Rusy už bych vrátil do hry, přiznává Hamza. Světový biatlon má novou ústavu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
23. 10. 2019 13:28
Snaha očistit biatlon v očích veřejnosti pokračuje. O víkendu se Světová biatlonová unie (IBU) sešla na kongresu v Mnichově, kde si odhlasovala novou ústavu, podle které se bude řídit. Šéf českého biatlonu a I. místopředseda IBU Jiří Hamza věří, že nyní odpadnou dostihy a tahanice o pořádání závodů.
Jiří Hamza
Jiří Hamza | Foto: Milan Kammermayer

Korupční skandály, dopingová kauza. Světový biatlon měl v poslední době na své pověsti co napravovat. A tak se nové vedení IBU rozhodlo svolat na uplynulý víkend kongres, na kterém ustanovilo novou konstituci, podle které bude následně fungovat. 

"Potřebovali jsme mít všechno správně legislativně nastavené. Je to ústava, která je jasně daná. Právničina převedená do sportovního prostředí. Výkonný výbor teď funguje úplně jinak. Není to one man show, každý víme, co máme dělat, každý máme své úkoly," řekl Aktuálně.cz Jiří Hamza.

Naráží tak na kontroverzního šéfa Nora Anderse Besseberga, kterého vyšetřovala policie kvůli korupci. Loni ho ve funkci vystřídal Švéd Olle Dahlin a šéf českého biatlonu mu děla prvního místopředsedu.

"Nikdo už teď nerozhoduje individuálně, všechno se řeší v nějakých skupinách a pak se teprve schvaluje na výboru," vysvětluje Hamza. 

IBU se snaží o transparentnost i v otázce antidopingového systému, aby se neopakovala situace podobná té s ruským dopingem.

"Celý rok fungovala antidopingová komise. Zpočátku jsme já a šéf Olle jezdili do Ruska na kontroly, teď už si to převzal někdo jiný v čele s právníkem. Ale komunikace s ruskou stranou probíhá. Systém je teď nastavený maximálně transparentně. Už by se něco takového nemělo stát," věří předseda českého biatlonového svazu.

Sám by už byl k ruským biatlonistům shovívavý. Přestože jejich federace podobně jako v dalších sportech stojí kvůli státem řízenému dopingu mimo organizační struktury.

"Rusové vznesli požadavek na plné členství, ale to u nás nemá šanci projít. I když nejen já, ale i další si myslíme, že už by ten smutný příběh měl skončit, ale to je spíš otázka na MOV," říká Hamza.  

Kongres také schválil, že mezi biatlonové federace rozdělí milion eur. "To je další podpora na rozvoj biatlonu. Dáváme 70 procent rozpočtu mezi federace a organizátory závodů, to je podle mě ojedinělá věc mezi sportovními uniemi," pochvaluje si. 

Podpora národních federací je jedním z hlavních pilířů nového strategického plánu, který IBU vytvořila. Ráda by udržela atraktivitu pro fanoušky a chce hledat cesty, jak biatlon ještě posunout.

"Každý si ve výboru držíme nějaký svůj zájem, mě zajímají peníze a marketing. Propaguju, abychom zavedli Světový pohár v letním biatlonu, protože mi to přijde důležité a podle mě nám to chybí," prozradil Hamza. 

Zdaleka ne na všem se ale účastníci kongresu v Mnichově shodli.

"Padl návrh, aby se diferenciovaly federace počtem hlasů, aby silnější měly dva a slabší jeden. To ale kongres neschválil. I já jsem toho názoru, že každá federace by měla mít jeden volební hlas a neměli bychom se rozdělovat na malé a velké nebo bohaté a chudé."

Víkendovým jednáním prošlo i to, že v roce 2021 budou závody v Novém Městě na Moravě až v březnu místo plánovaného února. Organizátoři tak vyjdou vstříc Pekingu, který chce mít Světový pohár přesně v době, kdy bude na stejném místě o rok později olympiáda.

"Bylo to předjednané a po našem souhlasu. Jsem rád, že kongresy už nebudou dostihy při kandidaturách. Budeme o tom v klidu diskutovat. Výkonný výbor pořadatele mistrovství světa navrhne a kongres bude jen schvalovat," dodal Hamza. 

Příští kongres IBU se bude konat v září příštího roku v Praze, kde se bude hlasovat o pořádání mistrovství světa 2024, o které by se mělo ucházet Nové Město.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
Další zprávy