SP v biatlonu • Kontiolahti • 13:15

Vytrvalostní závod žen

Konečné pořadí:

1. Hanna Öbergová, SWE (1) - 43:53.8
2. Ingrid Landmark Tandrevoldová, NOR (0) +36.5
3. Liza Vittozziová, ITA (1) +39.7
...
7. Markéta Davidová, CZE (2) +1:37.6
22. Tereza Voborníková, CZE (1) +3:18.8
39. Eliška Václavíková, CZE (1) +4:35.0
54. Jessica Jislová, CZE (3) +6:09.1
79. Lucie Charvátová, CZE (7) +9:15.5

Hezké odpoledne, vítejte u on-line přenosu z vytrvalostního závodu biatlonistek v rámci Světového poháru z Kontiolahti. Závod začíná ve středu 30. listopadu v 13:15.

Nová sezona Světového poháru v biatlonu se rozběhla včerejším mužským vytrvalostním závodem na 20 kilometrů. Dnes čeká 15 kilometrů dlouhý individuál ženy.

Na trať ve finském Kontiolahti vyrazí postupně i pět Češek. Jako první Jessica Jislová (číslo 24, start ve 13:27), pak Markéta Davidová (28, 13:29), Tereza Voborníková (41, 13:35:30), Lucie Charvátová (54, 13:42) a Eliška Václavíková (94, 13:57:30).

Včerejší závod mužů opanoval Švéd Martin Ponsiluoma. Nejlepší z Čechů Michal Krčmář vstoupil do nového ročníku solidním třináctým místem.

Na startu ženského závodu dnes chybí dvě zvučná jména dvou posledních vítězek Světového poháru, Norky Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová. Nadále platí kvůli válce na Ukrajině zákaz pro ruské a běloruské závodnice.

Do závodu vyrazí nakonec 91 biatlonistek. Původně jich mělo být 96, ale u pěti závodnic svítí v systému zkratka DNS, čili "nebude startovat". Hned s jedničkou se vydá na trať jedna z favoritek, Italka Dorothea Wiererová. Dále nechybí švédské sestry Elvira (16) a Hanna (31) Öbergovy, Rakušanka Lisa Theresa Hauserová (18) nebo Němka Denise Herrmannová-Wicková (11).

Šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář je na prahu nové sezony vyloženě optimistický. O Markétě Davidové, desáté ženě minulého ročníku SP, řekl, že "vykazuje výkonnost nejvyšší úrovně a máme se v jejím podání na co těšit".

Před rokem v Östersundu otevřela Davidová sezonu právě ve vytrvalostním závodu vítězstvím. V lednu v Anterselvě skončila v druhém individuálu šestá, což ji v celkovém hodnocení disciplíny stačilo k zisku malého křišťálového glóbu. Češka se tak i dnes řadí mezi favoritky. Také na olympiádě v Pekingu byla pětadvacetiletá rodačka z Jablonce nad Nisou v tomto závodě šestá.

Novým členem českého týmu se stal i bývalý střelec Matt Emmons.

Pro úplnost připomeňme, že vytrvalostní závod zahrnuje čtyři střelecké položky (ležka, stojka, ležka, stojka) a za každý netrefený terč se závodnicím přičítá trestná minuta.

Závod právě odstartoval.

Na trati už jsou Italka Dorothea Wiererová, vítězka vytrvalostního závodu v Kontiolahti z roku 2020, Švýcarka Elisa Gasparinová a Linn Perssonová ze Švédska. Na úvod velmi silná trojka.

Startují další závodnice, třeba se sedmičkou favorizovaná Francouzka Anais Chevalierová-Bouchetová, stříbrná medailistka z Pekingu v této disciplíně.

Zajímavý údaj z prvního mezičasu ve vzdálenosti 1,3 kilometru od startu. Finka Mari Ederová je tam o více než devět sekund rychlejší než Wiererová.

Denise Herrmannová-Wicková se po minulé sezoně oženila, vzala si německého běžce na lyžích. Teď už se pere s finskou tratí.

Ederová rozběhla závod opravdu rychle, poráží zatím i Herrmannovou-Wickovou. Mezitím odstartovala mladší ze švédských sester, Elvira Öbergová.

Poslední rána se štěstím, ale jinak se Wiererová první střelecká položka skvěle povedla. Svižná nula a odjezd pryč.

Všech pět prvních závodnic zaznamenalo první střelbu s nulou. Domácí Ederová vede o pět sekund před Wiererovou.

Jessica Jislová jako první z Češek odstartovala do závodu. Už za dvě minutky se vydá na trať také Markéta Davidová.

První zaváhání na střelnici. Chevalierová-Bouchetová minula jednou, Polka Kamila Žuková dokonce dvakrát.

Olympijská šampionka z individuálu Herrmannová-Wicková zastřílela čistě a vklínila se na průběžné druhé místo mezi Ederovou a Wiererovou.

Davidová rozběhla závod velmi dobře, na prvním mezičasu ztrácí na čelo jen tři sekundy. Jislová zaostává o dalších pět.

Elvira Öbergová přebírá vedení na první střelecké položce. Zatím válcuje soupeřky na trati a má k dobru už dvanáct sekund.

První závodnice už mají za sebou druhou střelbu, tedy stojku. Zatímco Wiererová chybovala, Elisa Gasparinová, Perssonová i Ederová mají zápis 0+0. Pro Finku to znamená vedení o více než patnáct sekund.

Jislová zastřílela vleže čistě a rychle. Výborná položka a průběžné třinácté místo pro českou stálici. Ztráta 35 sekund však znamená pomalejší běh.

V červeném dresu vítězky hodnocení individuálu z minulé sezony už přijíždí na první střeleckou položku i Davidová.

Skvělá střelba od Markéty Davidové. Bylo to pět centrových ran a na mezičasu při odjezdu ze střelnice ztrácí jen dvanáct sekund.

Také Hanna Öbergová zahájila závod po vzoru sestry čistou střelbou a obě se po první střelecké položce seřadily na čele.

Takto nyní vypadá průběžné pořadí po druhé střelbě:

1. Mari Ederová (Finsko)

2. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +4.1

3. Linn Perssonová (Švédsko) +15.8

4. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +27.9

5. Vanessa Voigtová (Německo) +32.4.

V závodě už jsou i další dvě Češky Tereza Voborníková a Lucie Charvátová.

Ederová si odstřelila dobře rozjetý závod třemi chybami na třetí střelecké položce. Wiererová tam zastřílela čistě, ale vede Perssonová s třemi nulami.

Zatímco Voborníková předvedla čistou první střelbu, Jislová při druhé zastávce na střelnici dvakrát chybovala. To bude propad.

Davidová střílela za 23,6 sekundy. Byla to hodně rychlá stojka, bohužel s jedním omylem. To zatím stačí na devátou příčku.

Pořadí po druhé střelbě se změnilo takto:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Mari Ederová (Finsko) +24.7

3. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +28.8

10. Markéta Davidová (Česko) +1:17.0

25. Jessica Jislová (Česko) +3:35.0.

Na třetí střelbě se docela dost chybuje, a tak drží Davidová s jednou chybou stále naději na dobrý výsledek. Za předpokladu, že vleže zastřílí čistě.

Lucie Charvátová zahájila s jednou chybou, ztrácí přes minutu a půl.

Wiererová už má za sebou čtvrtou střeleckou položku. Ale s celkovou bilancí 0+1+0+3 nebude stačit na žádný zářný výsledek.

Tandrevoldová zastřílela potřetí čistě a řadí se na druhé místo za vedoucí Švédku Perssonovou. Tady je naopak zaděláno na skvělé umístění.

Perssonová si pokazila zápis až na poslední střelecké položce. Po třech nulách zapsala dvě chyby.

Voborníková zastřílela podruhé čistě a je z toho pěkné průběžné čtrnácté místo. Za chvilku odstartuje do závodu poslední Češka Eliška Václavíková, za svobodna Teplá.

První trojka po třetí střelbě vypadá takto:

1. Linn Perssonová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +19.2

3. Vanessa Voigtová (Německo) +24.3.

A Markéta Davidová se díky nule řadí na čtvrté místo po třech střelbách. S bilancí 0+1+0 ztrácí na Perssonovou přes půl minuty.

Jislová naopak udělala další chybu a boj o body se jí ztížil.

Pozor, důležité události na střelnici. Hanna Öbergová zapsala třetí nulu a předskočila v pořadí po třech střelbách krajanku Perssonovou téměř o minutu. Čtyři nuly už má na kontě Němka Voigtová, vůbec jako první závodnice, a při odjezdu z poslední střelecké položky vede ona.

Tři nuly má Francouzka Julia Simonová a odsouvá Davidovou na průběžnou šestou příčku.

Nemilá zpráva ze stojky, kde doslova vybouchla Charvátová. Udělala čtyři chyby a s bilancí 1+4 jede momentálně poslední.

Na poslední střeleckou položku vestoje za chvíli přijede Davidová, ale ještě předtím se tam pořadí proměnilo následovně:

1. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko)

2. Vanessa Voigtová (Německo) +26.8

3. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +1:09.2.

Parádní představení Terezy Voborníkové. Nedávná juniorská mistryně světa je po třech nulách na dvanáctém místě.

Rychlopalba Markéty Davidové, bohužel s omylem na závěr. Tohle bude mrzet. Průběžně je sice třetí, ale zcela určitě přijde po příjezdu dalších biatlonistek propad.

Je hořké, že Davidová po čtvrté střelbě ztrácí na čelo minutu. Pokud by Češka trefila poslední ránu, byla by ve hře o stupně vítězů.

Vyhraje Hanna Öbergová? V tuto chvíli je na nejlepší cestě. Sice také jednou chybovala při poslední střelbě, ale je to její jediný omyl v závodě. Vede o půl minuty před Tandrevoldovou.

Poslední Češka v závodě Eliška Václavíková zahájila nulou.

Do pořadí po poslední střelecké položce promluvila Italka. První pětka tam momentálně vypadá takto:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +29.2

3. Liza Vittozziová (Itálie) +37.1

4. Vanessa Voigtová (Německo) +56.0

5. Julia Simonová (Francie) +1:04.4

7. Markéta Davidová (Česko) +1:30.3

26. Jessica Jislová (Česko) +5:18.3.

Davidová se sice v posledním okruhu propadla za Herrmannovou-Wickovou, ale stále bojuje o umístění v první desítce.

Markéta Davidová dojela do cíle zatím na čtvrtém místě.

Obrovská škoda také pro Terezu Voborníkovou. Stejně jako Davidová minula na poslední položce pátým výstřelem. Pro mladou Češku je to jediná chyba v celém závodě, zatím to stačí na patnáctou pozici.

Jessica Jislová dnes na body nejspíš nedosáhne. Se třemi chybami je v cíli průběžně až třiadvacátá.

Hanna Öbergová je v cíli a vede o 36,5 sekundy před druhou Tandrevoldovou. Bronzovou příčku aktuálně drží Vittozziová.

Aktuální pořadí v cíli:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +36.5

3. Liza Vittozziová (Itálie) +39.7

4. Vanessa Voigtová (Německo) +1:00.5

5. Julia Simonová (Francie) +1:11.9

6. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +1:31.4

7. Markéta Davidová (Česko) +1:37.6

8. Paulína Bátovská-Fialková (Slovensko) +1:39.7

9. Elvira Öbergová (Švédsko) +2:07.6

10. Lotte Lieová (Belgie) +2:08.1

32. Jessica Jislová (Česko) +6:09.1

Velká kuriozita na střelnici. Ivona Fialková na čtvrté střelnice pálila do vedlejšího terče, takže se jí do výsledků zapsalo pět chyb. Slovenka je rázem poslední, zatímco její sestře Paulíně patří v cíli pěkné osmé místo.

Tereza Voborníková je v cíli na osmnáctém místě. Z toho by měl být velmi solidní bodovaný výsledek pro mladou Češku, která chybovala až poslední ranou.

Poslední Češka v závodě Eliška Václavíková si zatím nevede špatně. Po třech střelbách je s jednou chybou na 39. místě. Lucie Charvátová je po čtyřech střelbách se sedmi omyly až šedesátá.

Markéta Davidová už by se ze sedmého místa propadnout neměla.

Aktuální pořadí v cíli:

1. Hanna Öbergová (Švédsko)

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Norsko) +36.5

3. Liza Vittozziová (Itálie) +39.7

4. Vanessa Voigtová (Německo) +1:00.5

5. Julia Simonová (Francie) +1:11.9

6. Denise Herrmannová-Wicková (Německo) +1:31.4

7. Markéta Davidová (Česko) +1:37.6

8. Paulína Bátovská-Fialková (Slovensko) +1:39.7

9. Elvira Öbergová (Švédsko) +2:07.6

10. Lotte Lieová (Belgie) +2:08.1

21. Tereza Voborníková (Česko) +3:18.8

46. Jessica Jislová (Česko) +6:09.1

56. Lucie Charvátová (Česko) +9:15.5.

Výborná zpráva, o body jede také Eliška Václavíková. Čtvrtou střelbu zvládla čistě a celkově s jednou chybou odjížděla ze střelnice na 33. místě.

Pořadí v první desítce už se po dojezdu posledních závodnic nezměnilo. Zvítězila tedy Hanna Öbergová ze Švédska před Norkou Ingrid Landmark Tandrevoldovou a Italkou Lizou Vittozziovou.

Markéta Davidová rozjela sezonu sedmým místem, bodovaly i dvaadvacátá Tereza Voborníková a devětatřicátá Eliška Václavíková. Pro obě to znamená kariérní maxima ve Světovém poháru. Jessica Jislová (54.) a Lucie Charvátová (79.) skončily v poli poražených.

Zítra bude program v Kontiolahti pokračovat štafetami. Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji vám hezký zbytek dne.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy