Trápí mě štítná žláza, přiznala Wiererová. Italky se v úvodu sezony biatlonu hledají

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 12. 2021 7:31
Ještě na jaře 2020 slavil italský ženský biatlon dvě závodnice v první desítce Světového poháru. Zatímco na trůnu kralovala Dorothea Wiererová, top 10 uzavírala Lisa Vittozziová. Nyní se na startu olympijské sezony trápí.
Dorothea Wiererová
Dorothea Wiererová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

První zastávka Světového poháru v Östersundu se italským biatlonistkám o víkendu vůbec nepovedla. Nejlepším místem bylo 13. místo Vittozziové, které i přes tři chyby na střelnici ubojovala ve vytrvalostním závodě.

Ve sprintu byly ve třetí a páté desítce konečného pořadí. "Trápím se na střelnici. Vím to. V letní přípravě jsem se snažila zrychlit práci se zbraní, ale teď nemám při střelbě ten správný pocit, musím na sobě ještě pracovat," řekla Vittozziová serveru fondoitalia.it.

To problémy Wiererové jsou mnohem hlubší. Zkušená šampionka Světového poháru měla během letní přípravy zdravotní problémy a ty se zřejmě přenáší i do závodů. Ve sprintu udělala jedinou chybu, na trati už manko nedohnala a skončila až na 23. místě.

"Kondičně jsem se dostala na nějakou úroveň a pak tělo řeklo ´stop´. Tři týdny nemůžu spát. Musím si odpočinout, stejné problémy jsem měla už loni a tehdy jsem udělala chybu, že jsem pokračovala v tréninku," uvedla v září.

Nyní už zřejmě ví, v čem je potíž. "Mám problémy se štítnou žlázou. Ve sprintu jsem se cítila ještě hůř než ve vytrvalostním závodě. Měla jsem těžké lyže. Chce to najít správný lék, tohle nebude otázka pár dní, ale spíš týdnů, než to vyřeším," musím být trpělivá," přiznala.

Ke zdravotním problémům se navíc přidaly i technické trable s malorážkou. "Byl problém se závěrkou. Před závodem jsme část zbraně vyměnili, ale ukázalo se, že to nebylo úplně řešení, strávila jsem na střelnici hodně času," stěžuje si.

Italská média už spekulují, zda je pro jednatřicetiletou biatlonistku letošní sezona poslední. Ona sama si chce ještě budoucnost rozmyslet. Mistryni světa a královně Světového poháru ale ještě jedna zlatá medaile chybí. Ta olympijská.

Už ve čtvrtek budou mít italské biatlonistky šanci napravit pokažený start do sezony, v Östersundu bude na programu další sprint.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy