Češky už nekuňkají. Tiskovky v angličtině se ale natrénovat nedají, směje se Davidová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
13. 12. 2019 8:26
Sezonu začala skvěle. Po první biatlonové zastávce je Markéta Davidová na průběžném druhém místě Světového poháru. Nyní je před ní výzva v podobě závodů v Hochfilzenu, kde se Čechům obvykle moc nedaří a sama tu body ještě nikdy nezískala.
SP v Östersundu: Markéta Davidová
SP v Östersundu: Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Na trénincích mluví s koučem anglicky, sbírá pódiová umístění, ale na tiskové konference před desítkami novinářů z celého světa pořád ještě není zvyklá. Dvaadvacetiletá česká biatlonistka získala hned v úvodním závodu Světového poháru v Östersundu bronz a na otázky v cizím jazyce raději odpovídala co nejjednodušeji.

"Tohle se snad ani natrénovat nedá," uvedla v rozhovoru pro web českého biatlonu Davidová. I když se jazyková bariéra na trénincích s Norem Egilem Gjellandem po minulé sezoně prý uvolnila.

"Trvalo, než se člověk rozkoukal a našel slova, která potřebuje. Mně Egil strašně pomohl v tom, že jsem se rozmluvila. Už se nestydím mluvit se sportovci z jiných zemí. Dřív jsem jen tak kuňkala," přiznala její pokojová parťačka Eva Puskarčíková.

Davidová je po dvou individuálních závodech na průběžném druhém místě Světového poháru za královnou minulé sezony Dorotheou Wiererovou. Nyní ovšem přijde na řadu Hochfilzen, kde se českým biatlonistům pravidelně příliš nedaří.

Současná česká ženská jednička tu ještě nikdy nebodovala. Loni tu skončila ve sprintu až 62., a nedostala se tak ani do stíhačky.

Nejlepší výsledky tu z českých mužů zapisuje Michal Krčmář, ale i tak jsou to spíše jednotky bodů, které tu sbírá. 

"Měl jsem tady v posledních letech sice nejlepší výsledky z našeho týmu, ale asi ve druhé nebo ve třetí desítce. Už když jsem přišel do chlapů, tak se sem jezdilo s tím, že nám to tu moc nejde. Nedokážu říct, jestli je to třeba tím, že nám nesedí trať. Každý rok sem jezdíme s tím, že to chceme zlomit," přiznává Krčmář.

Pozitivní vzpomínky má odtud snad jen Lucie Charvátová, která si tu před čtyřmi lety dojela pro životní páté místo ve sprintu.

"Vzpomínám si na to, že bylo nádherné počasí. Když jsme sem přijeli, tak se ani nevědělo, zda se závody kvůli nedostatku sněhu pojedou. Nakonec sníh museli dovážet. Od rána bylo krásně, přimrzlo, ale všude kolem tratí byla tráva. Přijeli se na mě podívat rodiče a já si pak po závodě potřásala rukou se všemi těmi velkými jmény biatlonu," vzpomíná Charvátová.

V rakouském středisku, které se nachází ve vojenském středisku, se odjedou hned v pátek sprinty a o víkendu je doplní mužské a ženské stíhačky a štafety.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy