Smíšená štafeta zná nominaci. Pojede se v obráceném pořadí, finišovat bude Charvátová

ČTK ČTK
9. 2. 2021 17:13
Čeští biatlonisté budou na úvod mistrovství světa v Pokljuce obhajovat bronzovou medaili ve smíšené štafetě v sestavě Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Markéta Davidová a Lucie Charvátová. Ta nahradí loňskou členku týmu Evu Puskarčíkovou i proto, že jednotlivé úseky budou o 1,5 kilometru delší a tentokrát jako první vyrazí na trať muži.
Lucie Charvátová dostala na úvod MS přednost před Puskarčíkovou a Jislovou.
Lucie Charvátová dostala na úvod MS přednost před Puskarčíkovou a Jislovou. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

"Je to úplně jiná štafeta tím, že se jede v obráceném pořadí a na delší vzdálenost. Je velký rozdíl jet šest kilometrů nebo 7,5 kilometru. Lucka je v dobré formě. Celou zimu vidíme, že je na tom běžecky dobře," uvedl trenér českých biatlonistek Egil Gjelland na svazovém webu.

Charvátová zatím smíšenou štafetu neběžela ani ve Světovém poháru. V ženských štafetách několikrát střelecky selhala. "Samozřejmě je to trochu risk, když se podíváte do historie. Ale tahle štafeta bude úplně jiná. V minulosti se Lucce ve štafetách nedařilo, ale musíme se dívat dopředu," prohlásil Gjelland.

"Když se podíváme na běžecké časy ve sprintech během celé sezony, tak je to jednoduché. Lucie je rychlejší než Jessica i Eva," konstatoval norský kouč. Loni na MS v Anterselvě se Charvátová blýskla ve sprintu třetím místem. "Lucka pro nás může získat minutu, když předvede to nejlepší. Věřím, že to zvládne. Pak může štafeta dosáhnout na hodně dobrý výsledek," řekl Gjelland.

Smíšená štafeta čeká Charvátovou poprvé od mistrovství Evropy v roce 2018. O svém startu ve středečním závodu v Pokljuce se od trenérů dozvěděla v pondělí večer. "Byla trochu překvapená, že jsme jí to navrhli. Ale je tu pro to, aby závodila a předvedla to nejlepší, co v ní je. Věřím, že to zvládne," dodal trenér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy