Taková nabídka se neodmítá, hlásí norská posila českého biatlonu. Je vyučený tesař a doma má 40 krav

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 6. 2018 12:41
Bývalý norský biatlonista Egil Gjelland už se na nové angažmá v trenérském týmu českých reprezentantek těší.
Egil Gjelland
Egil Gjelland | Foto: ČTK

Praha - Jako trenér žen posbíral tucet medailí ze světového šampionátu i velký křišťálový glóbus. Sám je bývalý norský biatlonista Egil Gjelland olympijským šampionem ze štafety z roku 2002. Nyní bude pomáhat k lepším výsledkům českým reprezentantkám.

"Nemohl jsem říct ne, taková nabídka se neodmítá, ta přichází jednou za život," řekl norskému deníku Verdens Gang čtyřiačtyřicetiletý trenér s tím, že se s vedením českého biatlonu zatím dohodl na zkušebním ročním angažmá.

Gjelland vedl norský ženský biatlonový tým čtyři roky a především díky Toře Bergerové posbíral spoustu úspěchů včetně triumfu v celkovém hodnocení Světového poháru. Na dva roky pak přesedlal k norským mužům. Na jaře 2016 už toho měl ale plné zuby.

"Je těžké pořád hledat motivaci a zůstávat pozitivní. Je těžké skloubit životní styl farmáře se čtyřiceti krávami s vykonáváním pozice ve vrcholovém sportu. Na zvířata vůbec nemám čas. Proto je lepší skončit," vysvětlit tehdy svůj konec vyučený tesař, který má doma velkou farmu.

Nyní už si ale zřejmě dostatečně odpočinul a je připravený opět naskočit do kolotoče závodů a soustředění.

"Neměl jsem v plánu znovu začínat, ale jak jednání pokračovala, vzbudilo to ve mně zájem. Teď se těším na to, že budu moci předávat své zkušenosti a že se budu moci sám učit z toho, čeho dosáhli v Česku."

Na nové svěřenkyně s Veronikou Vítkovou v čele se zjevně těší.

"Diskuze byly dlouhé, bylo to nahoru, dolů. Nebylo to okamžité rozhodnutí. Ale dospěl jsem k závěru, že je to natolik zajímavé, že to zkusím. Může být dobré se trochu seznámit s tím, co jiné biatlonové národy dělají, jak například hledají talenty. To byl ten impulz," uvedl.

Norská reprezentace sice také postrádá ženského trenéra, ale tam namířeno neměl. "Ne, od Norska jsem nedostal absolutně žádnou nabídku," prohlásil Gjelland.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy