Vynikající Davidová zahájila sezonu bronzem. Nejelo se mi vůbec dobře, překvapila

1. 12. 2019 16:40
Biatlonistka Markéta Davidová skončila třetí v úvodním sprintu Světového poháru. Ve švédském Östersundu dnes nestačila je na Italku Dorotheu Wiererovou a Norku Marte Olsbuovou Röiselandovou.
Markéta Davidová v Östersundu na stupních vítězů.
Markéta Davidová v Östersundu na stupních vítězů. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Dvaadvacetiletou Češku po bezchybné, ale pomalejší střelbě dělilo od vítězství 11,9 sekundy.

Davidové se dařilo už v sobotu ve smíšené štafetě a dnes od začátku bojovala o stupně vítězů. Po druhé střelecké položce měla druhý mezičas se ztrátou 3,7 sekundy na obhájkyni triumfu v SP Wiererovou, která jednou chybovala.

V závěrečném kole ale toto manko smazat nedokázala a navíc neodolala ataku dnes nejrychlejší běžkyně Röiselandové. "Byla jsem ráda, že jsem to dojela. Myslím, že jsem se trochu uhnala za Evčou (Kristejn Puskarčíkovou) první dvě kola. Dneska se mi nejelo vůbec dobře," řekla České televizi Davidová, která měla čtvrtý běžecký čas.

Byla ráda, že zvládla střelbu vestoje, kterou absolvovala po boku Puskarčíkové, s níž startovaly těsně po sobě. "Na tu stojku jsem se bála. Ještě jsem byla vedle Evči, která to tam hrozně šije. Říkala jsem si, že se nesmím nechat strhnout," líčila.

Davidová se dostala ve Světovém poháru na stupně vítězů popáté, čtyřikrát uspěla v minulé sezoně. Jejím nejlepším výsledkem je lednové vítězství ve sprintu z italské Anterselvy. "Je to druhý závod, ještě bych z toho nedělala závěry. Já bych byla strašně ráda, kdyby mě ta střelba podržela pokaždé," řekla.

Díky solidním běžeckým výkonům dnes bodovaly ještě devatenáctá Eva Kristejn Puskarčíková a třicátá Lucie Charvátová. První jmenovaná na střelnici dvakrát minula, ale pomohlo jí, že druhé kolo absolvovala s Davidovou. "Musím říct, že jsem byla mile překvapená, že jsem s ní dokázala jet. Makula mi hrozně pomohla. Mrzí mě ta dvojka (dvě chyby při střelbě). Je škoda, že když mi vyšel ten běh, že jsem nedala o něco málo míň," řekla.

Charvátová udělala dokonce tři chyby, ale desátý běžecký čas jí vynesl na konec třetí desítky. Na nejzkušenější člence týmu Veronice Vítkové se podepsaly letní dýchací problémy, kvůli kterým mohla pořádně začít trénovat až měsíc a půl před sezonou. S jednou chybou obsadila 45. pozici.

"Ten závod byl hodně těžký. Bohužel na víc asi v tuhle chvíli není, bylo to trápení. Snažila jsem se pohlídat na začátku tempo, ale stejně ty síly na konci nebyly," poznamenala.

Daleko měla k bodům Jessica Jislová, která se dvěma chybami skončila v sedmé desítce.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Wiererová (It.) 19:48,5 (1), 2. Olsbuová Röiselandová (Nor.) -8,6 (2), 3. Davidová (ČR) -11,9 (0), 4. Preussová (Něm.) -19,2 (0), 5. Perssonová (Švéd.) -21,6 (1), 6. Hermannová (Něm.) -22,1 (1), 7. Innerhoferová (Rak.) -37,3 (1), 8. Häckiová (Švýc.) -39,6 (2), 9. Aymonierová (Fr.) -40,0 (1), 10. Vita Semerenková (Ukr.) -41,1 (1), …19. Puskarčíková -59,7 (2), 30. Charvátová -1:20,6 (3), 45. Vítková -1:42,1 (1), 65. Jislová (všechny ČR) -2:22,9 (2).