Raději se trefím, než abych to tam pražila, smála se Davidová po vítězné premiéře

Vítězná Markéta Davidová
Sluncem zalitý areál v italské Anterselvě hostil sprint žen na 7,5 km.
Markéta Davidová startovala hned jako pátá, v cíli tak byla jako jedna z prvních závodnic.
A pak už jen čekala, zda se najde nějaká její přemožitelka.
Finka Kaisa Mäkäräinenová pod štíty alpských velikánů letěla...
Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Sport ČTK Sport, ČTK
24. 1. 2019 18:18
Pořád ještě se zdráhala uvěřit tomu, co se jí povedlo. Česká biatlonistka Markéta Davidová ve dvaadvaceti letech poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru, v italské Anterselvě ovládla sprint na 7,5 kilometru. "To je nádherné. Pořád nevím, jestli je to pravda. To zjistím, až se ráno probudím," smála se vycházející česká hvězda.

Davidová vyběhla na trať s číslem pět a při obou střelbách si pohlídala všechny rány. "Jsem opravdu nadšená ze střelby, i když pomalejší, ale to jsem vždycky. Jsem strašně ráda za dvě nuly, lepší už to ani být nemůže. Byly sice dost pomalý, ale já fakt preferuju to, že se trefím, než že to tam odpražím," líčila Davidová.

V posledním okruhu jí docházely síly, přesto měla v cíli jasně nejrychlejší čas. "Na trati jsem jela, co to šlo, ale nebyl to můj nejlepší běžecký závod. V závěru mi došly síly. Skoro jsem neviděla a jsem ráda, že jsem vůbec do cíle dojela," popisovala česká reprezentantka. "Je tady strašně moc fanoušků, kteří mě hnali dopředu, tak jsem se to ještě snažila zmáčknout," doplnila.

V cíli musela vyčkávat, až jako poslední totiž odstartovala biatlonová superstar Laura Dahlmeierová. Zkušená Němka se po druhé střelbě dostala před Davidovou, v dramatickém závěru ale sedminásobná mistryně světa vedení neudržela a nakonec dojela až čtvrtá. "Bylo to fakt dlouhé čekání," oddechla si vítězka. "Moje poslední kolo nebylo nejrychlejší a myslela jsem si, že mě Laura porazí," přiznala Češka, která se pyšnila sedmým nejlepším běžeckým časem.

"Věděli jsme, že jí to tady bude vyhovovat, že by mohla zajet skvělý výsledek. Ale tohle jsme nečekali. Předvedla skvělý běžecký výkon," řekl asistent trenéra žen Jiří Holubec v České televizi.

Nejlepším výsledkem dvaadvacetileté Davidové bylo až dosud třetí místo z prosincového vytrvalostního závodu v Pokljuce. Dnešním triumfem napodobila české vítězky SP Jiřinu Pelcovou-Adamičkovou, Kateřinu Holubcovou, Gabrielu Koukalovou a Veroniku Vítkovou.

Naposledy slavila vítězství předloni v únoru Koukalová, která ovládla sprint na mistrovství světa v Hochfilzenu a připsala si 17. prvenství v závodě SP. Pro český a československý biatlon to bylo jubilejní 40. vítězství. Davidová rozšířila počet českých reprezentantů, kteří dokázali vyhrát individuální závod SP, na deset.

V této sezoně dosáhla z českých biatlonistů v individuálních závodech na stupně vítězů pouze Davidová.

Zbývajícím čtyřem Češkám se dnes v italském zimním středisku příliš nedařilo. Veronika Vítková, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková skončily v páté desítce, šanci na vylepšení výsledku budou mít v sobotní stíhačce. Do ní se nedostala Jessica Jislová, jež obsadila až 89. místo.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy