reklama
 
 

Tak se překonává krize. Biatlonisté jsou zpět ve hře, ale varují: K euforii je daleko

6. 1. 2018 7:34
Biatlonoví fanoušci se na začátku ledna dočkali toužebně očekávaných úspěchů. Sezónní maximum si vylepšili hned čtyři reprezentanti.

Praha/Oberhof - "Radost máme, ale k nějaké euforii je ještě daleko." Vyjádření trenéra Zdeňka Vítka hovoří za vše. Český biatlonový tým si konečně může oddechnout.

Dva sprinty v Oberhofu přinesly to, na co ambiciózní Češi marně čekali v celé první třetině olympijské sezony. Veronika Vítková zajistila svým barvám první stupně vítězů.

O den později její úspěch podtrhli dosud nejlepšími výkony sezony devátý Michal Krčmář, jedenáctý Ondřej Moravec a čtyřiadvacátý Jaroslav Soukup.

K tomu připočtěme desáté místo Evy Puskarčíkové a máme tu hned několik důvodů k následujícímu tvrzení: Češi jsou venku z krize.

"Mám radost, jak se nám start do nového roku povedl a také z toho, že se dařilo ve sprintu i klukům. Snad byl pro ně trochu motivací i můj výkon. Ukázali, co umí," chválila sebe i kolegy Vítková, která se na stupně vítězů ve Světovém poháru postavila poprvé po bezmála třech letech.

Dvě klání v Duryňském lese demonstrovala to, v co už někteří po sérii nepřesvědčivých výkonů přestávali věřit. Příprava olympijské sezony je skutečně vystavěná tak, aby forma gradovala v lednu, potažmo v únoru. Češi jdou nahoru. Na střelnici jsou přesnější, na lyžích o něco rychlejší.

I nejzarytější pesimisté, nostalgicky vzpomínající na loňskou a předloňskou vítěznou jízdu v tuto chvíli provozu neschopné Gabriely Koukalové, museli v minulých dnech pocítit vlnu pozitivních pocitů.

"Pořád to jde nahoru. Lehce, pomalu. Ale vzestupná tendence tam je, takže musíme vydržet," hodnotil Ondřej Moravec. Fanoušky mohl těšit nejen jeho výkon, ale i přístup, jaký prokázal po povedeném závodě. Žádné velké uspokojení. Spíš touha být ještě lepší.

"Hodně mě mrzí jedna chyba, byla zbytečná a na střelnici jsem ztratil hodně času. A poslední kolo jsem jel jak kozel na ledě," vyjádřil se sebekriticky v rozhovoru pro Českou televizi. "Myslím, že se ještě víc rozjedu a v sobotu to bude lepší," dodal sebejistě.

I na těchto slovech je znát výrazná proměna nálady, kterou v uplynulých dnech prožil takřka celý tým.

"Jsem spokojený. Pomalu se blížíme tam, kde bychom chtěli být. Všichni cítíme, že přichází zlepšení," potvrdil Michal Krčmář.

Nejvyšší čas. Češi zastavili bodové strádání, které je odsouvalo z elitní desítky pořadí v Poháru národů. To je přitom klíčové pro právo nasadit do závodů pět závodníků, potažmo závodnic. Šéftrenér Ondřej Rybář už před vánočními svátky přiznal, že ztráta jednoho místa by pro reprezentační výběr znamenala citelnou nepříjemnost.

"Kluci v pátek podali parádní výkon. Elitní desítka by slušela nejen Michalovi, ale i Ondrovi. Jsem na druhou stranu rád, že se k této dvojici přidal též Jarda Soukup, který zaslouží pochvalu. V součtu to jsou velmi cenné body do Poháru národů," prohlásil kouč. 

Čeští muži poskočili na celkovou desátou pozici a ziskem 378 bodů byli v pátek třetí za suverénními Nory a Francouzi. Velký úspěch. Pro zajímavost, české ženy v pátek vyjely jen o bodík méně. V pořadí zemí zůstávají deváté, stáhly však ztrátu na Italky a především na osmé Švédky. 

Další nemalou porci bodů mohou členové národního týmu posbírat v sobotních stíhacích závodech. Ve hře bude sedm Čechů. Vítková, Puskarčíková, Jislová, Krčmář, Moravec, Soukup a Krupčík.

Závod žen začíná ve 12:15, představení mužů pak v 15:00. Český tým bude chtít potvrdit vzestup a připsat další úspěchy.

autor: Aleš Vávra | 6. 1. 2018 7:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama