Vyčerpání trvá. Tělo mi dává najevo, abych změnila životní směr, říká Vítková

av av
11. 3. 2020 16:21
Hned na prvních závodech na konci listopadu ve švédském Östersundu organismus Veroniky Vítkové vypověděl službu. Biatlonistka se několikrát pokusila o návrat k plné zátěži, ale neúspěšně. Zdravotní problémy se vracejí, Vítková přišla o celou sezonu. Co bude dál?
Veronika Vítková s dětmi ze základní školy v Měříně.
Veronika Vítková s dětmi ze základní školy v Měříně. | Foto: Toyota ČR

Jednatřicetiletá olympijská medailistka se pomalu ocitá na životní křižovatce. O případném konci kariéry mluvit nechce a stále se aktivně pokouší o návrat k profesionálnímu sportu.

Na druhou stranu si však uvědomuje limity, které jí určuje vlastní tělo.

"Ve velkém biatlonu jsem byla dlouho a zřejmě mi tak tělo dává najevo, abych změnila svůj životní směr," naznačuje Vítková, že stát se může cokoli.

Na konkrétní důvody nepříjemných stavů vyčerpání nepřišli ani lékaři. "Příčinou je opotřebení mého těla," uvědomuje si biatlonistka. 

Sní o dalších závodech, ale nikoli za každou cenu. "Na jaře bych se ideálně chtěla vrátit, ale uvidíme, jak to půjde. Momentálně nejsem ve stavu, kdy bych to nějak lámala přes koleno," tvrdí.

Její zdravotní stav se v posledních měsících výrazně nezlepšuje. Na tělo se stále nemůže stoprocentně spolehnout.

"Zatím mám volnější režim. Nic nemusím, ale na druhou stranu se snažím pořád něco dělat. Když tělo povolí, tak jdu," říká v rozhovoru, který zprostředkovala Toyota coby partner Českého olympijského výboru.

Závod si chtěla zkusit v lednu, kdy startovala na Českém poháru v Jablonci nad Nisou. Naděje ale rychle pohasly.

"Nebyl tam ani kousek dynamiky, vůbec jsem nebyla schopna udělat něco s tempem, zrychlit. Jako bych celý závod odjela se zařazenou trojkou. K maximálnímu výkonu jsem se ani nepřiblížila, ale přitom jsem se brzy unavila," vysvětlovala tehdy a vyloučila návrat do Světového poháru. "V tomhle stavu tam nechci. Nemělo by to smysl, ani by to nebylo fér vůči týmu."

Vítková má nyní dostatek času na mimosportovní aktivity, a tak ve středu své zkušenosti předávala dětem na základní škole v Měříně. 

"Na dětech bylo vidět, že je to baví. Společně jsme si trénink užily. Mladým sportovcům bych hlavně doporučila dbát na své zdraví a poslouchat své tělo, aby se jim vyhýbala zranění," říká bronzová olympionička z Pchjongčchangu a členka bronzové smíšené štafety ze Soči.

Směrem k ochotě nastupující generace sportovat byla optimistická. 

"Z mého pohledu je to nahoru dolů. Jsou děti, které sednou k počítači nebo k mobilu a tráví čas doma, ale je i dost těch, kteří sportují rádi. Mám pocit, že se to začíná vracet k tomu, co jsme měli my, a chuť dětí k pohybu je a začíná je to bavit. To je hlavní," usmívá se Vítková.

Video: Vítková zš Měřín | Video: Toyota ČR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy