Kolaps Davidové? Nezvládla to psychicky, rány šly daleko, vysvětluje trenér

mih mih
3. 12. 2018 7:19
Na tenhle start sezony bude chtít hodně rychle zapomenout. Markéta Davidová potopila naděje české smíšené biatlonové štafety v nedělním úvodním závodu Světového poháru dvěma trestnými koly. V Pokljuce tak Češi brali až 14. místo. Za vším zřejmě byla nervozita.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

První úsek přitom rozběhla Veronika Vítková solidně. V závěru posledního kola jí sice došly síly, ale jednadvacetileté parťačce předávala na devátém místě s kontaktem na přední příčky. 

I rodačka z Janova nad Nisou běžela zpočátku výborně, průšvih přišel na střelnici. Nezkušenost v kombinaci s náhlým poryvem větru si vybraly svou daň. Od trestného kola ji po ležce nezachránila ani tři dobíjení.

"Myslím si, že to nezvládla psychicky. Strašně moc chtěla a vzešly z toho rány, které byly hodně daleko," nechal se slyšet pro web českého biatlonu asistent trenéra ženské reprezentace Jiří Holubec.

Rozhozená Davidová pak předvedla stejnou minelu i na stojce a nabrala tříminutovou ztrátu. Pozitivem u ní zůstala rychlost běhu. "Zvládla všechna tři kola ve vyrovnaném a zároveň vysokém tempu, neměla žádnou krizi," zhodnotil její výkon Holubec.

Tomáš Krupčík s Michalem Krčmářem už pak s mankem nemohli nic moc dělat, protože ztratili kontakt s první desítkou celkového pořadí. Pro prvního jmenovaného to byla v premiérovém startu ve smíšeném kvartetu cenná zkušenost.

"Ani jsem moc nevnímal, že jedu svoji premiéru v mixu ve Světovém poháru. Na trati to ještě bylo takové nemastné, neslané. Střelba byla takový standard, jen byla chyba, že jsem vstoje dobíjel napodruhé," nebál se kritiky na svou osobu Krupčík.

V sestavě nahradil nemocného Ondřeje Moravce, a tak byl rád, že vůbec startuje. "Mohl jsem prošťouchnout formu před dalšími závody. Každý závod se totiž počítá a zvláště v úvodu sezóny. Věřím, že to bude jen lepší a lepší, stejně jako moje pocity ze zdejší nadmořské výšky," uvedl.

Ve zlepšení českých výkonů věří i Vítková. "Nemám ze závodu špatný pocit a jsem přesvědčená, že forma půjde nahoru. Na sněhu jsme zatím lyžovali jen dva týdny, a tak ještě nejsme tolik rozježdění, ani rozzávodění."

Ukvapené závěry nechtějí dělat ani trenéři. "V tréninku žádný problém nebyl, střelba se našim dařila. Možná sehrála roli nervozita, šlo o první závod. Ani jsme neměli žádný ostrý kontrolní závod jako jiné týmy, takže to byla opravdu letošní soutěžní premiéra. Nezadařilo se, ale jedeme dál," dodal Holubec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy