Štvrtecký o své pohádce: Před rokem bych to bral jako vtip. Ale stalo se

Aleš Vávra Aleš Vávra
21. 12. 2018 6:01
Páteční dvacáté narozeniny oslavil benjamínek české biatlonové reprezentace už ve čtvrtek. Ve sprintu potvrdil svůj velký potenciál a po postupu do stíhacího závodu zářil štěstím.
Šťastný Jakub Štvrtecký po čtvrtečním sprintu.
Šťastný Jakub Štvrtecký po čtvrtečním sprintu. | Foto: Petr Paseka

"Kdyby mi před rokem někdo řekl, že budu závodit Světový pohár v Novém Městě na Moravě, bral bych to jako vtip," popisoval Jakub Štvrtecký své emoce s pohledem upřeným na natřískané tribuny Vysočina arény.

Před pěti lety při světovém šampionátu, i před dvěma lety při nezapomenutelném klání Světového poháru ozdobeném zlatým úspěchem Gabriely Koukalové, byl mezi diváky. Prožíval bitvy reprezentantů a snil o tom, že jednou bude stát na jejich místě.

Dočkal se překvapivě brzy.

"Ani nevím jak, ale prostě se to stalo. A já jsem za to samozřejmě moc rád," hlásil po premiérovém vystoupení před domácím publikem. Dvaadvacet tisíc lidí hnalo mladou kometu dopředu. Úspěšně.

Štvrtecký působil na trati velmi energickým dojmem, z celého startovního pole bylo jen pětadvacet biatlonistů rychlejších, než v tu chvíli stále ještě teenager ze Vsetína.

První střelbu v leže zvládl Štvrtecký fenomenálně. Ve stoje ale přišel problém. 

"Druhý náboj jsem si vyhodil a pak ho musel ručně nabíjet. Zasekl jsem se tam. A snad ještě víc mě mrzí první rána, myslím si, že nebyla tak daleko," hodnotil nevydařenou položku se dvěma chybami.

Odmítl, že by selhání zapříčinil nedostatek zkušeností. "To si nemyslím. Spíš zbrklost, to se prostě stane. Byla to banální chyba." Nebral ji ani jako následek složitého soustředění s tisícovkami očí v zádech. "Na střelnici jsem ten dav moc nevnímal, jsem spokojený s tím, jak jsem to dokázal dostat z hlavy," pochválil se Štvrtecký.

I přes nezdar na stojce zajel životní výsledek. V březnu při své premiéře v Oslu skončil osmdesátý, před týdnem v Hochfilzenu jednašedesátý. Tentokrát mu ve výsledkové listině patřilo 48. místo: "To je vážně super. Jsem šťastný, že si tady mohu ještě zazávodit před tolika lidmi."

Jeho plán na sobotní stíhací závod neobsahuje žádné zbytečné složitosti. "Uvidíme, jsou to čtyři střelby. Hlavně něco trefit a solidně zajet," poznamenal s úsměvem. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut. Za války ho za pomoc Židům věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté. Bylo mu 104 let.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Krčmář odpočíval a česká biatlonová štafeta dojela v Anterselvě patnáctá

Čeští biatlonisté bez své jasné jedničky Michala Krčmáře, který dostal po náročném programu volno, obsadili v posledním štafetovém závodu před olympijskými hrami 15. místo. Naděje na lepší výsledek týmu sebral hned na prvním úseku Mikuláš Karlík, neboť po trestném kole jel v závěru startovního pole. Vyhráli suverénně Norové.

Karlík v prvním kole zlomil hůl, což jej ovlivnilo při následné úvodní střelbě. "Zbytečně jsem si ukopl hůlku, pak nad tím přemýšlel a na ležce neudělal nic, co jsem měl. Jsem na sebe naštvaný," řekl České televizi. Po trestném kole Karlík klesl na poslední 24. pozici a na ní s velkou ztrátou také předával Milanu Žemličkovi.

Ten na střelnici nezaváhal, štafetu vytáhl a předával devatenáctý s mankem už téměř tří minut. Jakub Štvrtecký třikrát dobíjel a vyslal Adama Václavíka na trať z 17. místa. Český finišman si úsek protáhl po chybné ráně také o 150 metrů a doběhl patnáctý, předposlední ze štafet, které nebyly dostiženy o kolo. Odstup od Norů v cíli narostl na více než pět a půl minuty.

Češti si připsali 15. pozici v této sezoně po 11., 9. a 18. místě, vždy absolvovali minimálně jeden trestný okruh. Norové vyhráli i třetí týmový závod, do něhož nastoupili. Druzí byli o bezmála dvě minuty pomalejší Rusové, třetí Němci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy