Z postele ke zlatu. Davidová má vůli a je vnímavá, rodí se velká osobnost biatlonu, říká trenér

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 3. 2018 13:31
Mladá česká biatlonistka zažila veleúspěšné loučení s juniorskou kategorií. Teď už není kam couvat. Davidová míří definitivně do velkého biatlonu.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Byla to rozlučka odpovídající rostoucímu věhlasu jejího jména. Markéta Davidová si z juniorského světového šampionátu v Estonsku odvezla zlato a stříbro a znovu potvrdila status největší budoucí hvězdy českého biatlonu. 

Sobotní druhé místo ze sprintu v neděli přetavila v triumf ve stíhacím závodu. Přesto se radost v jejím srdci mísila se smutkem. 

"Mám opravdu smíšené pocity. Za ty roky v juniorském týmu jsme s holkami utvořily výbornou partu. Zvykly jsme si na sebe a vedle dřiny jsme si užily i hodně legrace," řekla Davidová.

Ve dvou posledních sezonách už postupně nakukovala do dospělé reprezentace. Často se ale takové příležitosti spíše bránila. Preferovala závodění mezi juniorkami, přestože výkonností už na elitní závodění měla.

V tuhle chvíli už nemá na výběr. Další postup je nevyhnutelný. "Je mi jasné, že mě přestup nemine. Tak to prostě je," prohlásila pro oficiální web českého biatlonu.

Davidovou teď bezesporu obestírá status spasitelky českého biatlonu. Obzvlášť po olympijských hrách v Pchjongčchangu, kde zazářila hlavně patnáctým místem ve sprintu. V jednadvaceti letech se stala dvojkou mezi českými biatlonistkami. Už jen proto jsou očekávání obrovská.

"Markéta má předpoklady k tomu, zařadit se mezi osobnosti velkého biatlonu," potvrdil zkušený kouč Jindřich Šikola. Jeden z mužů, jež stál coby trenér u zrodu českého biatlonového boomu pochválil Davidovou za přístup. "Je inteligentní, vnímavá a má vůli," vyjmenoval povahové přednosti mladé závodnice.

Její nejsilnější závodní stránkou je běh. Subtilní biatlonistka má v nohách nečekaný dynamit, který v neděli v Ötepää naplno odpálila, ačkoli se před samotným "zlatým" závodem necítila vůbec dobře. I tady se projevila její nezlomná vůle a bojovnost.

"Před závodem jsem nebyla v pohodě. Byla jsem protivná. Vůbec jsem neměla náladu na vtípky nebo motivační řeči. Toužila jsem po jediném. Zůstat v posteli a v klidu ležet," přiznala Davidová. Z postele nakonec vstala a dojela si pro zlato.

"Nástřelem jsem se protrápila. Potom jsem ale na trati zjistila, že se mi vlastně běží lépe než v sobotu. To se mi hodně ulevilo," popsala biatlonistka z Janova nad Nisou své zvláštní rozpoložení.

Na čtyřech střeleckých položkách udělala čtyři střelecké chyby. "Na mě docela slušná střelba," prohlásila.  

Týden si odpočine, vynechá Světový pohár ve finském Kontiolahti. A po splnění studijních povinností na Vysoké škole zemědělské, kde studuje obor Zoorehabilitace a asistenční práce se zvířaty, se přesune k týmu do Osla, kde česká reprezentace zakončí sezonu.

"Konec sezóny se blíží. Ještě čtyřiadvacátého března budeme závodit na exhibici v Jablonci a potom snad s holkama z juniorského týmu oslavíme celou sezónu," zadoufala Davidová.

Juniorské závody jsou pro ní definitivně minulostí. K dospělým odchází s působivou bilancí v kapse.

Před dvěma lety v Rumunsku získala bronz ve vytrvalostním závodu a stříbro se štafetou. Před rokem v Novém Městě na Moravě vybojovala dva tituly mistryně Evropy a jako bonus bronz. Letos se stala juniorskou mistryní i vicemistryní světa.

Zda dokáže svůj výrazný potenciál využít naplno i v dospělé kategorii a stane se skutečně dominantní biatlonovou hvězdou, se ještě uvidí. Příběh Markéty Davidové vlastně teprve začíná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

Další zprávy