Jsou bez medailí a ministr sportu zuří. Ruský biatlon prožívá nevídanou krizi

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 1. 2021 9:48
Jako by nestačilo, že kvůli táhnoucí se dopingové aféře jsou v nemilosti veřejnosti. Teď se ruským biatlonistům klíží reprezentace i zevnitř. Už neuvěřitelných 39 závodů nezískali medaili, ministr sportu nešetří kritikou trenérů a největší hvězda Alexandr Loginov raději trénuje sám.
Ruský biatlonista Alexander Loginov na MS 2020
Ruský biatlonista Alexander Loginov na MS 2020 | Foto: Reuters

Naposledy loni v únoru ještě na mistrovství světa v Anterselvě se ruští fanoušci mohli radovat z toho, že se jejich závodník ocitl na stupních vítězů v biatlonovém závodě. Od té doby se před nimi pokladnice s cennými kovy zamkla a trápí je nekončící krize. 

Mezi muži je v letošním průběžném hodnocení sezony nejlepším Rusem Alexandr Loginov, kterému patří v žebříčku až 15. příčka, mezi ženami je situace ještě tragičtější, nejvíc bodů dosud posbírala až 26. v pořadí Irina Kazakevičová. 

"Je to katastrofální situace. Jsou to samozřejmě systémové chyby v přípravě. Měli bychom si na jaře promluvit o kvalifikaci trenérů i o dispozicích sportovců. Měl by přijít nový šéftrenér i prezident svazu. Teď neexistuje jedno řešení, kterým spasíme ruský biatlon," řekl agentuře Tass ruský ministr sportu Oleg Matycin.

Současný šéf ruské biatlonové unie Viktor Majgurov prosí na dálku fanoušky i ministra o trpělivost, trenér národního týmu Valerij Polchovskij zase věří, že už tento víkend v Oberhofu se forma jeho svěřenců začne obracet k lepšímu.

"Saša Loginov už zase našel sílu, před dalšími závody je důvod k optimismu," prohlásil kouč, který bude snažení biatlonistů sledovat jen u televize, protože byl pozitivně testován na koronavirus.

Rozpaky ale v ruské reprezentaci budí i fakt, že Loginov netrénuje s národním týmem, ale připravuje se individuálně.

"Odjel na vlastní soustředění do Saratova z osobních důvodů a my jsme jeho rozhodnutí respektovali. Podstatné je, že jde jeho forma nahoru," mlžil Polchovskij.

Televize vypsala odměnu

Jeho slova o tom, jak si je jistý formou týmové jedničky, když trénuje stovky kilometrů daleko, tak v očích fanoušků postrádají váhu. "Vím, že nás budou i nadále kritizovat, jediné, co jim můžu slíbit, je, že v Oberhofu uděláme všechno pro to, aby měli radost," krčí rameny trenér.

Za hranici absurdity se pak vydala ruská televize Match TV, která nejprve vypsala odměnu 100 tisíc rublů (necelých 30 tisíc korun) pro prvního ruského biatlonistu, který získá medaili. To je ovšem částka, kterou si ve Světovém poháru vyjedou i závodníci na 15. místě. 

Korunu bizarním nápadům nasadil komentátor stejné stanice Dmitrij Gubernijev známý například tím, že v době sporů Martina Fourcada s Loginovem označil francouzskou hvězdu za "svini", a to v přímém přenosu. 

Tentokrát se Gubernijev vytasil se sázkou, že bude pojídat kusy oblečení, dokud ruští závodníci nevyskočí na pódium. V Hochfilzenu tak musel před kamerami pojídat vlastní rukavici, pro Oberhof si dal ještě těžší úkol, a to polknout hned celou botu.

Bývalý šéf ruského biatlonu Vladimir Dračev v obavách z další trapné chvilky raději nechal připravit komentátorovi botu z čokolády.

"Neznamená to, že nemám víru v náš tým, ale botu jsem nechal vyrobit z té nejkvalitnější čokolády tak, aby nic neohrozilo zdraví našeho oblíbeného komentátora," napsal na Instagramu.

Mírným důvodem k optimismu v ruském táboře můžou být výsledky vánoční exhibice v německém Ruhpoldingu, kde tradiční závod smíšených dvojic vyhrál právě právě pár "sborné" Jevgenije Pavlovová a Matvej Jelisejev. Nutno ale jedním dechem dodat, že účast odmítly reprezentace Francie a Norska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy