Štvrtecký zažehl naději, kolegové žasnou. Vyvíjí na sebe tlak už tím, jak je rychlý

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 12. 2018 15:06
Stále ještě devatenáctiletý biatlonista využil svou šanci ve Světovém poháru a zaujal pozoruhodnými výkony. Jakub Štvrtecký na sebe okamžitě strhává pozornost podobnou té, s níž se musí vyrovnávat Markéta Davidová.
Jakub Štvrtecký.
Jakub Štvrtecký. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Už v minulé sezoně okusil atmosféru elitní biatlonové soutěže. Ve Světovém poháru dostal překvapivou šanci v březnu v norském Oslu. Nominaci zprvu považoval za žert, vzhledem k tomu, že v té době působil teprve prvním rokem mezi juniory.

Ve sprintu tehdy skončil osmdesátý a dalšího startu se nedočkal.

Tentokrát už jeho role epizodní není. Štvrtecký se v reprezentačním týmu rychle zabydluje. Po vydařeném vystoupení v Hochfilzenu je i v nominaci do Nového Města na Moravě.

Částečně kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům Tomáše Krupčíka, zároveň ale i díky tomu, co v Rakousku v uplynulých dnech předvedl.

Mladý biatlonista vzbudil pozornost už v létě roku 2017. Na mistrovství republiky v biatlonu na horských kolech tehdy proháněl největší národní hvězdy. Po dvě třetiny devítikilometrového klání vévodil startovnímu poli.

"Byl výkonností úplně jinde, prostě jsme mu nestačili," vyprávěl tehdy šokovaný Ondřej Moravec. Štvrtecký pak selhal na poslední střelecké položce, k jeho jménu už ale nenávratně přistála nálepka velké naděje českého biatlonu.

Po roce a půl ji závodník původem ze Vsetínska jen potvrzuje. 

V Hochfilzenu zaujal už ve sprintu, coby nejmladší člen celého startovního pole se po statečném výkonu jen těsně nevešel mezi šedesát postupujících do stíhačky.

Příležitost dostal i ve štafetě a svou roli zvládl s přehledem. Na druhém úseku vyčistil ležku, ve stoje sice třikrát dobíjel, ale trestnému kolu se vyhnul a předával na jedenáctém místě. Pomohl tak položit základ ke konečnému sedmému místu, nejlepšímu umístění české mužské štafety od Ruhpoldingu 2017.

"Zaslouží si pochvalu nejen za čistou ležku, ale i za stojku. Trochu mi zatrnulo při první ráně, která byla hodně daleko, ale nakonec to i se štěstím dorazil. Že je na tom dobře běžecky, to jsme věděli," okomentoval jeho výkon pro web českého biatlonu trenér Zdeněk Vítek.

Jeho kolegové ze štafety nešetřili chválou. Michal Krčmář mladého parťáka ocenil veřejně prostřednictvím sociální sítě. "Sedmé místo ve štafetě. Dobrá práce. Díky moc chlapi. Zvlášť před Kubou klobouk dolů! Zvládl to skvěle," napsal k sérii fotek, které umístil na Instagram.

Na téže platformě velebil zatím nejvýraznějšího zástupce své biatlonové generace velezkušený Michal Šlesingr: "Palec Kubovi za jeho štafetový debut, který zvládl výborně."

Štvrtecký bude od čtvrtku ve Vysočina aréně nově pod drobnohledem náročných fanoušků. Zázraky se ale jistě čekat nedají. Na místě bude spíše trpělivost a tolerance. "U tak mladého kluka nemůžete čekat, že to půjde hned," poznamenal Vítek.

Štvrtecký, člen biatlonového klubu z Letohradu, si podle kouče na sebe nakládá tlak sám, bez ohledu na okolí. "Vyvíjí na sebe tlak už jen tím, jak je rychlý. Ví, že když se trefí, tak bude vepředu."

Situace podobná té, v níž se nachází Markéta Davidová. Mladí rychlí běžci jsou nyní nositeli naděje na světlé zítřky. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK čeká ve čtvrtfinále Evropské ligy Schio

Basketbalistky USK Praha se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají se Schiem. Italskému celku ke konečné třetí příčce ve skupině B pomohlo kontumační vítězství nad Šoproní, která k poslednímu zápasu základní části odmítla nastoupit kvůli obavám z nákazy koronavirem.

USK do vyřazovací fáze prošel z druhého místa s bilancí dvanácti výher a dvou porážek, které mu připravil vítěz skupiny a obhájce titulu Jekatěrinburg. Pražanky ve středu v posledním kole vyhrály 89:65 v belgickém Braine, ale na soupeře pro čtvrtfinále si musely počkat až do rozhodnutí evropské sekce FIBA.

Další zprávy