Poslední ránu tlačila myšlenkami. Davidová je mistryní světa ve vytrvalostním závodě

Podívejte se na fotogalerii ze závodu.
Po bezchybné střelbě a druhému nejrychlejšímu běhu vyhrála o 27,9 sekundy před olympijskou vítězku Hannou Öbergovou ze Švédska.
Čtyřiadvacetiletá biatlonistka získala pro Česko první světový titul od Hochfilzenu 2017. Tehdy byla Gabriela Koukalová zlatá ve sprintu.
Davidová si maximálně vynahradila nezdary z minulého týdne
Vůbec poprvé v sezoně vyčistila všechny terče, navíc se jí to podařilo ve čtyřpoložkovém závodě
Aktualizováno 16. 2. 2021 14:26
Biatlonistka Markéta Davidová je mistryní světa ve vytrvalostním závodě. Na šampionátu v Pokljuce dnes po bezchybné střelbě a druhému nejrychlejšímu běhu vyhrála o 27,9 sekundy před olympijskou vítězkou Hannou Öbergovou ze Švédska.

Čtyřiadvacetiletá biatlonistka, která se ve sprintu i ve stíhačce střelecky trápila, tak získala pro Česko první světový titul od Hochfilzenu 2017. Tehdy byla Gabriela Koukalová zlatá ve sprintu.

Davidová dnes maximálně vynahradila nezdary z minulého týdne. Vůbec poprvé v sezoně vyčistila všechny terče, navíc se jí to podařilo ve čtyřpoložkovém závodě.

"Mistryně světa? To zní dobře. Ale furt tomu moc nevěřím. Měla jsem sakra štěstí, padaly mi dobré kalibry. Je to jeden závod, nechci to teď vychvalovat a pak o víkendu zase brečet," zůstala skromná Davidová v rozhovoru pro ČT sport.

Zároveň ale dodala, že se po pokažených závodech z minulého týdne střelbě hodně věnovala. "S trenérem Egilem Gjellandem jsme měli včera suchou přípravu, snažil se mi něco poradit a já si to nějak srovnala v hlavě," přiznala.

Proboha, ještě poslední terč

Pokljuka, kde v prosinci 2018 díky třetímu místu ve vytrvalostním závodě získala první medaili ve Světovém poháru, jí přinesla životní úspěch. Seniorským titulem navázala na juniorské zlato ze stíhačky z roku 2018.

Vytrvalostní závod je úspěšnou českou disciplínou. Světové tituly v ní získali v roce 2003 Kateřina Holubcová a v roce 2005 Roman Dostál. Dnes na ně navázala Davidová, která se postarala o vůbec první českou medaili v tomto ročníku Světového poháru.

V elitním seriálu před dnešním triumfem vyhrála Davidová jen jednou, před dvěma lety v Anterselvě. Po loňském bronzu ve smíšené štafetě získala první individuální medaili na MS.

"Před poslední střelbou jsem byla klidná, ale když jsem trefila devatenáctý terč, tak jsem si říkala, proboha, teď musím trefit ten poslední. Takže jsem byla trochu nervózní. Asi jsem tu střelu do terče nějak dotlačila myšlenkami," prohlásila Davidová po závodě.

Češky čeká ještě štafeta

Za Davidovou a Öbergovou skončila třetí Norka Ingrid Landmark Tandrevoldová, která na českou reprezentantkou ztratila více než minutu. Naopak se nedařilo dosavadní královně šampionátu Tirill Eckhoffové, jež se čtyřmi chybami skončila třiadvacátá.

Z dalších českých reprezentantek rozjela závod skvěle Lucie Charvátová a po první střelbě dokonce vedla. Pak ale nasbírala celkem pět chyb a obsadila 48. příčku. Lépe si vedla Eva Puskarčíková, jež s jednou chybou doplatila na pomalý běh a skončila sedmatřicátá. Jessica Jislová obsadila 64. příčku.

Davidová doufá, že to ještě není konec. "Jsem za tenhle výsledek hrozně ráda, ale věřím, že ještě s holkami ve štafetě ukážeme, že střílet umíme, že jsme se neflákaly," dodala.

Moje místo: Markéta Davidová (biatlonistka) | Video: redbull.cz

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko) - vytrvalostní závod:

Ženy (15 km):

1. Davidová (ČR) 42:27,7 (0 trest. minut), 2. H. Öbergová (Švéd.) -27,9 (1), 3. Tadrevoldová (Nor.) -1:04,0 (1), 4. Hauserová (Rak.) -1:52,2 (2), 5. Mironovová (Rus.) -2:05,8 (2), 6. S. Gasparinová (Švýc.) -2:09,6 (2), 7. Preussová (Něm.) -2,14,4 (2), 8. Cadurischová (Švýc.) -2:15,2 (1), 9. Wiererová (It.) -2:20,2 (2), 10. Schwaigerová (Rak.) -2,20,8 (1), …37. Puskarčíková -4:24,8 (1), 48. Charvátová -5:08,9 (5), 64. Jislová (všechny ČR) -5:41,7 (3)

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Hauserová a Wiererová obě 103 b., 3. H. Öbergová 90, 4. Džymová (Ukr.) 85, 5. Davidová 80, 6. Herrmannová (Něm.) 80, …63. Puskarčíková 4, 66. Jislová 1.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. Eckoffová (Nor.) 755, 2. H. Öbergová 729, 3. Röiselandová (Nor.) 716, 4. Hauserová 619, 5. Wiererová 605, 6. Preussová 600, …10. Davidová 473, 58. Puskarčíková 44, 61. Charvátová 37, 72. Jislová 21.