Řidiči troubí a pouští na nás ostřikovače. Jsou tady takoví milí, říká Davidová

av av
24. 7. 2020 8:52
České biatlonistky najíždějí v přípravě na příští sezonu stovky kilometrů, na kole i na kolečkových lyžích. Ne vždycky se přitom mohou plně soustředit na svůj sportovní výkon.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: Red Bull Content Pool

Dvoutýdenní tuzemské soustředění v Letohradu mají za sebou. Reprezentantky musely zvládnout intenzivní přípravné období a teď už vyhlížejí další soustředění, první zahraniční v rakouském Ramsau.

Jedno je jisté: po českých řidičích se jim tam stýskat nebude.

"Co trénink, to někdo intenzivně troubí," svěřila se webu českého biatlonu Lucie Charvátová, bronzová sprinterka z letošního světového šampionátu v italské Anterselvě. 

"Nebo nám pouští ostřikovače, to je taky dost příjemné," navazuje kolegyně z týmu Jessica Jislová.

Největší současná česká hvězda Markéta Davidová souhlasně přikyvuje: "Jsou tady vůbec takoví milí řidiči."

K dobru dávají i konkrétní příhodu, kterou nedávno zažil jejich zkušený reprezentační kolega Ondřej Moravec při výjezdu na Ještěd.

"Tam se stalo, že na Ondru někdo pustil schválně ostřikovače, ačkoli to bylo v místě, kde byla maximální rychlost asi 30 kilometrů za hodinu," vypráví biatlonistky.

Obecně si ale přípravu pochvalují. Četné objemové tréninky rychle přinášejí výsledky, vyjížďky na kole i kolečkových lyžích trvají až dvě a půl hodiny. K nim trenéři Egil Gjelland a Jiří Holubec ordinují dvouhodinové výběhy. Navíc se trénuje dvoufázově.

Češky rozhodně nefňukají, ve vší skromnosti jim ke štěstí stačí, že si během tréninku mohou povídat.

"To je dobré. Třeba v Letohradu půlku tréninku odjezdíme na stadionu a pak jedeme přes město na cyklostezku. V časy, kdy trénujeme, tam není moc lidí, tak můžeme jezdit vedle sebe a povídat si. Utíká to líp," říká Jislová.

Tolik diskutovaný nájezd na norský systém trénování - tedy větší důraz na dlouhé tréninky v nižších intenzitách - nikterak výrazně nepozorují. Pořád jde o vyvážený mix vytrvalostní dřiny a tréninků na výbušnost.

"Ty tréninky byly náročné vždycky. Není zábava jezdit dvě a půl hodiny v kuse," říká Jislová. "Bolí to pokaždé," souhlasí Eva Kristejn Puskarčíková.

A tak mají možná o něco raději ty kratší, těžší, intenzivnější. Třeba když v Letohradu sprintovaly do kopce na stadion. "Je to pestré a utíká to rychle. Ty tréninky jsou pokaždé jiné, narušují stereotyp těch delších," vysvětluje Jislová.

Kouč Gjelland se snaží jezdit se svými svěřenkyněmi. Už jen proto, aby mohl zblízka sledovat jejich výkonnost. "Je lepší, když jsem s nimi. Vidím, v jaké intenzitě a rychlosti jedou. Můžu s nimi trénink přímo rozebírat, získám řadu informací," vypráví.

Často se ale stává, že tempu nestačí. "Když holky jedou rychle, nemám šanci. Vydržím s nimi jedno kolo, další už nemůžu. Zničily by mě," usmívá se.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy