Kolaps Davidové? Nezvládla to psychicky, rány šly daleko, vysvětluje trenér

mih mih
3. 12. 2018 7:19
Na tenhle start sezony bude chtít hodně rychle zapomenout. Markéta Davidová potopila naděje české smíšené biatlonové štafety v nedělním úvodním závodu Světového poháru dvěma trestnými koly. V Pokljuce tak Češi brali až 14. místo. Za vším zřejmě byla nervozita.
Markéta Davidová
Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

První úsek přitom rozběhla Veronika Vítková solidně. V závěru posledního kola jí sice došly síly, ale jednadvacetileté parťačce předávala na devátém místě s kontaktem na přední příčky. 

I rodačka z Janova nad Nisou běžela zpočátku výborně, průšvih přišel na střelnici. Nezkušenost v kombinaci s náhlým poryvem větru si vybraly svou daň. Od trestného kola ji po ležce nezachránila ani tři dobíjení.

"Myslím si, že to nezvládla psychicky. Strašně moc chtěla a vzešly z toho rány, které byly hodně daleko," nechal se slyšet pro web českého biatlonu asistent trenéra ženské reprezentace Jiří Holubec.

Rozhozená Davidová pak předvedla stejnou minelu i na stojce a nabrala tříminutovou ztrátu. Pozitivem u ní zůstala rychlost běhu. "Zvládla všechna tři kola ve vyrovnaném a zároveň vysokém tempu, neměla žádnou krizi," zhodnotil její výkon Holubec.

Tomáš Krupčík s Michalem Krčmářem už pak s mankem nemohli nic moc dělat, protože ztratili kontakt s první desítkou celkového pořadí. Pro prvního jmenovaného to byla v premiérovém startu ve smíšeném kvartetu cenná zkušenost.

"Ani jsem moc nevnímal, že jedu svoji premiéru v mixu ve Světovém poháru. Na trati to ještě bylo takové nemastné, neslané. Střelba byla takový standard, jen byla chyba, že jsem vstoje dobíjel napodruhé," nebál se kritiky na svou osobu Krupčík.

V sestavě nahradil nemocného Ondřeje Moravce, a tak byl rád, že vůbec startuje. "Mohl jsem prošťouchnout formu před dalšími závody. Každý závod se totiž počítá a zvláště v úvodu sezóny. Věřím, že to bude jen lepší a lepší, stejně jako moje pocity ze zdejší nadmořské výšky," uvedl.

Ve zlepšení českých výkonů věří i Vítková. "Nemám ze závodu špatný pocit a jsem přesvědčená, že forma půjde nahoru. Na sněhu jsme zatím lyžovali jen dva týdny, a tak ještě nejsme tolik rozježdění, ani rozzávodění."

Ukvapené závěry nechtějí dělat ani trenéři. "V tréninku žádný problém nebyl, střelba se našim dařila. Možná sehrála roli nervozita, šlo o první závod. Ani jsme neměli žádný ostrý kontrolní závod jako jiné týmy, takže to byla opravdu letošní soutěžní premiéra. Nezadařilo se, ale jedeme dál," dodal Holubec.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy