Traktor pro Rybáře už je na cestě, Koukalová bude pokračovat i po OH, věří šéf českých biatlonistů

Sport Sport
27. 3. 2017 15:17
Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz v pondělí od 14:15 hodin odpovídal šéf českých biatlonistů Jiří Hamza. Vyjádřil se k ožehavým tématům kolem kauzy ruského dopingu, k budoucnosti českých reprezentantů i ke splněné sázce o traktor pro šéftrenéra Ondřeje Rybáře.
Chat: Ptali se šéfa biatlonistů Jiřího Hamzy
Rozhovor skončil
14:05
Přečíst si rozhovor

Praha - Mají reprezentanti svého psychologa a kdo všechno mu pomáhá v boji proti dopingu? Na podobné otázky v pondělí odpovídal čtenářům Aktuálně.cz šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

"V boji proti dopingu považujeme za největší partnery Francouze, Američany, Nory či Angličany. Ale podporu nám vyjadřuje většina federací. Co se týče Němců, petici boje proti dopingu podepsali, že se k tomu aktivně nevyjadřují je jejich právo," uvedl Hamza.

Častou otázkou čtenářů bylo, zda český tým má týmového psychologa, protože například v případě Lucie Charvátové by byl kvůli jejím minelám na střelnici potřeba.

"Lucka se musí naučit střílet, ne chodit k psychologovi. Takové služby nevyužíváme a ani o nich neuvažujeme," řekl.

Chat: Ptali se šéfa biatlonistů Jiřího Hamzy

Rozhovor skončil
27. 3. 2017
Ptá se: Helena Šaldová

Dobry den, jak se u Gabiny v lete projevovala krize, proc prisla demorivace pro dalsi zavodeni a jak jste ji motivovali?
Mate v tymu.byt externě psychologa? Diky a gratulace ke.krasne sezone.

Odpovídá: Jiří Hamza

Dobrý den všem, u každého přichází po sezoně trochu krize. Gábina prožila úžasnou sezonu, takže na ni dolehl tlak. Psychologa nemáme a ani neplánujeme.

27. 3. 2017
Ptá se: Jaroslav Čvančara

Dobrý den,

jak do týmu zapadá p. Koukal, který je vidět vždy v cíli jako první. Ostatní závodníci toto rodinné zázemí nemají, je opravdu Gábina tak specifická?

Odpovídá: Jiří Hamza

Je to manžel Gabči, takže není součástí týmu. Soukromí každého závodníka musíme plně respektovat. A to nejen závodníka, ale členů realizačního týmu.

27. 3. 2017
Ptá se: Rene

Dobry den, zajima mne, jaky je rozpocet ceske reprezentace. Dekuji at se dari.

Odpovídá: Jiří Hamza

Rozpočet biatlonového svazu je 80-100 milionů, podle výše investic.

27. 3. 2017
Ptá se: Radek Knespl

Dobrý den, předem gratuluji k vynikající sezoně.
Chci se vás zeptat zda znáte pan McLarena osobně a zda si jste jist, že zpráva o dopingu v Rusku je 100 % pravda?
Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů.

Odpovídá: Jiří Hamza

Osobně ho neznám, ale kdyby byla jen polovina z jeho zprávy pravda, tak to stačí.

27. 3. 2017
Ptá se: Sláva Křišta

Dobrý den, není obrovskou škodou pro český biatlon nevyužívat vyzávoděné kvóty maximálního možného počtu závodníků? Dnes díky tomu, že finance v biatlonu jsou díky závodníkům, kteří budou v dohledné době končit a mladších závodníků, kteří pak udělají podobné výsledky je opravdu málo na to aby dosáhli na podobné kvóty.
Výkony se současný český biatlon může řadit mezi ty nejlepší na světě, ale v zařazování nadějí do SP postupuje jinak jak ostatní velmoce. Když vemu v potaz to, kolik závodníků ve SP mají světové velmoci ve věku od 20 do 25, tak postupu našeho biatlonu nerozumím.
Vždy bych zaplakal, když slyším věty o tom, že závodník nemá zkušenosti ze závodů SP a že se musí prvně vyzávodit aby dosahoval lepších výsledků a přitom vím že už mu neni dávno 23 let a šanci ve SP téměř nedostává i když místo by tam bylo.
Až ta vyjetá místa tam mít nebudeme bude pozdě bycha honit.
Dnes nejde o finance a ani o počet členů realizačního týmu, protože přeci víme jak to bývalo před několika lety. Já si pamatuju doby, kdy 1 medaile za celou sezonu byl úspěch. Bylo by mi líto, kdyby se český bitalon k takovéto době vrátil.
Držím vám pěsti!

Odpovídá: Jiří Hamza

Snažíme se využívat kvóty smysluplně. Hlavní slovo mají trenéři, předčasné nasazení mladých závodníků do SP jim může spíše uškodit, protože vytrvalostní sportovci dozrávají až v pozdějším věku. Ale konečné rozhodnutí je vždy na trenérech.

27. 3. 2017
Ptá se: Tonda

Pane Hamzo,vadí vám doping i u finských,norských a dalších lyžařů,běžkařů,biatlonistů,nebo jen u Rusů ? Vadí vám,že i náš Bauer používá léky na astma,které "vylepšují" procento kyslíku v krvi ? VADÍ VÁM DOPING VE ŠPIČKOVÉ CYKLISTICE BĚŽNÝ ?!

Odpovídá: Jiří Hamza

My jsme se vyjadřovali ke konkrétním kauzám v biatlonu, postupovali bychom stejně i v případě, že by se podobné zprávy vynořily i u jiných národů. Jiné sporty komentovat nechci.

27. 3. 2017
Ptá se: Tamara Kopecká

Dobrý den, ráda sleduji biatlon a nedalo se nevšimnout, že si někteří sportovci občas postesknou, že nezvládli závod po psychické stránce. Proto by mne zajímalo, jak jejich psychická příprava probíhá. Například, zda využívají autoregulační techniky, vizualizace, ideomotorický trénink a další možné způsoby psychologické přípravy na výkon. Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jiří Hamza

Využíváme všechny pro nás dostupné a akceptovatelné prostředky pro přípravu, ale hlavní slovo mají opět trenéři, kteří individuálně řeší otázky psychiky s jednotlivými sportovci. Ale jak už jsem řekl, týmového psychologa nemáme. Ani neplánujeme.

27. 3. 2017
Ptá se: Mirek

Dobrý den.Kam se nám ztratila Jitka Landová.

Odpovídá: Jiří Hamza

Řeší zdravotní problémy, které řeší do dnešního dne. Uvidíme, jestli jí zdravotní stav umožní se vrátit do přípravy na další sezonu.

27. 3. 2017
Ptá se: Miloš Bičík

Dobrý den,
nejprve gratulace k tomu, kam se podařilo český biathlon za poslední roky dostat. Přenosy v televizi patří k tomu nejlepšímu, co lze ze sportu vidět.
Chtěl bych se zeptat, koho považujete za největší spojence českého týmu v boji proti organizovanému dopingu Ruska, mám na mysli ne jednotlivce, ale celé národní federace. Děkuji.

Odpovídá: Jiří Hamza

Určitě Francouze, Američany, Nory či Angličany. Ale podporu nám vyjadřuje velká většina federací.

27. 3. 2017
Ptá se: Jirka

Dobrý den pane Hamza, mám dotaz, zda máte v týmu mentálního kouče, kterého si přiděluje řada špičkových sportovců? Psychika je Alfou a Omegou, jak zvládnou tlak v jakékoliv situaci. Zvláště v přípravě na Olympiádu v Koreji příští rok. V minulé přípravě se psalo, že jste se zaměřili na střelbu a toužebný výsledek během letošních závodů se moc nedostavil. Převážně na střelnici to jsou nervy i pro diváky a fanoušky.

Odpovídá: Jiří Hamza

Na to už jsem odpověděl v předchozích otázkách.

27. 3. 2017
Ptá se: Kamil

Dobrý den, jak to vypadá se složením týmu pro příští sezonu, čekají nás fanoušky nějaké změny v trenérském nebo závodnickém týmu. Co například Jaroslav Soukup?

Odpovídá: Jiří Hamza

Změny se teprv plánují, samozřejmě že Jarda neměl dobré dvě poslední sezony, je si toho vědom, pořád je to náš první medailista z olympijských her, takže si poslední šanci ještě zaslouží. Takže na sobě musí ještě tvrdě zapracovat. Předpokládáme spíš rozšíření realizačního týmu o jednu osobu.

27. 3. 2017
Ptá se: Iva

Jen chci poděkovat za nádhernou sezónu. Přeji všem hodně zdraví. V příštím roce budeme moc držet palce, aby to na olympiádě cinkalo.Zdraví Iva z Brna

Odpovídá: Jiří Hamza

Jako skoro Brňák děkuji do Brna.

27. 3. 2017
Ptá se: Helena Gavulová

Dobrý den, jak je to s rivalitou mezi závodníky v týmu, jak se "ti neúspěšní dívají na ty úspěšnější", může se v budoucnu stát, že v rámci rivality si vytvoří každý závodník v reprezentaci svůj vlastní malý tým, jako je to u nás např. v sjezdovém lyžování..?

Odpovídá: Jiří Hamza

Pokud budu já prezident a Ondra Rybář šéftrenér, tak se to určitě nestane, pod jiným vedením to nemůžu garantovat. Myslím, že decentralizace přípravy je špatná cesta. Vzhledem k tomu, že v biatlonu je dobrá parta, tak si na tom dost zakládáme.

27. 3. 2017
Ptá se: Pavel

Dobrý den, už jste koupil šéftrenérovi ten traktor slíbený po zlatu Gábiny v Hochvilzenu? :))))

Odpovídá: Jiří Hamza

Ano, je na cestě. Dluhy ze sázek stejně jako z karet se musí platit.

27. 3. 2017
Ptá se: Květa

Dobrý den, co nyní čeká biatlonisty, než se opět rozjede sezona 2017/2018, bude příprava jiná, než předchozí roky, právě proto, že čeká sportovce olympiáda ? Děkuji moc za odpověď.

Jinak vám všem chci poděkovat za skvělou sezonu 2016/2017, bylo to fantastické. Viděla jsem opět všechny závody a dokonce jsem mohla být osobně u závěrečného z nich v norském Holmenkollenu.

Odpovídá: Jiří Hamza

Děkujeme za přání. Do prvního května mají závodníci volno a pak už vše bude směřovat k OH 2018, které jsou naším největším cílem za polední čtyři roky, protože olympijské zlato je to jediné, co český biatlon ještě nemá.

27. 3. 2017
Ptá se: Mirka

1.
Zaráží mě, že nikdo z německých biatlonistů se ke kauze dopingu dosud nevyjádřil. Jak to vnímáte Vy?

2.
Ruští závodníci na tiskovkách zásadně využívají služeb tlumočníků. Skutečně jsou tak špatně jazykově vybaveni nebo tak jen vyjadřují postoj, že mluvit anglicky nemají zapotřebí?
Děkuji a přeji hodně zdraví úspěchů všem závoďákům a celému realizačnímu týmu.Děláte nám hodně radosti, tak jen tak dál!

Odpovídá: Jiří Hamza

1. Většina německých závodníků petici boje proti dopingu podepsala. Jen se k tomu veřejně nevyjadřují a to je jejich právo.
2. Proč ruští závodníci nemluví anglicky na tiskových konferencích, to nevím. A díky za přání úspěchů.

27. 3. 2017
Ptá se: Vojta

Dobrý den, tak jak to bude s Gábi, skončí po olympiádě? :)

Odpovídá: Jiří Hamza

Já doufám a myslím si, že ne.

27. 3. 2017
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,

jak funguje spolupráce s běžeckým lyžováním, dělíte si například náklady na výchovu mladého sportovce? Předem díky a hodně úspěchů v dalších sezonách.

Odpovídá: Jiří Hamza

Oba svazy jsou úplně samostatné a každý si to dělá po své linii. Ale biatlon se jakékoli spolupráci nebrání. A nikdy nebránil.

27. 3. 2017
Ptá se: Jirka

Dobrý den, pane Hamzo, jakou pozici ve vašem boji proti dopingu zastávají funkcionáři francouzského, norského a německého svazu? Máte jejich podporu anebo by nejraději nechali vše "vyhnít" jako předseda IBU?
Díky a ať se daří i nadále nejen na poli sportovním, ale i funkcionářském!

Odpovídá: Jiří Hamza

Ta aféra nemůže vyhnít, ta se musí dořešit. Podporu federací určitě máme, ale ne každému se chce jít s kůží na trh. To už je trochu politika...

27. 3. 2017
Ptá se: Viktor Turek

Proč je u většiny našich takovou slabinou střelba ?

Odpovídá: Jiří Hamza

To je závod od závodu samozřejmě. Někdy nám to vyjde, někdy je to horší. Ale ve střelecké přípravě chceme před OH posílit. S tím může souviset i uvažované posílení realizačního týmu.

27. 3. 2017
Ptá se: Evžen

Dobrý den,

můžete mi prosím vysvětlit, co přičítáte tomu, že nejste moc oblíben.

Děkuji za odpověď
E.

Odpovídá: Jiří Hamza

Nepochopil jsem otázku.

27. 3. 2017
Ptá se: Tomáš Pokluda

Dobrý den, nejdříve gratulace k výsledkům biatlonu. Vynikají práce! :) Budete prosím pořizovat pro novou sezónu 2017/18 ten servisní kamión? Určitě by to byl krok vpřed. Jel / letěl by ale i na olympiádu do Jižní Koreje příští rok? Děkuji.

Odpovídá: Jiří Hamza

Kamion pořizovat budeme, ale nepoletí na olympiádu.

27. 3. 2017
Ptá se: Ivana Pokorná

Muzete nam prozradit ,zda uzivaji biatloniste nejakou specialni vyzivu nebo doplnky stravy nebo zda pouzivaji nejake prirodni preparaty podporujici vykon a regeneraci organismu?Dekuji.

Odpovídá: Jiří Hamza

Používáme všechny legální prostředky, které jsou na trhu a každý po poradě s lékaři a kondičními trenéry.

27. 3. 2017
Ptá se: Kača

Dobrý den, tak v první řadě velké gratulace ke všem dosavadním výsledkům! Chtěla bych se zeptat jak to vypadá s konáním MS místo Tumeně? Opravdu o to znovu nechcete usilovat? A pokud ne tak proč? Byla by to opět skvělá příležitost pro české fanoušky jak vidět své hrdiny v akci..

Odpovídá: Jiří Hamza

O MS 2021 opravdu usilovat nebudeme, protože jsme to už řekli, je to stanovisko vedení Českého svazu biatlonu a legitimní postoj ve vztahu k vyvíjející se kauze.

27. 3. 2017
Ptá se: Filip

Dobrý den,

myslíte si, že je v reálné, aby se z NMNM stal každoroční podnik Světového poháru?

V případě, že ano - v jakém časovém horizontu?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jiří Hamza

Myslím, že to reálné je už od příštího olympijského cyklu, uvidíme, jak se nám to podaří vyjednat.

27. 3. 2017
Ptá se: Přemysl Hoffmann

Dobrý den, pane Hamzo,
předně velká gratulace k letošním výsledkům! Přeji vám sportovcům a nám fanouškům, ať příští sezona vyjde minimálně stejně dobře...

Otázka:
Zřejmě i biatlonisté zaznamenali snahy Evropské komise o postupné odzbrojení všech občanů napříč Evropou. Myslím, že by bylo naivní myslet si, že tyto snahy skončí před branami sportovců - nakonec se jistě dotknou i biatlonu.
Co si o tom myslíte? Vadí vám toto tažení proti zbraním a nebo se už pomalu chystáte na přechod od malorážek k "laserovým ukazovátkům"?Jsou v této souvislosti plánovány nějaké kroky jak na úrovni IBU, tak i českého svazu?Děkuji

Odpovídá: Jiří Hamza

Zatím k tomu asi není dostatek informací, myslím, že je ten problém v našem prostředí zveličovaný. Uvidíme, jak se budu legislativa vyvíjet a budeme na to poté reagovat. Děkujeme za přání.

27. 3. 2017
Ptá se: Lucie

Proč se podle vás proti dopingu neozývají i další státy například Německo

Odpovídá: Jiří Hamza

Odpověď níže.

27. 3. 2017
Ptá se: Josef Soukup

Dobrý den, pane Hamzo,malá provokace: nebojí se Němci, že by Dahlmaierová nebyla "čistá" ?

Jinak největší respekt celému týmu a svazu.

Děkuji Vám všem

Odpovídá: Jiří Hamza

Laura je výjimečný závodník a jsem stoprocentně přesvědčen, že je čistá.

27. 3. 2017
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,

jak se díváte na " strkání hlavy do písku" před dopingem ze strany předsedy IBU Besseberga a nechcete sám kandidovat na jeho místo?

Proč zavrhujete práci s psychologem? Taková Lucie Charvátová už ho dávno měla mít. Možná by to pomohlo dost naší štafetě kdyby nejezdila ty trestná kola.
děkuji za odpověď

Odpovídá: Jiří Hamza

Pan Besseberg nejedná zcela operativně, z čehož plynou i problémy, které ve hnutí nastaly. Myslím si, že častou jsou informace, které má, používány účelově. Myslíme si, že změna na jeho postu by rozvoji biatlonu pomohla. I přesto, že má zásadní podíl na manažerském rozvoji biatlonu. Má kandidatura teď není vůbec otázkou. Uvidíme, co přinese čas. K druhé otázce: Lucka se musí naučit střílet, ne chodit k psychologovi.

27. 3. 2017
Ptá se: Pavel

Dobrý den pane Hamzo,
Předně obrovská gratulace za letošní odvedenou sezonu celému skvělému týmu. Uvažujete začlenit zpět do týmu Veronikou Zvařičovou a budete počítat pro novou sezonu i s Markétou Davidovou ?

Odpovídá: Jiří Hamza

Verča je zatím součástí B-týmu a zatím to tak zůstane, Markéta zase zůstane v juniorské kategorii. Ale uvidíme, jaká bude jejich výkonnost v sezoně a podle toho se rozhodneme, jestli pojednou na olympijské hry. Stejně jako u všech ostatních.

27. 3. 2017
Ptá se: Marek

Dobrý den pane Hamzo, nejdříve gratulace k úspěchům biatlonistů i celého realizačního teamu . Následující sezona 17/18 bude bez účasti NMNM ve sv.poháru. Je již známo, kdy se opět NMNM zučastní světového poháru, popřípadě MS? Děkuji

Odpovídá: Jiří Hamza

Nejpozději Světový pohár v prosinci 2018. Díky mockrát za všechny otázky a držte nám palce i v příštích sezonách. Jiří Hamza.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy