikdo z realizačního týmu.

V médiích i mezi fanoušky se začalo spekulovat o tom, že pro Paulínu i Ivonu dost možná sezona skončila, protože se na jejich kondici podepsala podzimní nákaza koronavirem až příliš. 

"Kvůli nákaze vynechaly obě úvodní kola v Kontiolahti a nastoupily hned, jak mohly, do závodů v Hochfilzenu. Po návratu z karantény absolvovaly ještě vysokohorskou přípravu v Rakousku a ta jim možná nesedla. Ale kdo ví, na každém se covid podepisuje jinak," říká Vozár. 

Zatímco Paulína před Vánoci nebyla ve sprintech lepší než 80., sestra Ivona se s vypětím všech sil dostala alespoň do stíhaček. 

"Cítím se slabá a pomalá, nedokážu zrychlit, je to zoufalost," smutnila před svátky Paulína Fialková.

Jenže ani po Vánocích se situace nezlepšila. "V Oberhofu se jejich problémy projevily naplno. Hlavně Ivona měla tři těžké závody za sebou a pak ji museli lékaři v cíli téměř křísit," vysvětlil prezident slovenského biatlonu. 

Obě sestry by měly vynechat tento týden další zastávku Světového poháru v Anterselvě a poté se uvidí, jestli stihnou nabrat formu alespoň pro únorové mistrovství světa v Pokljuce. Jejich místo zaujaly juniorky Henrieta Horvátová a Júlia Machyniaková.

"Jsem realista, ale věřím, že některá z nich se chytne a slovenský biatlon se nepotopí. Náš základní cíl je jasný, mít dvě štafety na olympijských hrách v Pekingu příští rok. Pokud se nám to nepodaří, měli bychom se vážně zamyslet, co s naším biatlonem dál," dodal Vozár.

Jistotu čtyř nominovaných závodníků a závodnic pro Peking, a tedy i jisté místo v závodu štafet, bude mít prvních dvacet národů Světového poháru. Slovenští biatlonisté momentálně figurují na 18. a ženy na 20. místě žebříčku.

Takže hlavně slovenské biatlonistky potřebují do zbytku předolympijské sezony, která je zároveň i tou nominační, každý bod. Zezadu už se na ně totiž tlačí Bulharsko, které ztrácí jen 35 bodů. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy