Raději se trefím, než abych to tam pražila, smála se Davidová po vítězné premiéře

Vítězná Markéta Davidová
Sluncem zalitý areál v italské Anterselvě hostil sprint žen na 7,5 km.
Markéta Davidová startovala hned jako pátá, v cíli tak byla jako jedna z prvních závodnic.
A pak už jen čekala, zda se najde nějaká její přemožitelka.
Finka Kaisa Mäkäräinenová pod štíty alpských velikánů letěla...
Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Sport ČTK Sport, ČTK
24. 1. 2019 18:18
Pořád ještě se zdráhala uvěřit tomu, co se jí povedlo. Česká biatlonistka Markéta Davidová ve dvaadvaceti letech poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru, v italské Anterselvě ovládla sprint na 7,5 kilometru. "To je nádherné. Pořád nevím, jestli je to pravda. To zjistím, až se ráno probudím," smála se vycházející česká hvězda.

Davidová vyběhla na trať s číslem pět a při obou střelbách si pohlídala všechny rány. "Jsem opravdu nadšená ze střelby, i když pomalejší, ale to jsem vždycky. Jsem strašně ráda za dvě nuly, lepší už to ani být nemůže. Byly sice dost pomalý, ale já fakt preferuju to, že se trefím, než že to tam odpražím," líčila Davidová.

V posledním okruhu jí docházely síly, přesto měla v cíli jasně nejrychlejší čas. "Na trati jsem jela, co to šlo, ale nebyl to můj nejlepší běžecký závod. V závěru mi došly síly. Skoro jsem neviděla a jsem ráda, že jsem vůbec do cíle dojela," popisovala česká reprezentantka. "Je tady strašně moc fanoušků, kteří mě hnali dopředu, tak jsem se to ještě snažila zmáčknout," doplnila.

V cíli musela vyčkávat, až jako poslední totiž odstartovala biatlonová superstar Laura Dahlmeierová. Zkušená Němka se po druhé střelbě dostala před Davidovou, v dramatickém závěru ale sedminásobná mistryně světa vedení neudržela a nakonec dojela až čtvrtá. "Bylo to fakt dlouhé čekání," oddechla si vítězka. "Moje poslední kolo nebylo nejrychlejší a myslela jsem si, že mě Laura porazí," přiznala Češka, která se pyšnila sedmým nejlepším běžeckým časem.

"Věděli jsme, že jí to tady bude vyhovovat, že by mohla zajet skvělý výsledek. Ale tohle jsme nečekali. Předvedla skvělý běžecký výkon," řekl asistent trenéra žen Jiří Holubec v České televizi.

Nejlepším výsledkem dvaadvacetileté Davidové bylo až dosud třetí místo z prosincového vytrvalostního závodu v Pokljuce. Dnešním triumfem napodobila české vítězky SP Jiřinu Pelcovou-Adamičkovou, Kateřinu Holubcovou, Gabrielu Koukalovou a Veroniku Vítkovou.

Naposledy slavila vítězství předloni v únoru Koukalová, která ovládla sprint na mistrovství světa v Hochfilzenu a připsala si 17. prvenství v závodě SP. Pro český a československý biatlon to bylo jubilejní 40. vítězství. Davidová rozšířila počet českých reprezentantů, kteří dokázali vyhrát individuální závod SP, na deset.

V této sezoně dosáhla z českých biatlonistů v individuálních závodech na stupně vítězů pouze Davidová.

Zbývajícím čtyřem Češkám se dnes v italském zimním středisku příliš nedařilo. Veronika Vítková, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková skončily v páté desítce, šanci na vylepšení výsledku budou mít v sobotní stíhačce. Do ní se nedostala Jessica Jislová, jež obsadila až 89. místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy